Jste zde

eWON Cosy s PLC Simatic S7-1200

Řadu modemů eWON rozšířila ekonomická verze s označením COSY 141, primárně určená právě pro dálkové připojení k PLC, takže vyzkoušíme, jak si poradí s S7-1200 a prostředím TIA portálu V11. Ukázku pak najdete i na videu v závěru článku.

Modem eWON COSY 141 je průmyslový modem & router, zajišťující vzdálený přístup na sériový nebo MPI/PROFIBUS port řídícího systému PLC, nebo jiného průmyslového zařízení přes Internet či Ethernet. 

Pro připojení ethernetových zařízení je k dispozici 4x TCP/IP switch s funkcí plug'n route (pro připojení na zařízení za modemem eWON není nutné vyplňovat příslušnou bránu, pouze stejnou strukturu IP adres a masku). Můžete se tak jednoduše připojit nejen na ethernetové moduly PLC, ale i na operátorský panel, počítač, webovou kameru atd.

Upevnění modemu klasicky na DIN lištu, samolepka na boční straně srozumitelně vysvětlí obsazení jednotlivých portů a svorek.

Kromě Ethernetu umí tento modem připojení k PLC přes MPI/PROFIBUS/PPI port.

Podobně jako u ostatních zařízení tohoto druhu, je pro správné nastavení konfigurace nezbytné ujasnit si rozložení IP adres na jednotlivých portech modemu eWON.

Uvedené adresy jsou použité v našem testu, zůstaly v podstatě stejné jako u testu routeru REX300.

Dále také pojmy jako LAN a WAN, které jsou zde jiné než  u ostatních zařízení. V podstatě se vždy jedná o to samé, pouze každý výrobce používá to svoje. Takže zde "Machine LAN" znamená vlastně LAN, tedy síť kde jsou fyzicky připojeny stroje s PLC. Pojmem "Company LAN" se rozumí síť WAN, tedy síť kde připojíme eWON do internetu. Veřejná IP adresa není samozřejmě nutná.

Takhle pak vypadá zkušební zapojení modemu eWON a PLC v dílně. Šedá RJ45 koncovka WAN je připojená do internetu, červená LAN pak spojena s PLC S7-1200. 

Než vůbec uvidíte tento stav na signalizačních LED, bude potřeba ještě trochu nastavení. Právě tahle verze modemu je určena zejména pro uživatele, kteří potřebují zřídit jednoduchým a rychlým způsobem vzdálený přístup na PLC, operátorské panely, apod. Vyniká svojí jednoduchou konfigurací, kterou je možno provézt pomocí konfiguračního průvodce krok za krokem. Modem samozřejmě využívá zabezpečeného VPN spojení s využitím služby Talk2M, takže k modemu se připojíte přes Internet bezpečně během několika minut.

Tolik teorie, uvidíme jak to proběhne prakticky.

 

Nejprve je dobré si objasnit pojmy, které často nejsou přesně jasné, tedy:
1. Talk2M je služba internetového serveru, která zajistí VPN spojení mezi PC a modemem eWON.
2. eCatcher je software, pomocí kterého se služba Talk2M nastaví a parametrizuje.
3. eBuddy je software, který je potřeba pro nastavení IP adres strojní části, nebo také LAN strany modemu a zálohování parametrů eWON.

Oba software si stáhnete z webu služby Talk2m.

Instalace eCatcher je velmi rychlá a bezproblémová.

 

Stejně jako eBuddy, oba software můžeme instalovat po sobě.

Pro správnou funkci je potřebné si zřídit na serveru Talk2M účet, kde se nejprve definuje uživatel.

My jsme si pro jednoduchost jeden účet půjčili od českého prodejce modemů společnosti Foxon, kde jsme si vytvořili nás, jako uživatele.

Následně vytvoříme a definujeme náš vzdálený modem.

Poté náš modem eWON COSY máme definovaný na internetu ve službě Talk2M.

Žádné IP adresy se zde nenastastavují.

Na závěr je nutné si stanovit jak propojíme nastavení VPN na serveru Talk2M s modemem eWON. Mlůžeme použít konfigurační SMS, klíč, nebo nejběžnější způsob přes jméno eWONu.

Tak a tohle je celé nastavení služby Talk2M na internetu, přesuneme se dále do nastavení samotného modemu.

Připojení na samotný modem přes síť LAN obstará obyčejný internetový prohlížeč, kde zadáme pouze IP adresu modemu. Jméno a heslo najdeme v manuálu. IP adresu na straně připojení do internetu, tedy WAN, necháme tentokrát přidělit DHCP serverem.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

A podobně jako jinde, je nutné provést test připojení do internetu. Pokud test neprojde úspěšně, je nezbytné nastavení opravit, nebo připojení znovu nastavit, nemá cenu nic zkoušet dále.

Nejdůležitější věc nastavení modemu je VPN spojení služby Talk2M. Účet jsme použili FOXON, jméno eWONu je naše a jasné z předchozích obrázků, stejně jako jméno a heslo k vytvořenému účtu.

Nastavení platí pro konfiguraci spojení přes jméno eWONu, při využití aktivačního klíče je výsledek stejný.

Opět velmi důležitá část, test VPN spojení. Trvá chvilku déle než test připojení do internetu, ale jestliže proběhne úspěšně, máme v podstatě celé nastavení za sebou.

Nyní se konečně dostaneme k nastavení LAN IP adresy a dalších parametrů modemu eWON, k čemu použijeme software eBuddy. Spojení realizujeme ze strany LAN, výborně funguje funkce, která připojený eWON na síti vyhledá.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.  

Opravíme IP adresu LAN podle našeho nastavení.

Samozřejmě že je nezbytné pro aktualizaci nastavení vše updatovat, což ovšem probíhá plně automaticky.

To je celé nastavení propojení eWON s PLC a PC.

Nyní už zbývá jen se znovu připojit k serveru Talk2M, v seznamu eWONů najít ten náš a vytvořit VPN spojení na PLC a náš počítač. Chvilku to trvá, než Talk2M server najde všechny účastníky.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

V horní části software po úspěšném vytvoření spojení vidíme parametry spojení, Takl2M je připojen do modemu cosy_blaja a dále na definovaní IP adresy. Vše se děje automaticky, nic se tady už nenastavuje.

V PC pak informační ikona zobrazuje stav připojení ke službě Talk2M.

Jako při jakémkoliv dálkovém připojení je výborné si propojení ověřit, Ping Ploter je ideální jednoduchý nástroj. Stačí zadat opravdu interní adresu PLC a je vidět že propojení je aktivní.

Jestliže služba Talk2M nebude aktivní, ping samozřejmě nepojede.

Konečně jsme se dostali k TIA portálu a PLC programu pro Simatic S7-1200. Je nezbytné nastavit, nebo překontrolovat, IP adresu PLC v projektu, která musí být shodná s IP adresou fyzického vzdáleného PLC.

Stejně jako u jiných modemů pro vzdálenou správu v TIA, není z principu dostupná funkce vyhledávání PLC podle IP adresy.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Následně jen stačí připojit PLC do on-line stavu přes aktivní síťovou kartu dostupnou v TIA, spojení se ovšem vytváří přes Talk2M a VPN.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Samozřejmě jsou dostupné další funkce stejně jako při přímém připojení k PLC.

Takhle to funguje prakticky, PLC Simatic S7-1200 + eWON Cosy: http://youtu.be/fb95IYfZkOw?hd=1

 

 

Závěr:

Ekonomická řada eWON COSY 141 je určena pouze ke vzdálené správě nejrozšířenějších řídících systémů PLC, tedy nejen Simatic. Pokud potřebujete kromě vzdálené správy použít modem eWON i ke sledování alarmů, archivaci dat, vizualizaci a podobně, pak prodejce doporučuje využít typy modemů eWON 2101CD/4101CD a 2005CD/4005CD, které obsahují všechny plné funkce.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Technická podpora, kontakt: http://www.foxon.cz/contact_us.html

Další informace eWON COSY: http://www.foxon.cz/ewon-cosy-141-prumyslovy-modem-router-talk2m-novinka-p-1558.html

Aktuální verze software pro eWON COSY: http://wiki.ewon.biz/Support/07_Download/10_EWON_Softwares

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: