Jste zde

Novinka - HMI dotykové panely Crouzet Millenium Touch

Novinkou konce roku 2012 a začátku roku 2013 jsou tři barevné dotykové panely společnosti Crouzet nové řady Millenium Touch s označením MTP6/50, MTP8/50 a MTP8/70. Jde o 4,3" a 7" plně barevné dotykové panely s plnou výbavou, jak se dnes sluší a patří (tedy USB, Ethernet, SD slot, Audio), které byly přímo navrženy pro co nejjednodušší  připojení k PLC Millenium 3 stejného výrobce. Spolu s kvalitním vývojovým a programovacím softwarem  EasyBuilder8000 umožňují i programovat macro, realizovat databáze či záznam dat na SD kartu či USB flash paměť. Panely jsou již v prodeji u pražské firmy OEM Automatic s.r.o.

4,3" panely Crouzet Millenium Touch MTP6/50 a MTP8/50

V obou případech, tedy ve verzi MTP6/50 i MTP8/50, jde o stejně velké panely, jak po stránce rozměru pouzdra (128 x 102 x 38 mm), tak i velikosti a provedení displeje a dotykové plochy (95 x 54 mm). Oba tedy mají 4,3palcový barevný TFT LCD displej s rozlišením 480 x 272 pixelů a zobrazením 65 536 odstínů barev doplněný bílým LED podsvícením. Poměrně dobrý je i pozorovací úhel 70° ve vertikálním i horizontálním směru. Z pohledu konkurence v dané kategorii malých HMI panelů nic převratného, ale také nijak nezaostává. Dnes tedy prostě již kvalitní strandard. Samozřejmostí je i bezvětrákové provedení chlazení hlavního výpočetního jádra SoC (System-On Chip) taktovaného na slušných 400 MHz, které je doplněné o 64 MB provozní paměti RAM a 128 MB programové flash paměti. Tedy také velice slušné a mimo samotnou realizaci zobrazení tlačítek, grafů, obrázků či jednoduchých animací to přímo vybízí k využití pro realizaci i rozsáhlých databází dat (tzv. recepies) či zprogramování složitých výpočetních rovnic díky možnosti vytváření MACRO funkcí klasickým psaním pomocí příkazů ve stylu programovacího jazyka BASIC. Zvláště zde při nasazení s PLC Millenium 3, které rozhodně neoplývají možností snadné realizace výpočtů, se velice, velice hodí...

To, co oba modely odlišuje, je pak rozdílná výbava připojovacích / komunikačních rozhraní. Zatímco méně vybavený model MTP6/50 obsahuje "jen" klasický sériový port v přenastavitelném provedení RS232/RS485 a pak USB 2.0 port, u modelu MTP8/50 je pak místo USB portu přítomný klasický ethernetový port RJ-45 s podporou přenosového režimu 10/100Base-T. Dále nic víc a nic míň. Pokud potřebujete oba porty (USB i Ethernet), či slot pro rozšíření paměti SD paměťovou kartou a navíc třeba i audio výstup, je nutné využít níže uvedený větší model MTP8/70.

Základní přehled vlastností MTP6/50 a MTP8/50:

 • Displej: 4,3” TFT LCD,  480 x 272 pixelů, 65 536 barev, bílé LED podsvícení
 • Řídící jádro: 400 MHz SoC, 64 MB RAM, 128 MB flash memory, pasivní chlazení
 • Připojovací rozhraní: RS232/RS485, USB 2.0 (MTP6/50), Ethernet (MTP8/50)
 • USB rozhraní podporuje připojení panelu k PC či PLC i připojení USB flash paměti.
 • Provozní teplota: 0 až 45 °C
 • Krytí ze strany displeje: IP65
 • Celkové rozměry: 128 x 102 x 38 mm
 • Rozměry displeje: 95 x 54 mm
 • Napájení: 24 VDC (19,2 až 28,8Vdc)
 • Spotřeba: max. 7,2 W

 

7" panel Crouzet Millenium Touch MTP8/70

Větší kolega s označením MTP8/70 proti svým menším kolegům obsahuje 7" displej/dotykovou plochu (rozměry 154 x 93 mm) a lepší výbavu, hlavně co se připojovacích rozhraní týče. Konkrétně obsahuje o jeden port RS232/RS485 více, dva USB porty a současně Ethernetový port RJ-45. Navíc nabízí i audio výstup pro realizaci akustického rozhraní a samozřejmě ve této třídě i slot pro SD kartu. Tou lze nejen rozšířit standardní instalovaných 128 MB flash paměti, ale i ji lze použít jako přenosové médium pro realizaci rozsáhlých databází, pro záznam dat a následný přenos do počítače. K tomuto účelu však velmi dobře může posloužit i USB port, který podporuje i režim Host, tedy možnost zasunutí USB Flash klíčenky a překopírovat uložená data v interní paměti na ni. USB Host Interface tak lze využít pro načítání i stahování projektů či ukládání nabíraných dat, ukládání tiskových protokolů či připojení čteček čárových kódů. Pouze trošku nevýhoda je fakt, že jeden USB není umístěn na čelním panelu např. pod nějakou krytkou (kvůli vysokému krytí), který by ale byl snadno přístupný běžné obsluze v provozu, např. v potravinářství pro "kvalitáře".

Ethernetové rozhraní pak lze díky v panelu integrovanému VNC Serveru využít pro vzdálený přístup a správu přes internet z jakéhokoliv PC či SmartPhone zařízení s nainstalovaným VNC klientem. Také jej v budoucnu bude možné využít pro jako "tunelovací rozhraní" pro přístup do napojeného PLC Millenium 3, tedy bude plnit funkci převodníku / brány.

Dále jsou pak rozdílné jen samozřejmě celkové rozměry 128 x 102 x 38 mm a pak přítomnost obvodu reálného času RTC, který umožňuje přesně realizovat dlouhodobé časové řízení.

Připojovací rozhraní HMI panelu Crouzet MTP8/70.

Základní přehled vlastností MTP8/70:

 • Displej: 7” TFT LCD,  800 x 480 pixelů, 65 536 barev, bílé LED podsvícení
 • Řídící jádro: 400 MHz SoC, 64 MB RAM, 128 MB flash memory, pasivní chlazení
 • Připojovací rozhraní: 2x RS232/RS485, USB 1.0 a USB 2.0, Ethernet, slot pro SD kartu, Audio výstup
 • USB rozhraní podporuje připojení panelu k PC či PLC i připojení USB flash paměti.¨
 • Další funkce: RTC (Real-Time Clock)
 • Provozní teplota: 0 až 45 °C
 • Krytí ze strany displeje: IP65
 • Celkové rozměry: 128 x 102 x 38 mm
 • Rozměry displeje: 154 x 93 mm
 • Napájení: 24 VDC (19,2 až 28,8 Vdc)
 • Spotřeba: max. 7,2 W

 

Programování HMI Crouzet Millenium Touch

Programování všech Crouzet panelů řady Millenium Touch (tedy řady MTP), stejně jako následujícího většího a vybavenějšího kolegy, probíhá shodně velmi pěkně provedeným softwarem EasyBuilder8000 software určeným pro PC s OS Windows 2000/XP/Vista/7. Software bohužel není zdarma ke stažení, ale dodává se jako součást úvodního "programovacího balíčku" nebo jej lze objednat i zvlášť. Na druhou stranu i po mém zatím jen letmém osahání se zdá být toto vývojové prostředí opravdu vyspělé, plně srovnatelné s podobnými prostředími jiných známých výrobců, například osobně mohu porovnávat s CX-Designerem pro HMI panely OMRON, který je v rámci celého programovacího balíčku Omron CX-One také placený. Programování ovládacího rozhraní panelu je tedy pro programátory již jiných panelů (jiných výrobců) zcela intuitivní a ničím zvláštním ani nepřekvapí, ale ani nezklame. Ohledně bližších informací samotného používání  softwaru EasyBuilder8000 již připravuji praktický test, takže tam budou větší podrobnosti.

Mezi další zajímavé praktické funkce panelů, resp. programovacího prostředí EasyBuilder8000 například patří:

 • Možnost přepnutí na zobrazení "Landscape" či "Portrait", tedy na šířku či výšku displeje.
 • Funkce "Easy Printer Server" pro tisk či zálohu dat bez nutnosti stahování celé aplikace programovacím prostředím EasyBuilder8000.
 • Funkce "Simulator" umožňující testování aplikace jak zcela v PC bez připojeného PLC (Off line simulation), tak i s PLC připojený k PC (On line simulation).
 • Zpracování dat a jejich zobrazení jak v reálném čase, tak i se zpožděním z dat uložených v paměti, na SD kartě či do USB rozhraní zasunutého Flash disku (USB Memory Stick)
 • Diagnostika HMI i komunikace HMI s PLC Millenium 3 z PC přes fukci "EasyDiagnoser".

 

Připojení HMI Crouzet Millenium Touch k PLC Millenium 3

Jak již bylo zmíněno výše v úvodu, panel je primárně určen pro nasazení s PLC Millenium 3 a tedy nepřekvapí možnost přímého napojení na PLC přes tzv. programovací sériový port, kde výměna dat probíhá prostřednictvím MODBUS komunikace. Samozřejmě je nutné nejdříve do programu PLC vložit SLin a SLout funkční bloky sériové komunikace jako onu softwarovou část rozhraní (viz článek "PLC Crouzet Millenium3 - jak na sériovou komunikaci"). Čtení proměnných v PLC tedy není realizováno nějaký vlastním výměnným komunikačním protokolem a tedy není podporováno ve stylu "připojím PLC k HMI a prostě v HMI jen adresuji proměnné v PLC", jak bývá dost často běžné u propojení HMI a vyspělejších PLC, kde  komunikaci na úrovni "výměny" dat realizuje nějaký speciální firemní protokol. Je to tedy sice "trošku pracnější" na zprovoznění a nelze z HMI panelu libovolně sáhnout na stav jakékoliv proměnné v PLC, ale zase je tento systém zcela zpětně kompatibilní se všemi staršími PLC Millenium 3.

Příklad programu, kde se pomocí funkčních bloků SLin a SLout (viz bloky v horní části obrázku) definuje, jaká data se budou přenášet do HMI panelu.

Závěr

Zahájení výroby HMI panelů Crouzet řady Millenium Touch MTP6/50, MTP8/50 a MTP8/70 opět posunulo možnost nasazení samotných PLC Millenium 3 pro náročnější aplikace. Jejich schopnost v nich naprogramovat i MACRO podprogramy pro realizaci výpočetních algoritmů či vytvářet velké databáze do jisté míry eliminuje nedostatečný výkon PLC, které se tak při napojení na tyto panely spíše stávají připojovacími rozhraními. Samotné HMI se dle poskytnutých informací výrobce zadají kvalitní, s parametry plně konkurenceschopnými i vzhledem k vyspělým panelům (např. OMRON) a i s velmi povedeným ovládacím a programovacím rozhraním EasyBuilder8000, jímž se budu zanedlouho více zabývat v praktickém TESTu.

Hlavní vadou na kráse však může být trošku vyšší cena, než například v porovnání s panely zmíněné společnosti OMRON. Například MTP6/50 User Kit (tedy včetně propojovacích kabelů a softwaru EasyBuilder8000) stojí cca 8000,- Kč bez DPH a větší displej MTP8/70 User Kit dokonce cca 15 000,- Kč bez DPH. Zvláště v druhém případě je to opravdu hodně, když například zmíněný OMRON se v tomto směru u svých HMI pohybuje do 10 tis. Kč. Na druhou stranu musíte si připlatit několik tisíc za programovací software CX-One Lite.

Nakonec informace o prodejci v ČR. Zde je hlavním prodejcem a zastoupením společnosti Crouzet pražská společnost OEM Automatic s.r.o. jejíž velký prodejní sortiment komponentů pro automatizaci, včetně zmíněných HMI panelů Crouzet Touch, si můžete prakticky prohlédnout i na každoročním veletrhu AMPER 2013, který je již za dveřmi!!

Mezinárodní veletrh elektrotechniky, elektroniky, automatizace a komunikace Amper 2013 se bude konat v termínu od 19. do 22. března 2013 opět na VÝSTAVIŠTI BRNO. Vše podstatné k následujícímu, v pořadí již 21. ročníku sledujte na stránkách HW serveru (http://www.hw.cz/amper) nebo též na http://www.amper.cz/.

Užitečné odkazy k PLC a HMI Crouzet Millenium:

Odkazy na předchozí články o PLC Millenium 3:

Hodnocení článku: 

Komentáře

HMI jsou výrobky firmy Weintek a prodávají se v ČR v uvedené velikosti a typu běžně za 5000 až 10000Kč bez DPH.

Lze k nim připojit desítky PLC, včetně např Siemens přes MPI i Ethernet.

SW EasyBuilder8000 je ke stažení zdarma.