Jste zde

Novinka - OMX 102UNI převodník signálů s Modbus či Profibus

Český výrobce Orbit Merret představil nový moderní multifunkční průmyslový převodník různých analogových signálů na digitální komunikaci (Modbus, Profibus a další) a současně jiné standardizované analogové signály. Typy analogových vstupů pokrývají prakticky všechny běžně používané rozsahy, včetně slabých napěťových mV signálů. Na druhé straně poskytuje nejen výstup v jiném analogovém signálu, ale i digitální signál v Modbus protokolu a nastavitelné komparační úrovně.

Zařízení Orbit Merret OMX 102UNI je multifunkční dvouvstupový převodník s možností konfigurace pro 8 různých variant vstupů snadno konfigurovatelných v menu přístroje a s moderním digitálním komunikačním rozhraním RS232 nebo RS485 (ASCII výstup), Modbus-RTU či Profibus-DP a současně s možností analogového výstupu či spínaných výstupů reagující na překročení nastaveného limitu analogového vstupu. V budoucnu pak ještě přibude rozhraní CAN a Ethernet. Mimo to má převodník ještě USB rozhraní pro potřeby připojení k PC pro možnost nastavení parametrů z počítače  programem OM Link.

Dále může převodník obsahovat i pomocné izolované napájecí napětí 5/12/17/24 VDC/2,5 W pro připojený snímač, jehož výstup se snímá. Konkrétní výbavu výstupů a doplňků si pak objednatel nadefinuje při objednání, takže přístroj OMX 102UNI sice nabízí široké množství možností a může obsahovat všechny možnosti najednou, ale současně lze si objednat i jen výbavu požadovanou pro konkrétní aplikaci. To však neplatí pro univerzální vstupy, které mají všechny verze.

Bližší popis parametrů převodníku OMX 102UNI

Základem přístroje je jednočipový mikrokontrolér s 24bitovým A/D převodníkem, který přístroji poskytuje možnost velmi vysoké přesnosti měření. Vždyť většina podobných konkurenčních zařízení stále pracuje s max. 16bitovým A/D převodem, což sice může být dostatečné pro následný převod opět na nějaký analogový signál, ale v případě přítomnosti již plně datového komunikačního výstupu se vyšší přesnost může často velmi hodit. Zvláště, když dnešní moderní řídicí systémy i PLC obvykle nemají žádné problémy s výpočty s 32bitovými čísly. A pokud se zajistí dobré odstínění a vhodný přenos analogového signálu ze snímače do vstupu 24bitového A/D převodníku, pak lze 24bitového rozlišení velmi dobře využít i pro vysoce přesná měření. Konkrétně výrobcem udávaná přesnost měření je +/- 0,15 % zvoleného rozsahu při rychlosti měření 160 vzorků/s. To teoreticky umožňuje snímat signály o frekvenci až 80 Hz. Analogové výstupy jsou pak osazeny 16bitové D/A převodníky.

Konkrétně jsou dispozici následující vstupy a výstupy (dle údajů výrobce):

Vstupy:

2x analogový:
  • DC:
    • ±30/±60/1000 mV
    • ±20/±40/±80 V
    • ±90/±180 mA
  • PM:
    • ±5/±20 mA/4…20 mA
    • ±2/±5/±10 V
  • OHM:
    • 0…100/300 Ω
    • 0…1,5/3/24/30 kΩ
  • RTD:   Pt 50/100/500/1 000
  • Cu:   Cu 50/100
  • Ni:   Ni 1 000/10 000
  • T/C:   J/K/T/E/B/S/R/N/L
  • DU:   Lin. potenciometr

 

Výstupy:

2x relé : spínací kontakt 250 VAC/ 3 A

1x pomocné napětí: 5/12/17/24 VDC/2,5 W izolované

2x analogový:

  • 0…2/5/10 V, ±10 V,
  • 0…5 mA, 0/4…20 mA
  • 0,1…10 100 Hz

 

1x digitální - dle volby:
  • RS 232 s ASCII protokolem
  • RS 485 s MODBUS - RTU nebo PROFIBUS DP

 

Mimo samotné nasnímání vstupních analogových hodnot, lze využít i vnitřních funkce filtrace a základního matematického digitálního zpracování aplikací linearizačních tabulek s až 177 body či digitálních filtrů pro průměrování užitečného signálu či odstranění vysokofrekvenčního rušení.  Také lze přes matematické funkce zkombinovat / propojit signály dvou vstupních kanálů do upraveného jednoho signálu.

I když je převodník určený pro upevnění na DIN lištu, obsahuje na čelní straně dobře čitelný vícesegmentový podsvícený LCD displej ukazující v základním stavu hodnoty vstupů a současně slouží pro vizualizace jednoduchého ovládacího menu, kde se pomocí pod ním umístěných dvou tlačítek provádí volba vstupu a případné další volby, jako nastavení spínacích hranic výstupů nebo analogových výstupů. To však lze i pohodlněji z počítače přes USB rozhraní s pomocí programu OM Link, který je samozřejmě k dispozici zdarma.

Ale nakonec jsem si nechal to nejzajímavější. Tím je určitě již v úvodu zmíněné komunikační rozhraní RS-485 s komunikačním protokolem Modbus-RTU nebo Profibus-DP umožňující hlavně snadno jak číst hodnoty na analogových vstupech, tak i zadávat hodnoty pro analogový výstup, čímž se převodník stává efektním a velmi přesným analogovým I/O modulem ke každé řídicí jednotce typu PLC i průmyslového PC.

Přehled vstupů a výstupů zařízení OMX 102UNI.

Závěr

Převodník analogových signálů OMX 102UNI představuje velmi zajímavé univerzální zařízení pro základní zpracování a vyhodnocení širokého spektra různých analogových signálů dále dostupné v analogové i hlavně digitální podobě prostřednictvím průmyslových sběrnic, což umožňuje snadné napojení na každou řídicí či počítačovou jednotku, ať jde o PLC či PC.

Odkazy:

Hodnocení článku: