Jste zde

Laboratorní dvojitý zdroj žádané hodnoty 0-10VDC s PLC Simatic a vizualizací Reliance

Občasná potřeba zdroje žádané hodnoty mě přinutila k softwarové realizaci. Původně byl zdroj jen naprogramován v PLC Simatic, ovládán přes VAT tabulku. Neefektivní, nepohodlné, prostě na nic. Pak mě napadlo použít k ovládání zdroje Scada/HMI systém Relianci a to se nakonec všem ohromě líbilo. Mě taky. Proto tento článek, neboť je vidět, že kolikrát je síla v jednoduchosti.

Celá sestava se fskládá z PLC SImatic S7-313C, který má na sobě dva analogové výstupy naparametrizované na +-10V, zatižitelnost jen asi 50mA, ale pro žádané hodnoty dalších regulátorů, malých PLC atp. to bohatě stačí. Spojení na PC zajišťuje IBNNet link adaptér a OPC server Deltalogic. Vizualizační Scada systém je Reliance 4. Pak jen asi den, práce, hlavně grafiky, neboť jsem to chtěl udělat už pořádně i s obrázky.

O Relianci jsem už psal, takže si ukážeme jen další funkce, které jsem potřeboval pro tento projekt.

Na konci článku budou jako obvykle užitečné odkazy použité v projektu, a vloženo i video, aby jste si udělali představu jak to "fachčí". Možná i celý tento projekt pro Vás.

 

 • Začneme krátkou ukázkou ze samotného PLC programu. Generátor pily je v OB35 vyvolávaném s časovým přerušením 100ms. Celá proměnná je v generátoru čísla kalibrována tak, aby korespondovala s velikostí výstupního napětí 10,00V tedy číslo 1000.
 • Ve zdroji jsou použity proměnné výhradně z datových bloků, pro každý zdroj jeden datový blok.

Zdroj s PLC Simatic S7-313 a Reliance 

 • Proměnné jsou zobrazeny se zapnutou symbolikou, aby bylo názorně vidět jejich přiřazení v Relianci. V PLC programu se vše vyřeší v několika segmentech, kde se po několika úpravách nakonec výsledné číslo "vrhne" do analogového výstupu. Zde vidíme jen kousek prográmku jak se zapne a vypne celý zdroj.

Zdroj s PLC Simatic S7-313 a Reliance 

 • Tady už jsme v projektu ovládání zdroje v Relianci, kde je ukázka, jak jsou přiřazeny proměnné z PLC do Reliance. Každý zdroj má svůj DB a do projektu si naimportujete požadované proměnné z DB i se správnou symbolikou ze Stepu7. Hezké a hlavně přehledné.
 • Proč dva datové bloky? Jasně že by stačil jeden, ale v Relianci jsem napřed udělal kompletně jeden zdroj, pak jej "zdvojil" a přepsal v  proměnných ZDROJ_1 na 2.
 • Vnitřní (System) proměnné se používejí jen na zapínání a vypínání viditelnosti grafu.
 • Demoverze Reliance je omezena na 25 tagů do PLC. Každý zdroj vyžaduje 11 tagů, které mě stačily. Ve složce Zdroj B je totiž stejný počet tagů. Jasně že by bitové proměnné šly vyřešit nějakým klíčovacím skriptem z jednodo wordu, ale když se vejde tak se vejde.

Zdroj s PLC Simatic S7-313 a Reliance 

 • Tuhle aplikaci už nebudeme spouštět z vývojového prostředí Reliance Design, ale elegantně z plochy pomocí jedné ikony zástupce. Toho si můžeme vytvořit na ploše ručně, ale je mnohem lepší využít nástroj v Designu, který nám zástupce vytvoří sám i se správnou cestou a parametry pro Runtime. Jen ikon je na výběr poskrovnu.

Zdroj s PLC Simatic S7-313 a Reliance 

 • Jenže běžně se Runtime spouští v okně na celou obrazovku a nelze jej zmenšit, což nám ale nevyhovuje. Než bude tato možnost upravena v další verzi Reliance, pomůžeme si trochu jinak. V adresáři kde máme projekt, najdeme soubor s názvem projektu a příponou *.rp4. Na obrázku je označen modře.

Zdroj s PLC Simatic S7-313 a Reliance 

 • Ten soubor otevřeme pro úpravy a do Section1 přidáme na konec řádek s parametrem 14, tedy Param14=50,50,854,629
 • To je vše, po dalším spuštění aplikace se tato otevře v okně umístěném na souřadnici 50 a 50 o velikosti 854 x 629. Jednoduché a funkční, neboť zdroj je ideální otevřen v malém okně, aby byl prostor na ploše pro další nástroje.

Zdroj s PLC Simatic S7-313 a Reliance 

 • Konečně se můžeme podívat na to, o co vlastně jde. Otevřené malé okno Runtime ukazuje dva nezávisle ovládané zdroje s možností různých variant výstupního napětí. To je vyvedené z PLC na svorkovničku na stole, kde se propojí s jakýmkoliv LOGO! mini PLC, S7-200/1200, prostě jakýmkoliv regulátorem, který má analogový vstup a chceme na něj něco nasimulovat.

Zdroj s PLC Simatic S7-313 a Reliance 

 
 • Teď se můžete podívat na  krátkou videoukázku všech možností zdroje, jak to žije on-line.

http://www.youtube.com/watch?v=qDcntuYHOUg

 • Tohle opravdu vzniklo jako z nouze cnost. Ovšem našlo se několik jedinců, kteří se domnívali, že to je jen nějaké demo na obrazovce. Krátké vysvětlení a změření napětí na svorkách multimetrem vše objasnilo, neboť se jedná asi opravdu o netypickou aplikaci pro Scada systém.
 • Přidám ještě několik tlačítek pro ovládání 24VDC výstupů z PLC, abych mohl testované zařízení i pohodlně ovládat. Jen co najdu zase trochu času. 

 

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Projekt popsaného zdroje žádané hodnoty v systému Reliance4 ke stažení pro Vás: zdroj_plc.zip (44.5 KB)

Článek o SCADA/HMI vizualizace Reliance: http://automatizace.hw.cz/scada-system-reliance-a-plc-simatic-s7-prvni-kroky

Technické parametry PLC Siemens S7: Simatic S7-313C

Scada/HMI systém Reliance: http://www.reliance.cz/cs/main

OPC server Deltalogic, prodejce v české republice: http://www.foxon.cz/opc-servery-kepware-siemens-simatic-c-72_137_104.html

NETLink adaptér pro připojení PLC Simatic S7: http://www.foxon.cz/s7-hardware-s7-adapter-mpi-ppi-profibus-c-142_184_4.html

Další články, testy, recenze o PLC, Scada/HMI systémech, pohonech, profi-software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na stránkách serveru automatizace.HW.cz

 

Hodnocení článku: