Jste zde

Frekvenční měnič Commander SK s běžným AC motorem

Podíváme se na praktický a jednoduchý měnič, k jehož uvedení do provozu nepotřebujete v podstatě nic, stačí zapojit napájení, několik drátů ovládání a asynchronní motor jede. To je měnič Commander SK od společnosti Controltechnik.

Controltechnik už hezkých pár let patří pod firmu Emerson, ale pro nás se v nic nemění. Kromě nové řady měničů Unidrive M je zatím stále dostupný právě měnič Commander SK, určený pro jednoduché aplikace. Jak uvidíte i ve videoukázce na závěr, funguje na 100% ihned.

Z krabice na nás vypadl měnič ve verzi napájení 3x400VAC, stručný návod v perfektní češtině a dvě CD se softwarem a manuály. Tohle je velikost měniče pro motor 1,5kW, šířka 85mm, výška 190 a hloubka 160mm.

 

Pod krytem jsou klasické svorky pro připojení silových a ovládacích signálů a na RJ45 konektoru vyvedená linka RS485 pro propojení měničů mezi sebou, nebo pro spolupráci se softwarem CTSoft pro monitoring a nastavení parametrů. Ten ale není vůbec potřeba, jak uvidíme dále.

Jediné co nám vadilo, je malá čitelnost označení svorek, které je součástí výlisku bílého krytu, takže jsme museli nahlédnout do návodu.

 

Měnič je v typové velikosti "B"  a je možné jej upevnit do rozvaděče jak šrouby, tak na DIN lištu.

 

Tohle je to co Vás jistě upoutá. Každý měnič má na sobě displej pro nastavení parametrů, což není zase tak obvyklé u některých jiných výrobců, kteří Vám displej s klávesnicí prodávají za příplatek. Hlavně ale na krytu měniče je vypsáno deset srozumitelných parametrů z menu první úrovně, které stačí nastavit, aby Vám měnič fungoval. Nepotřebujete žádný manuál, prostě nic.

Tohle bylo na každém měniči před desítkami let, když frekvenční měniče začínaly a je fajn že se k tomu někdo vrátil. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Pro úplnost je dobré poznamenat, že měnič Commander SK není žádný chudák, umožňuje totiž i vložení volitelných modulů, kterými rozšíříte třeba počet vstupů a výstupů, umožní připojení enkodérů, a samozřejmě všech druhů komunikací s PLC systémy. Navíc má standardně interní odrušovací filtr, který se dá ale jednoduše odpojit, pokud je například měnič napájen ze sítě IT.

Více v českém manuálu na konci článku.

 

Jestliže jsme na začátku psali že tento měnič je pro napájení 3x400VAC a na obrázku je napájen jen ze zásuvky 230V, není to chyba. Chtěli jsme zkusit, jestli by se dal přednastavit i při jednofázovém napájení, když není k dispozici třífázový přívod. Měnič sice signalizuje poruchu, nízké napětí meziobvodu, ale k parametrům se dá dostat.

 

Jakmile měnič zakrytujete, jednořádkový displej je výborně čitelný a bohatě pro nastavení stačí.

Parametr 02, maximální frekvence 50Hz.

 

I když je měnič zatím napájen jen 230VAC, jeho interní 24VDC ovládací napětí funguje, stejně jako 10VDC pro potenciometr zadávání otáček.

Ale pozor to je tak všechno, nebude v tomto poruchovém stavu fungovat komunikace s PC a monitor některých parametrů měniče. Jedná se opravdu o poruchový stav a proto raději měnič připojíme na třífázové napájení, jaké vyžaduje a s motorem.

 

Chtěli jsme pro Vás zkusit i spolupráci se softwarem CTSoft, který je zdarma ke stažení na webu Controltechnik a jediné, co se od Vás pro jeho používání vyžaduje, je registrace. Ta je zdarma, ale potřebujete připojení na internet, kde se Vám vygeneruje uvolňovací klíč.

Takhle se registrují všechny software Controletechnik.

 

Ke spojení s PC je ještě nutný kabel s převodníkem RS232/RS485, my jsme našli v šuplíku ještě jeden z prvních takových kabelů pro měniče Commander SE, které se už nevyrábí. I když si technická podpora Controltechnik nebyla jistá, jestli bude fungovat i na tyto nové měniče, kabel funguje okamžitě bez potíží. 

 

Samozřejmě jsme se přestěhovali k třífázovému přívodu a motoru, tentokrát jsme spojili příjemné s užitečným, vzali celou sestavu na chalupu, kde zrovna probíhala jedna z víkendových letních "beček". Proto to pivo na stole. 

Co se pilo, je na videoukázce. 

 

Ovládání měniče zajistil potenciometr pro rychlost a přepínač směrů, vše umístěno ve standardní krabičce pro dvojtlačítko. Displej ukazuje výstupní frekvenci 15,5Hz. 

 

Volitelně se dá zobrazit zatížení motoru buď v procentech, nebo jako tady přímo hodnotu proudu 1,14A. Jak je takový displej užitečný, v případě nějakých potíží se zatížením, například přidírání dopravníku, rychle vidíte, kolik pohon bere a můžete reagovat. Bez displeje jste v mnohem horší pozici.

 

 

Videoukázka ovládání a chodu měniče Commander SK: http://youtu.be/uYQZIHJ1RVw?hd=1

 

Spojení měniče online s PC a softwarem CTSoft fungovalo také na první pokus, takže se podívejte například na okno s monitorováním chodu pohonu. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Co se týče parametrů, tak přes displej máte k dispozici asi 95 základních rozdělených do třech úrovní. Uvnitř měniče jsou další parametry podle funkcí, které ale v drtivé většině nebudete potřebovat. Přesto je máte přístupné přes deset míst v základním menu, nebo právě přes CTSoft, kde je můžete libovolně editovat.  

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.


Závěr:

Jestliže výrobce uvádí, že se jedná o jednoduchý měnič pro jednoduché a střední aplikace, má 100% pravdu. Celé uvedení do provozu trvalo jen pár minut, stačilo nastavit několik běžných parametrů ohledně motoru a basta. Ovládání je jako obvykle standardní přes několik maker, takže jestliže si nechcete konfigurovat každý vstup zvlášť, výrobce s makry pamatuje na všechny varianty ovládání včetně motorického potenciometru. V podstatě každý s minimálními zkušenostmi s pohony, dokáže tento měnič nastavit a zprovoznit. Frekvenční měnič Commander SK si můžete za perfektní cenu koupit přímo na eshopu Controltechnik, tamtéž stáhnout i perfektní české návody, kde je vysvětleno všechno možné i nemožné ohledně frekvenčních měničů. 

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Přehled frekvenčních měničů Controltechnik: http://www.controltechniques.cz/produkty/stridave-menice/commander_sk/prehled.aspx  

Manuály, software a příslušenství Commander SK: http://www.pohony-menice.cz/gds/12-frekvencni-menic-skb3400150---15-kw/  

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: