Jste zde

Nový malý kontrastní senzor značek Leuze KRT 18B

Nový kontrastní senzor Leuze KRT 18B s IO-Link datovou komunikací a RGB vysílačem umožňuje spolehlivě detekovat různě barevné značky na různém podkladu.

Společnost Leuze electronic letos představila zcela nový multibarevný kontrastní senzor s označením KRT 18B určený pro kontrolu tiskových značek v balícím, plnícím a etiketovacím průmyslu.

Typickými aplikacemi nového senzoru Leuze KRT 18B jsou plnící a balící stroje pro potraviny s požadavkem detekce řezné hrany při balení do fólií, detekce a polohování tub podle značek, umístění a zarovnání tub a lahví nebo pro detekci ořezových značek po uzavření nebo polohování pro plnění blistrů ve farmaceutickém průmyslu. Dále pak i etiketovací stroje s detekcí ořezových značek pro papírové nebo smršťovací etikety pro plnící stroje.

Provedení senzoru

Do nového senzoru Leuze KRT 18B výrobce implementoval množství různých podpůrných funkcí (např. doplňkové funkce pro IO-Link, Hi-Speed and Tracking) a vše "zabalil" do velice kompaktního kovového pouzdra (5-6x menší objem v porovnání s aktuální konkurencí) s krytím IP69K odolávající i mytí tlakovou vodou. Toto řešení je tak ideální i do stísněných prostor stále kompaktnějších moderních strojů pro balící průmysl. Pouzdro i umožňuje mnoho různých možností uchycení prostřednictvím hned několika různých montážních otvorů a závitů M4 na boku a zepředu.

Součástí pouzdra je pak i optický vysílač tvořený kombinací 3 LED diod barev červená, zelená a modrá tak, aby postihly celý RGB barevný prostor (škálu barev). Konkrétní barvu paprsku se pak provádí při nastavování / učení snímače, stejně jako orientaci paprsku podle toho, zda se mají detekovat značky podélné nebo kolmé. Paprsek totiž vytváří obdélníkovou stopu velikosti 1x4 mm, resp. 4x1 mm (právě dle nastavené orientace).

Základní vlastnosti nového kontrastního senzoru Leuze KRT 18B s možností přizpůsobení detekce pozici značek.

K elektrickému připojení slouží běžný 5-pinový konektor M12, který pak podle zvolené verze může obsahovat dva rychlé spínané tranzistorové výstupy typ push-pull využitelné jako PNP i NPN a s přepínatelným režimem spínání "světlo / tma" nebo jeden spínaný výstup, analogový výstup 4-20 mA nebo 0-5V indikující aktuální úroveň signálu, nebo i datovou komunikaci IO-Link pro napojení na libovolné PLC nebo počítač. Rychlost odezvy je 22 mikrosekund a spínací frekvence až 22 kHz (u provedení se spínanými výstupy rychlé verze "S").

Dostupné výbavy a verze snímače Leuze KRT 18B.

Možnosti konfigurace a funkce

Podle zvoleného provedení je se nastavování senzoru provádí buď ručně pomocí potenciometru nebo pomocí Teach funkce využívající dvou tlačítek. K indikace stavu a průběhu nastavování slouží 2 LED (zelená = připraven, žlutá = detekce značky) a nezvykle i 13 úrovňový LED sloupcovým graf. Ten zobrazuje sílu signálu a pomáhá se správným nastavením. Zatímco provedení se dvěma tlačítky slouží pro jednoduché nastavení na značku i pozadí, varianty s potenciometrem a LED sloupcovým grafem jsou ideální pro potřebu intuitivního, ale uživatelsky manuální nastavení. V tomto případě je Leuze KRT18B aktuálně jediný senzor na trhu s potenciometrem, LED sloupcovým grafem a s možností výběru barvy. Pro zamezení zneužití potenciometru nebo tlačítek lze použít zapojení blokovacího signálu. Pro správné nastavení pracovní vzdálenosti 13 mm, kterou je nutné dodržet v rozmezí +/- 3 mm,  pak výrobce Leuze dodává  v každém balení zajímavou "vychytávku" v podobě speciální šablony.

 

K usnadnění nastavení snímací pozice 13 mm +/- 3 mm od povrchu detekovaného předmětu slouží ke každému senzoru přiložená kartička.

Nejvyšší verzi pak představuje provedení s IO-Link datovou komunikací je pak aktuálně jediný senzor barevné značky s IO-Linkem v této výkonnostní třídě. Poskytuje plný IO-Link 1.1 nejnovějšího standardu s dvou kanálovou funkcí, kde je možné používat výstup IO-Link současně s rychlými spínanými výstupy. IO-Link pak umožňuje snadné sledování funkce a stavu, aktuální okamžitou úroveň signálu nebo nastavení funkcí a učení (např. přesnou úroveň citlivosti a hranic detekce, funkci spínaného výstupu, barvy snímacího paprsku atd.) přímo z PLC nebo přes USB IO-Link Master převodník i z PC se software Lenze Visual Studio. Také lze pomocí IO-Link vybírat / přepínat až 30 z dříve ve snímači uložených různých nastavení.

Prostřednictvím PC softwaru Leuze Sensor Studio lze snímače KRT 18B sledovat a nastavovat. Prostřednictvím nastavení bitů v IO-Link komunikačních bajtech pak lze snímač také sledovat a ovládat z PLC.

Dlouhodobě z provozního hlediska jsou zajímavé funkce automatického sledování "Tracking" pro automatické přizpůsobení bodu sepnutí podle měnících se podmínek (například pro blednoucí značky).

Video ukázky funkce senzorů Leuze KRT 18B.

Odkazy:

Hodnocení článku: Informace obsažené v článcích jsou platné k datu vydání uvedeném v hlavičce článku a jejich platnost může být časově závislá

Komentáře a diskuse vyjadřují názory autorů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost.