Jste zde

TEST: 7" HMI panel Weintek MT8070iE s Ethernetem - 1. díl

V nabídce společnosti Weintek je levný, ale přesto schopný 7" HMI panel s Ethernetem, umožňující snadné vzdálené ovládání a přístup z PC přes VNC, i ethernetovou komunikaci s PLC, HMI a servomotory různých výrobců (Siemens, Omron, Mitsubishi, ABB atd.). Jde o zařízení s označením MT8070iE, které svým hardwarem i programováním navazuje na bez ethernetové provedení MT6070iE. Pojďme se podívat na rozdíly.

V nabídce společnosti Weintek je zajímavý sortiment 7palcových HMI panelů vestavné do rozvaděčových skříní a vhodné pro většinu běžných průmyslových aplikací. Minulý rok jsem poměrně podrobně popsal hardwarové a programovací možnosti nejlevnější verze MT6070iE ve dvou dílech testu (Weintek MT6070iE - 1.díl hardware / Weintek MT6070iE - 2.díl funkce a možnosti).

Jeho nejbližším kolegou je pak provedení s označením MT8070iE, které se prakticky liší jen jednou malou drobností, která je však dnes již také mezi stroji téměř nepostradatelnou funkcí. Tedy přítomností Ethernetu. Ten společně s programovacím prostředím poskytuje nejen rozsáhlou podporou komunikačních protokolů založených pro komunikaci s HMI, PLC i měřících jednotek jiných výrobců, ale i přímou podporu vzdáleným ovládáním z libovolného PC přes známý program VNC.

7" HMI panel Weintek MT8070iE

Panel Weintek MT8070iE není nutné po hardwarové stránce nijak zvláště podrobně popisovat. V tomto směru je mnoho věcí totožné s panelem MT6070iE, o kterém se můžete více dočíst v článku TEST - Levný 7" HMI panel Weintek MT6070iE - 1.díl hardware.

Na dnešní dobu, z pohledu průmyslových HMI panelů pro stroje, obsahuje při kompaktních  rozměrech 200 x 146 x34 mm na čelní straně klasický 7" barevný TFT LCD displej s rezistivní dotykovou plochou. Jediná oranžová indikační LED dioda informuje o přítomnosti hlavního napájení 24VDC.

Vnitřním jádrem HMI panelu je spolehlivé CPU v podobě 600 MHz 32bitového RISC procesoru ARM Cortex A8 doplněného o 128 MB flashpaměti pro program a 128MB RAM paměti pro data/ proměnné programu. Tato výbava mimo jiné zajišťuje poměrně rychlý start panelu do cca 13 sekund nebo načtení/zobrazení 2 MB JPEG fotografie do cca 0,4 s.

 Zadní strana panelu, směřující po instalaci do vnitřku skříně, obsahuje vyjímatelnou 24V napájecí svorkovnicí, 2x COM port (kombinovaný RS232 a RS485) a 1x standardní velký USB port 2.0 a pak již zmíněný klasický ethernetový port RJ-45 pracující v režimu 10 a 100 Mb/s. Upevnění v otvoru skříně je prostřednictvím 4 ks speciálních šroubových držáčků dodávaných s panelem.

Ethernetový konektor, v porovnání s modelem MT6070iE, pak zde "nahradil" programovací miniUSB konektor. Ten zde tedy zcela chybí a je tak nutné programování panelu z PC provádět přes Ethernet. V praxi je to však stejně jednoduchá záležitost a z mé praxe se mi to paradoxně ukázalo i jako rychlejší a spolehlivější varianta. Navíc je možné dělat nahrávání/úpravy i vzdáleně. Prostě se jen v programovacím PC softwaru EasyBuilderPRO v záložce "Tools/Download..." zaškrtne políčko Ethernet místo USB a nastaví IP adresa cílového panelu. Jinak je vše stejné. Stejně jako u MT6070iE, i zde chybí slot pro SD kartu, který je dnes jinak u konkurenčních výrobků již poměrně běžný. Ale to při ceně cca 8000,- Kč bez DPH myslím nijak nevadí.

Provedení zadní části HMI panelu Weintek MT8070iE s připojovacími konektory (viz obr. vlevo) a s příkladem vestavby do čela rozvaděčové skříně (viz obr. vpravo).

Z pohledu nácrhu a vytváření vizualizačního a ovládacího programu využívá MT8070iE zcela stejné postupy, funkce i počítačový software EasyBuilder PRO, jako panel MT6070iE. Ten je tedy s ním z pohledu programů prakticky plně kompatibilní. Dokonce tak, že pokud máte hotový program pro MT6070iE, tak pro nahrání do panelu MT8070iE stačí jen v nastavovacím menu "Edit/System settings..." změnit nastavení typu modelu na MT8070iE a vše je hotovo. Pokud zatím nepotřebujete využívat Ethernet, ani není nutné se v tomto momentě zabývat jeho nastavováním a vše bude "běhat" stejně.

Více o možnostech vytváření vizualizace (obrazovek) a ovládacích prvků, najdete v článku TEST - Levný 7" HMI panel Weintek MT6070iE - 2.díl funkce a možnosti.

MT8070iE a možnosti Ethernetu

Nastavení základní parametrů Ethernetu (IP adresa, maska, brána, funkce VNC atd.) se provádí přímo v jednoduché ovládací menu ve firmwaru panelu MT8070iE.

Do něho se v základním režimu přistupuje kliknutím na šipku v pravém dolním rohu displeje a po vysunutí malé ikonové nabídky kliknutím na ikonu "ozubeného kola". Následně je u továrního nastavení zadat heslo: 111111 (6x jednička). Toto heslo lze samozřejmě následně případně změnit. Pak se automaticky objeví klikací nabídka, kde v záložce "Edit/System Parameters..." se nastavují právě parametru ethernetu. Tyto údaje se pak využijí pro připojení PC hned při prvním nahrávání programu.

Pro nastavení parametrů Ethernetu každého HMI panelu je nutné stlačit šipku v pravém dolním rohu, zvolit režim nastavovacího menu, zadat přístupové heslo (viz obrázek vlevo) a pak již nastavit adresy atd. (viz obrázek vpravo).

Ethernet v HMI panelu lze využít po následující účely:

  • Nahrávání a odlaďování programu panelu (včetně sledování funkce programu a proměnných přes utilitu Easy Watch).
  • Vzdálené přístup a ovládání vizualizace panelu z libovolného PC přes program VNC.
  • Přímá komunikace HMI panelu s PLC různých výrobců (např. Siemens, Omron, IDEC, ABB, Schneider, atd.).
  • Komunikace s PC nebo s různými měřícími zařízeními přes standardní Ethernet, Modbus-TCP, EtherNet/IP atd.
  • Zasílání informačních e-mailů na nastavenou e-mailovou adresu.

 

Nahrávání programu z PC ze softwaru EasyBuilder PRO do panelu je obdobné jako přes USB u modelu MT6070iE, pouze v okně "Tools/Download..." je nutné místo položku USB zatrhnout položku Ethernet a pak v podokně zadat komunikační ethernetové parametry nastavené v panelu. Jinak vše je stejné.

 Další velká výhoda Ethernetu je ve velmi flexibilním a snadném použití sledovací utility Easy Watch, kterou je možné sledovat v on-line režimu stav všech proměnných běžící programu HMI panelu a i ovládat a pokusně jednorázově či opakovaně spouštět podprogramy "Macro", pokud jsou využívány, a tím je odlaďovat. O tomto režimu pak bude podrobněji pojednávat 2. díl testu (7" HMI Weintek MT8070iE s Ethernetem - 2. díl).

Přímá podpora vzdáleného přístupu ovládání HMI z PC přes známý a volně stáhnutelný program VNC, umožňuje libovolnému uživateli, který zná přístupový kód, vzdáleně ovládat zobrazení na panelu z pohodlí PC klikáním myši místo přímého mačkání obrazovky. O této funkci budu více psát v 3. díle testu 
(7" HMI Weintek MT8070iE s Ethernetem - 3.díl).

Z pohledu použití ethernetu jako komunikačního rozhraní mezi dalšími PLC, HMI panely, frekvenčními měniči konkurenčních výrobců jsou zde možnosti podobné jako možnosti obou sériových COM portů. Výběrové menu nabízí snad všechny více i méně známé výrobce a jejich typy zařízení.  Lze tedy vybrat / nastavit komunikační formát konkrétního typu vzdáleného PLC a tak přímo přistupovat do jeho paměťových proměnných (např . u Siemense je podporována ethernetová komunikace s PLC LOGO, S7-1200, S7-300 i S7-400 atd.) nebo  využít univerzálních průmyslových komunikačních protokolů, jako Modbus-TCP či EtherNet/IP. Tomu pak bude speciálně věnován 4. díl testu (7" HMI Weintek MT8070iE s Ethernetem - 4.díl).

Závěr 1. dílu

Co již bylo řečeno v závěru článků o panelu Weintek MT6070iE, to platí bezezbytku i pro o málo dražšího kolegu MT8070iE. Nejde ze o žádný výkřik supermoderní techniky, ale o hodně užitečný panel pro aplikace vyžadující velmi nízké náklady na komponenty. V částce necelých 8000,- Kč bez DPH (u společnosti TECON s.r.o.) dostanete vše potřebné pro vytvoření zobrazovacího a ovládacího rozhraní pro většinu běžných aplikací vyžadující zobrazování a zadávání hodnot. Programovací PC software EasyBuilder PRO je v této kategorii samozřejmě zdarma.

Z více jak 2-leté praktické osobní zkušenosti s těmito panely v těžkém průmyslu pak mohu říct, že provedení celého panelu, jeho plastového pouzdra i konektorů, je dostatečně spolehlivé, kvalitní, odolné a trvanlivé. Nic nikde nevrže, vše je pevné a i konektory docela snadno přístupné.

V zanedlouho vydaném 2. díle se zaměřím funkci monitorování a ladění programu HMI panelu z počítače přes Ethernet prostřednictvím prográmku Easy Watch.

Odkazy:

Hodnocení článku: