Jste zde

Decentrální periferie SIMATIC ET 200SP

Simatic ET 200SP je název nové produktové řady modulárních decentrálních periferií s krytím IP20, určených pro montáž do rozvaděče.

Díky novému designu a technickým řešením přináší řada Simatic ET 200SP uživatelům úsporu místa v rozvaděči, zjednodušení práce a navýšení výkonu. Pro specifikaci přesné sestavy je možné použít také softwarový konfigurátor, se kterým se seznámíme v některém z dalších článků.

Po vzhledové stránce nová periferie trochu připomíná stávající ET 200S. Hlavní rozdíl je ovšem v samotném interface, jak uvidíme dále, a ve zvýšení obsazenosti jednotlivých modulů.

Konfiguraci stanic Simatic ET 200SP lze provést jak ve stávajícím vývojovém prostředí Simatic Step 7 v5.5, tak i pomocí nového nástroje TIA Portal se Step 7 v11, případně i v jiných inženýrských nástrojích po importu gsdml souboru.

 

Samotný interface modul se skládá s vlastní jednotky a v ní osazeném komunikačním modulu - bus adaptéru. Ten právě na obrázku chybí. Zatím je totiž k dispozici jen adaptér pro Profinet, zda bude později k dispozici také Profibus je ve hvězdách.

 

Zatím jediná dostupná varianta bus adaptéru pro Profinet, který se vloží do interface modulu ET 200SP. Osazen je dvěma RJ45 konektory pro připojení Profinet kabelu s konektorem. Důležité je připomenout, že tento modul je součástí balení celého interface, takže nemusíte mít strach, že jej zapomenete objednat (6ES7155-6AA00-0BN0). Ovšem dá se objednat i verze bez adaptéru (6ES7155-6AU00-0BN0) pro budoucí varianty.

 

Vlevo je výše uvedený komunikační modul, v pravé části obrázku pak modul s pevnými konektory, do kterého se připojí pouze kabely. Ten je zatím ovšem v přípravě a není jej možné objednat.

 

Sestava se skládá podobně jako ET 200S varianty, vlevo vidíme interface s vloženým komunikační modulem, dále konektory pro nasunutí jednotlivých modulů, zde se jedná o "základní jednotky" a samozřejmě zakončovací díl, kterému se nyní pro změnu říká "server modul".

K samotnému interface IM155 6PN ST  je možné připojit až 32 jednotek. Připojení signálních vodičů (0,14 - 2,5 mm2) je možné bez potřeby nástrojů díky push-in technologii svorek, šroubovák použijete pouze když chcete vodič uvolnit.

 

Z digitálních vstupů je například k dispozici modul 16x DI a také čtyřnásobný analogový díl. Výměna těchto modulů i bloků svorek je možná za chodu systému, tzv. “hot swapping”, k dispozici je detailní diagnostika i pro jednotlivé kanály a možnost připojovat např. senzory 3vodičově přímo na svorky ET 200SP i při použití 8kanálových modulů. 

Pro ET 200SP je uživatelům dána možnost použít rozšířený systém popisných štítků a barevné kódování svorek a modulů.

 

Pro snazší orientaci došlo ke snížení počtu typů modulů. Zda časem dojde k rozšíření řady například o čítačové moduly, moduly pro připojení encodérů, komunikačních modulů a podobně, je zatím bez komentáře.

Všechny momentální možnosti sestavení periferie jsou v tabulce.

 

Rozměrově vychází nová řada zajímavě, je možné ji instalovat i do rozvaděčů o hloubce 80 mm.

Tolik údaje výrobce, osobně se domnívám, že to musí vycházet na milimetry, například v 80mm skřínce Rittal je DIN lišta cca 12mm od zadního čela.

Závěr:

Nejpřekvapivější na celé řadě je, že je zatím určena jen pro Profinet sběrnici. Uvidíme "do roka a do dne", zda dojde k rozšíření také pro Profibus, nebo zda jen jen Profinet naplní předpokládaný objem prodeje těchto periferií. A to nemluvím zatím vůbec o možnostech interface typu HF s podporou protokolu ProfiSafe a k tomu i Safe I/O modulů, tak jak je to rozšířené pro ET 200S.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

 Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, profi-software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

Hodnocení článku: