Jste zde

Nastavení měniče SINAMICS z inteligentního IOP panelu

Nejenom přes software STARTER jde nastavit pohon s měniči G120, G120C či G120P, ale elegantní a rychlé řešení umožní také IOP panel s českým menu a popisem parametrů. Ukážeme si krátce jak na to.

Pro práci s parametry a nastavení měničů G120, G120C a G120P, již není nezbytně nutné se tahat s notebookem, instalovat ten správný software, shánět kabely. Ukážeme si elegantní řešení v podstatě za pár korun, které se vejde pohodlně do kapsy.

Většina uživatelů zná měnič SINAMICS G120C na obrázku, se základním zobrazovacím panelem BOP-2. Ovšem na vloženém menším vyobrazení, můžete tento měnič vidět s inteligentním IOP panelem, jehož možnosti jsou v podstatě nesrovnatelné.

Hlavní přednost spočívá v implementaci češtiny do IOP, tedy nastavení je přístupné všem uživatelům, detailními texty s popisy parametrů a v neposlední řadě možností práce s daty a parametry snadným a přehledným způsobem. Odtud je již jen krok k nastavování pohonu pomocí tohoto IOP panelu, neboť obsahuje také průvodce s nastavením jednotlivých parametrů pro různé použití měniče. Dokonale vše splňuje heslo o jednoduchém a uživatelsky přívětivém měniči s rychlým uvedením do provozu, neboť ne všude mají k dispozici notebook s patřičným softwarem STARTER. Tento panel jej dokáže velmi dobře nahradit. 

Sinamics G120C a IOP panel

Tady máme základní obrazovku IOP panelu, samozřejmě, že si na ni můžeme jednoduše dát takové parametry k zobrazení, jaké chceme. Čeština funguje bezvadně i s diakritikou. Podotýkám, že pokud máte tento panel bez češtiny, lze si ji jednoduše do panelu dohrát, není nutné samozřejmě pořizovat nový IOP, stačí kontaktovat technickou podporu výrobce.

Vidíme, jak je panel trochu poškrábaný, má už toho dost za sebou a nošení v kapse přece jen zanechá nějaké stopy.

Sinamics G120C a IOP panel 

Ukážeme si základní menu panelu a v něm hlavně výše zmíněné průvodce rychlým nastavením. Ze začátku si musíte zvyknout na ovládání a potvrzení menu s pomocí otočného ovladače, ale to je otázka několika minut. Jakmile pak nastavíte několik pohonů, vše se Vám velmi rychle automatizuje.

Sinamics G120C a IOP panel 

Průvodci obsahují množství variant nastavení měniče včetně základního uvádění do provozu.

Sinamics G120C a IOP panel 

Další vlastnost panelu je přehledná práce s parametry nastavení pohonu při jejich kopírování a zálohování, v překladu odesílání a načítání. Ta funguje jak při přenosu dat pomocí panelu, tak při přenosu dat pomocí paměťové karty. Parametry se dají libovolně kopírovat kamkoliv a jakýmkoliv směrem. V podstatě pro zálohování parametrů na MMC kartu ji stačí zasunout do měniče a vybrat správné menu.

Úplně ideální pak bude možnost vložit kartu do čtečky v kanceláři, z ní natáhnout parametry do software STARTER a prohlédnout si vše detailně.

Sinamics G120C a IOP panel 

Nastavit můžeme přehledně v podstatě vše co nám měnič umožňuje. Pamametry je možné vyhledávat přímo podle jejich čísla, ale existuje zde také roztřídění do určitých skupin, kde naleznete parametry souvisící s konkrétní funkcí měniče a nemusíte tedy znát jejich číslo. 

Sinamics G120C a IOP panel 


Velmi rychlá je změna parametrů jakýchkoliv vstupů, nebo výstupů měniče.

Sinamics G120C a IOP panel 

Ovládání funkcí pohonu je přes IOP panel také velmi přehledné a jednoduché.

Sinamics G120C a IOP panel 

Jestli že jsem na začátku článku uvedl, že na základní obrazovku panelu se dá připojit jakákoliv hodnota, která je v měniči k dispozici, je to tak. Například pro aktuální teplotu motoru nemusíte ani chodit k pohonu, stačí si ji jednoduše klepnout na panel. Na obrázku zde vidíme i textový popis parametru r35, který se nám zobrazí po stisknutí tlačítka "Info" při označení konkrétního parametru.

Samozřejmě že podmínka je, aby bylo zapojeni čidlo snímání teploty motoru do měniče.

 

Sinamics G120C a IOP panel 

Závěr:

Práce s IOP panelem je nesrovnatelně lepší než se základním BOP-2 panelem, který slouží hlavně pro informaci o stavu a zobrazení poruch na měniči a pro jednoduché uvedení do provozu, kde stačí nastavit pouze několik parametrů a není potřeba procházet velké množství parametrů z různých částí expertlistu. Pro práci s nastavením více parametrů či odlaďování chyb je inteligentní IOP panel ideální pomocník a rozhodně by aspoň jeden neměl chybět nikde, kde se s měniči SINAMICS G120, G120C a G120P pracuje. Dokáže totiž velmi často nahradit celý notebook i se softwarem. 

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Kontakt, informace, podpora, dotazy: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=321f03c010&ctxp=support_kontakt

Vše o měniči G120C: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=321f03c010&ctxp=home

Příručka měniče G120C v pdf a v češtině: http://www1.siemens.cz/ad/current/content/data_files/technika_pohonu/menice/stridave_menice/nizkonapetove_menice/sinamics-g120c/gsg_sinamics-g120c_2011-06_cz.pdf

Program STARTER pro parametrizaci měničů SINAMICS: http://stest1.etnetera.cz/ad/current/index.php?ctxnh=6417b3eeeb&ctxp=home

 

Hodnocení článku: