Jste zde

Ethernet switche AMiT s rozšířeným teplotním rozsahem

Ve velkém rozmezí teplot dovedou pracovat průmyslové přepínače ESW domácí společnosti AMiT, při rychlostech 10/100Mbps i ve verzích s PoE napájením na portech.

Tyto průmyslové switche - přepínače, byly konstruovány pro provoz v dopravní technice, tedy musely splňovat přísné požadavky na teplotní odolnost. Proto je možné je provozovat v tak širokém teplotním rozsahu -40 až +70 °C. Vyzkoušeli jsme dva typy z výrobní řady v komunikaci s PLC Simatic S7-1200, ukázka je na videu v závěru článku. Přepínače umožují provoz jak v běžné Etehrnetové síti, tak samozřejmě zapojení i do sítě Profinet.

Mechanické provedení je masivní, v plechovém krytu dostatečné síly. V žádném případě plech nijak ručně neohnete, povrchově je nastříkán pořádnou lesklou vypalovací barvou, nemusíte mít obavu z nějakého odloupnutí nebo prasknutí barvy. Tento kousek ESWA06 váží 0,7kg s uchycením na dva šrouby.

Další varianty jsou s PoE napájením, dále s konektory M12 a pak kousek s 24 porty, v podstatě čtyřnásobek tohoto. 

 

Každý AMiT přepínač má své výrobní číslo, v balení k němu najdete návod k použití, kontrolní list, zkušební protokol izolační zkoušky všech portů a záruční list. To se jen tak nevidí, je vidět, že výrobce jednotlivé kusy pečlivě zkouší.

Konkrétně tento switch potřebuje napájení v rozmezí 9 V až 33,6 VDC, verze s PoE pak 16,6 až 33,6 VDC, krytí IP20. Rozměrově vychází na 33×193×88 mm.

U napájecího napětí jsou přípustná přerušení do 10 ms (Třída S1 a S2 dle kap 3.1.1.2. normy ČSN EN 50155 ed. 3).

 

Tady už máme verzi přepínače s PoE napájením, které je vyvedeno na porty X2 až X6.

PoE napájení má výstupní napětí 48 Vss +/-1V, maximální odběr na port 200 mA, celkově pak v součtu maximálně 700mA. Samozřejmé galvanické oddělení portů se zkouškou elektrické pevnosti 500Vstř/1min a odolné proti zkratu.

 

Jestliže jste se s pojmem PoE setkali poprvé, jedná se o napájení zařízení připojené na Ethernet po ethernet kabelu, takže se k němu nemusí vést další vodiče s napájením. Často se používá například u IP kamer.

 

Adaptér na DIN lištu je k přepínači jednoduše přišroubován ve spodní části.

 

Takhle pak vypadá zařízení uvnitř.

Průřez ochranného vodiče zcela jistě dostatečně splňuje patřičné požadavky.

 

Naše staré známé kondenzátory do 105°C.

 

Tohle je zajímavé, napájecí konektor Wago X-COM 769. Masivní, s perfektním zajištěním proti vytržení, nebo náhodnému vypadnutí otřesy. Málokdy se u takových zařízení vidí, běžně tam výrobce vrazí klasickou zelenou svorkovnici a basta.

 

Při zapojení switche do obvodu komunikace s PLC Simatic S7 se nevyskytl žádný problém. Ani jsem jej nečekal. Propojovací konektory můžete zapojit v podstatě libovolně, vše funguje ihned.

 

Menší varianta switche také splnila všechna očekávání. Všechny porty podporují komunikaci Half-duplex nebo Full-duplex a pracují s přímým nebo s kříženým kabelem.

 

 

Přepínače si zapojíte v ethernet rozvodech zařízení přesně tam, kde potřebujete. Varianta s PoE je navíc zcela jistě výhodná v aplikacích, kde si zatím nejste jisti počtem a typem účastníků na síti, neboť na porty s PoE je možno připojit i zařízení, které není PoE.

Přepínače AMiT s PLC Simatic S7 ve video ukázce: http://youtu.be/jtFf-Gn7RrY?hd=1

 

Závěr:

Provoz a spolehlivost těchto switchů je ověřena v náročných instalacích dopravní techniky pro které byl vyvinut. Tam se nedá nic ošidit. Použití v průmyslových aplikacích pak je již samozřejmost. Switche proto splňují i klasifikaci SIL0 dle ČSN EN 50129 Drážní zařízení – Sdělovací a zabezpečovací systémy a systémy zpracování dat – Elektronické zabezpečovací systémy.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: