Jste zde

IO-Link snímače Infrasensor / Contrinex

Švýcarské snímače Contrinex představují špičku v odolnosti a spolehlivosti a i přímou možnost vzdáleného nastavení, zjištění stavu funkce a čtení parametrů prostřednictvím IO-Link.

Nové verze snímačů Contrinex nabízené společností Infrasensor s.r.o. jsou již vždy vybaveny rozhraním IO-Link umožňující snadný přístup k mnoha užitečným funkcím, jako je časování signálu, sledování teploty a počítání spínacích cyklů. Pro účely zajištění kvality tak mohou být zaznamenány události, jako je přehřátí, vlivy EMC atd. a mohou být např. zasílána varovná hlášení. Kromě rozhraní IO-Link nabízejí senzory také lepší teplotní stabilitu v celém rozsahu a stabilnější hysterezi.

Provedení snímačů s IO-Link přenosem dat mohou obecně sloužit k následujícím aplikacím:

  • Průběžné kontinuální monitorování procesní veličiny.
  • Průběžnou kontinuální diagnostiku stavu senzoru.
  • Realizaci komplexního řídicího panelu pro přehled a prediktivní údržbu.
  • Řešení servisu typu "Plug & Play" = výměna snímače bez nutnosti jeho nastavení.
  • Přenos dat rovnou do cloudové aplikace bez nutnosti použití PLC.

IO-Link tedy nejen že nahrazuje analogový výstup tím, že průběžně poskytuje hodnotu měření veličiny, ale i přidružené informace o stavu a provozních podmínkách senzoru, které mohou ukazovat na kritické podmínky nebo stav opotřebení a také možnost nastavit parametry či provést seřízení snímače vzdáleně z PLC. Tedy lze některé snímače, které tuto funkci podporují, lze snadno vyměnit jeden kus za kus stejného typu a po zapnutí napájení senzoru se do něj parametry, jako například snímací rozsah, sami nahrají. 

IO-Link snímače Contrinex

Průmyslové snímače Contrinex  samozřejmě jdou s dobou a postupně standardní provedení nabízených snímačů se spínanými či případně analogovými výstupy byly inovovány na provedení s IO-Link výstupy.

Aktuálně jde o následující typy senzorů:

  • Indukční snímače
  • Optoelektrické snímače
  • RFID systémy

Indukční snímače Contrinex

Induktivní snímače slouží k indikaci přiblížení kovu a detekují různé kovy a firma Contrinex se zejména specializuje se na výrobu miniaturních induktivních snímačů od průměru 3mm a také mimo jiné přišel s technologií umožňující vyrábět velmi odolné celokovové induktivní snímače. Nejnověji vybavuje své snímače procesory ASIC, čímž došlo ke zlepšení parametrů snímačů, zvýšila se jejich spolehlivost a umožňuje jim komunikovat pomocí rozhraní IO-Link. Mezi nejzajímavější a také nejodolnější provedení patří provedení  „Extra Distance“ a „Full Inox“.

Typy „Extra Distance“ mají krytí IP68 a mimořádně robustní snímací plochu z keramického materiálu. Odolávají špičkovým tlakům až 1000 bar a provozním teplotám až 100°C. Spínací kmitočty se pohybují v rozsahu 1000 Hz pro velikost M5, a až 500 Hz pro M14, s provozními vzdálenostmi od 1 mm do 3 mm. Speciální proces výroby zapouzdří keramický disk, feritové jádro, cívku a elektroniku se spojovacím kabelem uvnitř plynotěsného pouzdra z nerezové oceli.

Typy „Full Inox“, dostupné ve velikosti M12, jsou uzavřeny ve nepropustném pouzdru z jednoho kusu chemicky inertní nerezové oceli V4A. Snímače mají krytí IP68 / IP69K, odolávají špičkovým tlakům až 800 bar a provozním teplotám až 85°C . Nabízejí provozní vzdálenost 1,5 mm a vysokou spínací frekvenci (850 Hz).

IO-Link možnosti u indukčních snímačů:

  • Monitorování: Nepřetržité monitorování spínacího stavu. Monitoruje se nejen samotný signál, ale také stav na 80% spínací vzdálenosti. Lze tedy zajistit, že senzor nepracuje na hranici svých specifikací.
  • Diagnostika: Kontroluje se provozní stav senzoru. V případě přerušení vodiče, podpětí, přerušení LC oscilátoru nebo instalace nesprávného senzoru jsou informace poskytovány přímo prostřednictvím umožňující rychlou opravu, údržbu a výměnu.
  • Čítač detekce: Počítání detekčních události a registrací počtu detekcí z nichž je možné vypočítat rychlost nebo počet prošlých dílů. Čítač lze resetovat pomocí jedinečné zprávy.
  • Teplota: Nepřetržité měření vnitřní teploty senzoru, což poskytuje indikaci o okolní teplotě v aplikaci. Kromě toho je maximální naměřená teplota uložena pro účely diagnostiky a preventivní údržby.
  • Spínací časovač: Lze nakonfigurovat časování spínání výstupu a tak v závislosti na potřebách aplikace může být přepínání výstupu zpožděno nebo může být doba prodloužena.
  • Volba NO / NC: Lze zvolit režim přepínání výstupu jako NO nebo NC a tak jeden typ senzoru je konfigurovatelný pro různé potřeby aplikace. To pomáhá snížit počet různých typů senzorů požadovaných na skladě.

 

Optické snímače Contrinex

Optické snímače Contrinex jsou nabízeny od miniaturních rozměrů (např. snímač o průměru 4 mm), přes standardní válcové i kvádrové provedení snímačů, až po celoplošné světelné závory. K dispozici jsou různé principy snímání - optické závory, difúzní snímače jednoduché i s potlačením pozadí, i závory na odrazku. Kromě standardních optických snímačů nabízí i kontrastní snímač, barevný snímač, průletové snímače, snímače pro světlovodné kabely a bezpečnostní světelné závory. Horkou novinkou je nyní optický snímač s ultrafialovým světlem TRU-C23 pro spolehlivou detekci průhledných materiálů.

Vysoká absorpce UV záření zaručuje vysokou rezervu detekce i u tenkých průhledných fólií. Předměty lze detekovat i těsně u snímače, nebo přes malé průhledy díky autokolimaci UV paprsku. Stabilita snímání je monitorována a je odolná i vůči znečištění. Všechny PNP snímače navíc obsahují rozhraní IO-Link. To lze využít např. pro vzdálené zjištění citlivosti snímače a jeho přenastavení. Tím se minimalizují i případné manuální zásahy. 

IO-Link možnosti u optických snímačů:

  • Monitorování: Nepřetržité monitorování spínacího stavu. Monitoruje se nejen samotný signál, ale také stav na 80% spínací vzdálenosti. Lze tedy zajistit, že senzor nepracuje na hranici svých specifikací.
  • Diagnostika: Kontroluje se provozní stav senzoru. V případě přerušení vodiče, podpětí, přerušení LC oscilátoru nebo instalace nesprávného senzoru jsou informace poskytovány přímo prostřednictvím umožňující rychlou opravu, údržbu a výměnu.
  • Čítač detekce: Počítání detekčních události a registrací počtu detekcí z nichž je možné případně vypočítat rychlost nebo počet prošlých dílů. Čítač lze resetovat pomocí jedinečné zprávy.
  • Teplota: Nepřetržité měření vnitřní teploty senzoru, což poskytuje indikaci o okolní teplotě v aplikaci. Kromě toho je maximální naměřená teplota uložena pro účely diagnostiky a preventivní údržby.
  • Spínací časovač: Lze nakonfigurovat časování spínání výstupu a tak v závislosti na potřebách aplikace může být přepínání výstupu zpožděno nebo může být doba prodloužena.
  • Citlivost a učení: Citlivost senzoru může být nastavena na dálku změnou měřícího rozsahu nebo k přizpůsobení spínacího prahu. Kalibrované rozsahy snímání zajišťují snadnou výměnu senzoru nahráním stávající citlivosti na náhradní senzor.
  • Výběr zapnutí / tmy:  Lze vybrat režim reakce senzoru / spínání výstupu z režimu "na světlo" nebo "na tmu". Jeden typ senzoru je tak konfigurovatelný pro různé potřeby aplikace a to pomáhá to snížit počet různých typů snímačů, které jsou na skladě k dispozici.
  • Režim senzoru: V závislosti na potřebách aplikace lze zvolit 3 různé režimy: „Normální“, „Rychlý“ a „Jemný“. Režim „Normální“ je dobrým vyvážením rychlosti a přesnosti. V režimu „Fast“ je rychlost vyšší a v režimu „Fine“ vyšší přesnost.
  • Výběr sekvence: pro odolnost vůči křížovým interferenčním paprskům blízkých senzorů lze vybrat až z 9 různých vysílacích sekvencí pro spárování emitoru s přijímačem.

RFID systémy Contrinex

RFID systémy pak umožňují identifikaci předmětů pomocí elektronických značek (datových nosičů). Nejzajímavější vlastnost RFID je možnost přidávat na datový nosič další informace, uložené informace měnit, případně mazat. S výrobkem tak můžou putovat nejen výchozí informace, ale v průběhu výroby lze přidávat např. informace o provedených operacích, inspekcích apod.

Contrinex nízkofrekvenční (31,25 kHz) i vysokofrekvenční (13,56MHz) RFID systém zahrnuje čtecí/zapisovací hlavy s připojením přes USB pro přímé připojení do PC, IO-Link komunikaci pro napojení např. s PLC a samostatné spínané výstupy. Čtecí/zapisovací hlava pracuje samostatně a dokáže sama porovnávat přečtený obsah datového nosiče a podle výsledku aktivovat výstupy. Nastavení se provádí přes IO-Link, speciálně připravený datový nosič Master Tagem, nebo síť ContriNet, která umožňující připojit až 31 čtecích/zapisovacích hlav s využitím průmyslové rozhraní (možnost připojení do dalších sítí PROFIBUS, DeviceNet, EtherNet/IP, EtherCAT, nebo POWERLINK).

IO-Link možnosti u RFID čtecích/zápisových hlav:

  • Příkazy / skenování (scan): skenování UID, skenování uživatelských dat, příkaz čtení / zápisu.
  • Detekce / monitorování: přítomnost datového nosiče (tagu), porovnání bloku dat.
  • Diagnostika: kontrola provozního stavu senzoru - přerušení vodiče, podpětí.
  • Spínací časovač: Lze nakonfigurovat časování spínání výstupu.
  • Citlivost a učení: možnost nastavení / regulace dosahu senzoru.

Závěr

Švýcarská společnost Contrinex AG zastoupená v ČR společností Infrasensor s.r.o. umožňuje si vybrat IO-Link komunikující senzory v různém provedení a s různým principem funkce pro široký rozsah různých průmyslových aplikací.

Odkazy:

Hodnocení článku: