Jste zde

Siemens LOGO! 0BA8 and MAGELIS GTU

Připojení nového HMI MAGELIS GTU k Simatic S7-1200 je celkem standardní, ovšem komunikace panelu s novou řadou LOGO! V8 je přece jen něco jiného. Není všechno tak jak čekáte, přesto to ale funguje a my se podíváme jak.

I když se to nezdá, samotné LOGO! není ke komunikaci tak ideální jako běžné PLC automaty. Co může být za problém s takovým malým programovatelným "stroječkem"?

Jak je vidět z obrázku při troše trpělivosti to funguje.

 

Základem všeho je dobrý driver v HMI, nový MAGELIS GTU má možnost spojení na LOGO verze 7, pro verzi 8 se připravuje, obě verze LOGO! totiž nejsou úplně stejné co se komunikace týče. Proto raději využijeme driver pro starší Simatic S7-200, který má komunikaci jako LOGO! Vše samozřejmě přes ethernet.

 

Asi takhle, driver na sedmičkovou verzi LOGO! tady máme jen pro vysvětlení proč to úplně ideálně nejde, používat budeme jen S7_200_LOGO8.     

 

Komunikace s LOGO! je možná přes VM oblast v LOGO!. Ta je ovšem u verze LOGO! 0BA8 posunuta nahoru a driver pro verzi 0BA7 dokáže adresovat pouze do adresy VW848, což je málo, jak si ukážeme dále. Proto pojďme do LOGO!Soft comfort, software pro programování modulu LOGO! 

 

Obsazení VM oblasti je důležité si prohlédnout přes Help v software LOGO!Soft comfort. Začínáme u 1024, takže výše uvedených 850 bytes je málo. Proto použijeme driver pro S7-200, který toto omezení nemá.

 

Ne všechno se dá v programu LOGO! vizualizovat. Kromě běžných I/O oblastí je nezbytné potřebné data parametrizovat do VM oblasti LOGO! Právě náš kontrolní výpočet A+B=C, který realizujeme přes matematickou funkci, nepůjde jednoduše přímo zapisovat a číst na HMI.

 

Jako proměnnou V1 v LOGO! bloku SF009 můžeme použít konstantu, nebo nějakou funkci použitou v programu. Nic víc.

 

Proto je nezbytné blok SF009  adresovat do VM oblasti LOGO! Je vidět, že na každém řádku můžeme přiřadit do oblasti jakýkoliv vstup nebo výstup této funkce. Tedy vstup V1 pro proměnnou A, V2 pro B a Aq jako výstup C, nebo li výsledek.

 

Oblast do 850 bytes je vyhrazena pro uživatele, takže si parametry funkce SF009 nastavíme, kdekoliv chceme. Pro nás do VW8, VW10 a VW12. Na začátku oblasti máme již vložený čítač a měření frekvence, tedy doby cyklu. Nahrajeme vše do LOGO! a hurá zpět do Vijeo Designer.

 

Vytvoříme si seznamu proměnných, nebo chcete li tagů, tyto adresy. QW0 - přímé čtení oblasti výstupů, VW4 a výše oblast aktuálních hodnot použitých funkcí a VW 1064 což je zrcadlo IO oblasti QW0. Detaily v tabulce výše.

 

Pak už zbývá jen vše nějak přehledně naházet na obrazovku a mělo by to fungovat.     

 

Funguje a to včetně podsvícení měřených hodnot, které koresponduje s podsvícením displeje. To se nastaví tak jednoduše, že Vám to ukážeme na pár řádcích.

HMI neumí dobře adresovat a zobrazit jen jeden byte, proto jsou výstupy LOGO! jako celý word. 

 

Stačí ve vlastnostech našeho grafického obdélníku, kterým jsou překryté texty a proměnné z displeje, povolit barevnou animaci a nasměrovat ji na VW1064, což je již zmíněné zrcadlo digitálních výstupů. Od jejich stavu se v LOGO! programu mění barva podsvícení.

 

Velikost této proměnné  přiřadíme stavu 0 až 4. Například 3584 jsou přesně ty tři jedničky v celém wordu.

 

Nakonec si v tabulce "ColorResource" nastavíme, jaké barvy bude mít uvedený objekt.

 

Stačí nahrát vše do HMI a už to jede přesně jako na LOGO!.

 

Závěr:

Drivery u HMI většinou neumí adresovat do LOGO! datové bloky, to je doména velkých SCADA nástrojů. Pak se dá na celou VM oblast přistoupit jako na datový blok třeba DB0.DBW2. Je to přesně vidět ve starším článku Reliance a LOGO! u nás na serveru.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Článek SCADA/HMI Reliance a LOGO!: http://automatizace.hw.cz/hmi-systemy/scadahmi-reliance-a-logo.html

MAGELIS GTU panely: http://www.schneider-electric.com/products/cz/....  

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: