Jste zde

Frekvenční měnič Omron MX2

Nový měnič MX2 byl vyvinut pro pokročilé řízení AC motorů strojů. Ve spolupráci s parametrizačním software CX drive a vlastních programovacích úloh, se dají vytvořit zajímavé aplikace.

Díky rychlým procesorům a pokročilým algoritmům poskytuje MX2 hladké řízení až k nulové rychlosti, plus velmi přesný provoz pro rychlé cyklické operace a schopnost řízení točivého momentu v otevřené smyčce. Byl vyvinut k harmonizaci pokročilého řízení motoru a stroje. Cenově se nijak významně neliší od měničů ostatních výrobců.

Napájení měniče je možné zvolit od 200VAC jednofázových až po 3x400VAC, obsáhne výkonové spektrum 0,4 až 15 kW.

Počáteční točivý moment 200 % a řízení točivého momentu v otevřené smyčce. Nabízí dva režimy: VT 120 %/1 min a CT 150 %/1 min. Umožňuje řízení asynchronních i synchronních motorů.
Zabezpečení splňuje normu ISO13849-1 kategorie 3 úrovně výkonu PLD.

Můžete využít programovatelnou logiku a polohování.

Místo spodního krytu je možné vložit komunikační modul pro různé sběrnice.

Manuály, detailní parametry a instrukční listy v češtině jsou na odkaze v závěru článku. 

 

Komunikační modul Device Net. Dále Omron nabízí pro MX2 komunikaci přes Modbus, Ethernet/IP, EtherCat, CompoNet, CanOpen a Profibus DP. 

 

Profibus modul přímo v měniči. Ovšem abyste jej správně parametrizovali v konfiguraci a PLC programu, je nutný GSD soubor. Tady jsme trochu narazili, neboť GSD není volně přístupný pro uživatele, musíte se nejprve registrovat na webu Omronu a pak teprve získáte přístup do oblasti, kde je možné tento soubor stáhnout. Tam také máte k dispozici podrobný manuál k Profibus komunikaci s popisem jednotlivých protokolů.

 

Parametrizace a signalizace měniče je možná mimo software CX drive také přes přehledný ovládací panel. Vpravo nahoře je Mini USB konektor pro spojení měniče s PC.  

 

Když už jsme GSD soubor pracně získali, nezbylo než jej aspoň zkusit vložit do HW konfigurace Step7, jestli bude pro ovládání z PLC Simatic v pořádku.

 

Měnič MX2 se jako další zařízení pro sběrnici Profibus se objeví ve složce Drives v HW konfigurátoru Step7. Podporuje větší množství telegramů, jejichž popis je opravdu dobře uveden v manuálu k Profibus modulu.

GSD soubor neobsahuje podporu bitmapy ani samotný obrázek. Není sice pro funkci důležitý, ale...

 

Pak už standardním způsobem přidáme MX2 do konfigurace Step7. Kompilace projektu proběhne následně bez potíží. 

Základní telegram "Basic data" nabízí ve třech wordech IN a třech OUT vždy status/control word, SH/ŽH rychlosti a SH/ŽH momentu, což je pro spoustu aplikací dostatečné.

 

Software pro parametrizaci a nastavení měniče je CX drive a není zdarma ani nikde přístupný. Museli jsme jej, dost složitě získat u Omron Česká republika a máme k dispozici jen časově omezenou verzi, což pro nás stačí. V případě praktického použití budete muset investovat několik tisíc korun.

 

Jedná se o CX-One, což je kompletní software pro veškeré produkty Omron. Vybrali jsme si z  instalace jen CX drive pro pohony Omron, proto při instalaci pozor, využijte nabídku vlastní instalace. Pokud náhodou necháte vše v defaultním nastavení, nahrne se Vám toho na PC tolik, že už se v tom pak nikdo nevyzná.

Nevím ani kde se těch avizovaných 1,4GB ztratilo, ale vše šlo pak řádně odinstalovat.  

 

Celá instalace trvala asi 5minut, což bylo příjemné překvapení, těch 1,4GB se za tu dobu zcela jistě na PC nedostalo. Navíc se ještě instaloval driver pro USB port.

 

Okamžitě po spuštění programu zkusíme vložit nový pohon, na výběr je celé portfolio produktů Omron a možností spojení.

 

Standardně v levém okně je pohon s parametry rozčleněnými podle funkce do složek, v prostředním pak detaily parametrů s možností změny.

Vše naprosto stejné pro každou složku s parametry.

 

Práce s pohonem je k vůli absenci spojení omezená, on-line funkce nelze pochopitelně využívat, stejně jako přenosy a komparace.

Na ukázku možností to ale stačí.

 

Pro status pohonu je k dispozici například výběr vstupů, výstupů a podobně.

 

Stejně jako pro monitoring parametrů v grafu a čase, do kterého si můžete nasázet všechno možné.

Dalším možnosti v oblasti parametrizace měničů jsou podobné jako pro jiné.

 

Zajímavější je pak možnost využít vlastní "tasky", neboli úlohy, které si naprogramujeme sami, ty nám pak běží v měniči nezávisle na jeho firmware.

Tohle je něco podobného jako má třeba Controltechnik u svých měničů, které je ale nutné osadit speciálním modulem, nebo Siemens při využití DCC chartu. Na ten musí být zase licence.

Je to celkem odolné, při kompilaci systém spolehlivě ohlásí chyby v programu tasku.

 

Všechny funkce, které se dají do vlastních podprogramů vložit, se vybírají v menu vpravo, začínají od ovládání programu, přes aritmetické funkce, příkazy pro práci se vstupy a výstupy, časovače, parametry a ovládání měniče.

Stačí si je projít a ihned vidíte, jestli poskládáte to, co potřebujete.

 

Tady už je při kompilaci úlohy všechno v pořádku, jedná se o jednoduchý matematický výraz, který by mohl například přičíst k žádané hodnotě rychlosti korekci od nějakého snímače. Teď by to stačilo přenést do měniče a kontrolně spustit, pro režim off-line ale funkce není pochopitelně možná.

U jiných měničů jsem tohle vlastní programování občas používal, zde není potřeba nic uvolňovat stačí licence na software a je to. Tedy snad, nejsem si jist, chtělo by to asi nějakou podporu Omron.

 

V parametrech je pak vyčleněná oblast, která je právě pro uživatelská data při programování vlastních úloh. Výše uvedený task by nám sečetl 5+8 a výsledek "vrhl" do P102.

Červeně označené parametry jsou změněné proti továrnímu nastavení, což je bezvadně přehledné a dá se to filtrovat, podle obdobných ikon v horní levé časti menu.

 

Software má dobrou nápovědu, kde si navíc v označeném roletovém menu vyberete téma, pro které potřebujete pomoc.

 

Celý software Vás často upozorňuje, že se jedná o trial verzi, tedy 30ti denní omezení funkce. Takže i v sumě informací o verzích software "About" toto upozornění nechybí.

Závěr:

Zajímavý měnič s možností doplňkových programů, na které by se dalo jistě rychle zvyknout.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, profi-software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

Hodnocení článku: