Jste zde

TEST - Levný 7" HMI panel Weintek MT6070iE - 1.díl hardware

Obecně mezi cenově nejdostupnější průmyslové HMI panely patří výrobky taiwanské společnosti Weintek. Jeho nejlevnějším 7" provedením v nabídce je typ MT6070iE. Nabízí mnoho funkcí, dobře vypadá a podporuje napojení na mnoho typů PLC od výrobců Siemens, Omron, IDEC, GE Fanuc, Mitsubishi, Allen-Bradley a dalších.

HMI panel Weintek MT6070iE patří dle mého názoru asi k vůbec k nejlevnějším 7" panelů, které jsou dostupné na českém trhu. Za částku necelých 7000,- Kč bez DPH sice nedostanete žádný nejnovější výkřik moderních technologií, ale na druhou stranu velmi dobře postačí pro vytvoření mnoha ovládacích rozhraní různých strojů, zařízení a aplikací. Navíc přímo podporuje komunikaci s většinou na světě vyráběných PLC napříč všemi výrobci a dodavateli, takže není nutné mít obavy, že by napojení na PLC systému bylo problematické.

Například jsou přímo snadno připojitelná PLC od firem Allen-Bradley, Siemens, Omron, Mitsubishi, Koyo, Modicon, Ge Fanuc, Idec, Telemecanique, Fatek, Crouzet a dalších, pokud mají sériové rozhraní RS-232 nebo RS-485. Navíc podpora protokolů MODBUS-RTU, Cnet a dalších, umožňuje připojit mnoho různých měřicích zařízení, snímačů nebo i frekvenčních měničů. Ale pojďme po pořádku...

Hardware panelu MT6070iE

HMI panel Weintek MT6070iE z pohledu strohých údajů datasheetu vypadá na první pohled docela zastarale. Klasický 7" barevný TFT LCD displej s rezistivní dotykovou plochou na čelní straně a napájecí svorkovnicí, 2x COM porty a 2x USB porty na zadní straně. Žádný ethernet, žádný slot pro SD kartu. To je vše pravda, ale tím jsem stručně vyčerpal prakticky skoro všechny zápory tohoto zařízení a zbývají již jen ty pozitivní věci.

Hned na první pohled po vybalení z krabice zaujme velmi povedené provedení pouzdra celého displeje celkových rozměrů 200x146x34 mm. Samozřejmě je celoplastové (co jiného v této cenové kategorii čekat), ale vše velmi dobře slícované a i na pohmat působí velmi solidně a trvanlivě. Navíc béžovo-šedé zabarvení se, dle mého názoru, velmi hodí pro instalaci do dveří v ČR běžných šedě stříkaných rozvaděčových skříní (Spalovsky, Rittal atd.), protože z dálky vytváří na pohled kompaktní spojení a také nejsou vidět žádné nedostatky kvality levného plastu (narozdíl od levné konkurence černé barvy). Nenápadný název "Weintek" opticky neruší a jen jedna indikační oranžová LED dioda informující o přítomnosti napájení zcela stačí. Zbytek informací si stejně programátor vizualizuje na displeji dle své potřeby. Zde ještě musím upozornit na velmi malou zástavbovou hloubku pouze 34 mm, což umožňuje použít i málo hluboké skříně pro realizací subtilních měřicích zařízení. To například je i můj případ, kdy využívám skříň jen z hloubkou 12 cm a dovnitř se pod panel bez problému vejde PLC IDEC SmartAxis, napájecí zdroj, stykače, relé i další komponenty na DIN lištu zástavbové výšky do 9 cm.

Na zadní straně panelu je mimo připojovacích konektorů umístěný velmi snadno přístupný sokl pro pojistku (navíc jedna náhradní navíc je přibalena v krabici, ve které je HMI dodáván) a pod L plastovou krytkou DIP přepínače základních funkcí, jako např. hardwarový reset celého panelu, spuštění kalibrace dotykové plochy nebo zamknutí přístupu do firmware nastavovacího menu.

Přední a zadní strana HMI panelu Weintek MT6070iE.

Příklad ukázkových obrazovek demoprogramu, který je  od výrobce nahrán v každém HMI panelu Weintek MT6070iE a MT8070iE, a který se automaticky spustí po připojení nového panelu do napájení.

Komunikační a připojovací prostředky

Jak jsem již zmínil, připojovací výbava v podobě el. konektorů není dnes již žádný hi-tec, ale ne všude ještě dnes potřebujete ethernet, který zde chybí. Navíc ten, kdo ho potřebuje, může si pořídit HMI panel typ MT8070iE, který jej má, a je "jen" o cca 2000,- Kč dražší. Jinak MT6070iE má vše ostatní potřebné. Dva tradiční 9pinové COM porty (jeden samice a druhý samec = ochrana proti záměně) označené jako COM1, resp. COM3, obsahují jako RS-232, tak i průmyslovou RS-485.

Konkrétně COM1 jen plnou jednou RS-232, ale za to COM3 netradičně na jednom konektoru současně 2x RS-485 ve 2drátové, ale i 4drátovém provedení. Využívat lze současně obě linky, takže například v mém případě využívám jeden RS-485 na komunikaci s PLC a druhý RS-485 s D/A převodníkem Papouch DA2RS. Zde je jen jediná větší kaňka. Firmware panelu zde bohužel z nějakého důvodu nepodporuje sběrnicovou komunikaci, tedy napojení více RS-485 zařízení na jednu společnou sběrnici. Takže i když komunikujete například přes MODBUS-RTU, který tyto RS-485 rozhraní využívá, můžete mít na každý daný RS-485 kanál připojeno stejně jen jedno MODBUS-RTU zařízení, i když jej v panelu stejně rozlišujete adresou. Takže v praxi na dva RS-485 výstupy lze prostě napojit jen dvě zařízení.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, na RS-485 přenosovou vrstvu implementoval Weintek do firmware panelu podporu většiny protokolů, které RS-485 pro fyzický přenos využívají, a tak mimo běžného protokolu Modbus-RTU zde navíc o proti konkurenci netradičně najdete i přímou podporu sběrnic Omron Host Link, Siemens MPI, Cnet nebo i SEW Movilink pro komunikaci s frekvenčními měniči společnosti SEW. 

Dva USB porty pak nemají stejnou funkci. Jeden je totiž v podobě miniUSB portu a pracující jako USB Device slouží čistě jen pro připojení na PC pro komunikací s programovacím PC softwarem a nahrávání programu do panelů, zatímco druhý klasický velký USB konektor typu male pracující jako USB Host slouží pro připojení USB Flash paměti. Jejich pomocí lze nejen také nahrávat program či firmware do panelu, ale hlavně je využít pro ukládání zadaných či naměřených dat a databází hodnot pro přenos do PC v podobě excelovské tabulky. Také jím lze rozšířit vnitřní paměť panelu. O jeho funkci a i dalších možnostech se pak konkrétně dočtete  v dalších pokračováních článku.

V průmyslových aplikacích bude asi vždy nejvíce vytěžováno 2x rozhraní RS-485, které se nachází společně na jednom 9pin konektoru typu samice umístěném hned vedle napájecího konektoru (viz foto vpravo).

Výpočetní jádro

Vnitřním jádrem HMI panelu je pak CPU v podobě 600 MHz 32bitového RISC procesoru ARM Cortex A8 doplněného o 128 MB flashpaměti pro program a 128MB RAM paměti pro data/ proměnné programu. Tato výbava mimo jiné zajišťuje poměrně rychlý start panelu do cca 13 sekund nebo načtení/zobrazení 2 MB JPEG fotografie do cca 0,4 s.

Přehled základních parametrů panelu MT6070iE:

  • Provedení: průmyslový HMI panel vestavný do otvoru 192x138 mm.
  • Displej: 7" 800x480 TFT LCD s LED podsvícením, jas 350 cd/m2, kontrast 500:1.
  • Dotyková plocha: rezistivní s přesností vyhodnocení dotyku +/2 mm.
  • Paměť: 128 MB pro program, 128 MB RAM pro data.
  • CPU: Cortex A8 32bit. RISC 600MHz  Processor.
  • Komunikace:
    • 1x RS-232,  2x RS-485,
    • podpora protokolů Modbus-RTU, MPI Siemens, Cnet, Omron Host Link atd.
    • 1x USB 2.0 Host (podpora USBFlash pamětí),
    • 1x USB 2.0 Device (programování a komunikace s PC).
  • Napájení: 24 VDC / cca 350 mA.
  • Pouzdro: celoplastové, rozměry 200.3 x 146.3 x 34 mm .
  • Krytí: IP65 (z čela panelu), IP20 (ze zadní strany).
  • Provozní teplota: 0 až 50°C.

Zapojení obou COM portů, přičemž jeden je zcela vyhrazen kompletní specifikaci RS-232 (viz vlevo) a druhý pak obsahuje 2x RS-485 rozhraní, kdy jedno může být využito jako 4drátové (viz vpravo). To se nastavuje v konfiguraci panelu.

Závěr 1. dílu

Jak již bylo řečeno v úvodu článku, 7" HMI Weintek MT6070iE je velmi zajímavým panelem pro aplikace vyžadující velmi nízké náklady na komponenty. V částce necelých 7000,- Kč bez DPH (u společnosti TECON s.r.o.) dostanete vše potřebné pro vytvoření zobrazovacího a ovládacího rozhraní pro většinu běžných aplikací vyžadující zobrazování a zadávání hodnot. U tohoto typu MT6070iE není sice přítomné ethernetové LAN rozhraní, ale to je u příbuzného typu  MT8070iE, který je jen o pár tisícovek dražší.

Z osobní praktické zkušenosti mohou napsat, že z pohledu hardwaru je funkce bezproblémová. Zatím osobně tyto displeje používám cca 1 rok a žádný z nich "neodešel" a ani nijak se neočekávaně nechoval. A to v některých aplikacích pracují 24 hodin denně a 365 dní v roce.

V zanedlouho vydaném 2. díle se zaměřím na zobrazovací, ovládací a programovací funkce, které jsou u tohoto panelu a jeho vývojovém softwaru EasyBuilderPRO k dispozici - viz odkaz http://automatizace.hw.cz/hmi-systemy-komponenty/test-levny-7-hmi-panel-weintek-mt6070ie-2dil-funkce.html

Odkazy:

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon mt6070ie.pdf417.29 KB
Hodnocení článku: