Jste zde

CLICK - Programmable Logic Controllers

Programovatelné automaty řady CLICK od společnosti KOYO Electronic se od většiny dnes běžných kompaktních PLC liší nejen méně obvyklým provedením pouzdra a konektorů, ale při docela nízké ceně i velmi slušnou výbavou zahrnující až 3 sériová komunikační rozhraní s MODBUS RTU a 12bitové analogové vstupy i výstupy přímo na řídicí CPU jednotce. Programovací software je samozřejmě zdarma.

PLC Click je název kompaktních a možnostmi docela dost schopných programovatelných automatů japonské společnosti KOYO (PLC jsou vyráběny v Číně), nabízené za docela zajímavé ceny (CPU jednotky do 2000 do 4500,- Kč). Na rozdíl o většiny běžných levných kompaktních PLC s montáží na DIN lištu je na nich hned na první pohled zajímavý v této oblasti PLC méně obvyklý koncept vyvedení a provedení připojovacích svorkovnic. Nejsou totiž dnes běžněji v podobě horní a spodní vodorovné řady svorek, ale v podobě svislé a na čelní straně vyvedených svorkovnic.

Výsledkem je možnost kompaktnějšího (užšího) provedení řídicí CPU jednotky i rozšiřujících modulů, čímž celý systém zabírá významně méně místa na DIN liště, což je však na druhé straně vykoupeno trošku možná méně uspořádaným vedením vodičů. Proto se také PLC Click, jejich řídicí CPU jednotky, nevyrábějí s žádným integrovaným displejem ani neobsahují žádnou takovou možnost a tedy se zcela spoléhají na připojeni HMI panelů či přímo počítačovou vizualizaci. S ohledem na současný významný pokles cen i širokou nabídku HMI panelů to vůbec nevadí a doba kompaktních PLC s integrovaným displejem se zdá být již zcela překonaná.

Pojďme se však dále podívat, co se skrývá pod zajímavou vizáží...

Základní popis PLC Click

Základem každé PLC sestavy musí být řídicí modul (CPU jednotka), na který se stejně jako u jiných kompaktních PLC mohou či nemusí "navěsit" další rozšiřující moduly. V případě automatů Click jsou v nabídce hned tři "úrovně":

  • Základní (Basic CPU) - má jen dvoustavové vstupy a výstupy a jen jedno sériové rozhraní
  • Standardní (Standard CPU) - má též jen dvoustavové vstupy a výstupy, ale dvě sériová rozhraní
  • Analogové (Analog CPU) - má mimo dvoustavových vstupů a výstupů i analogové vstupy a výstupy a hned 3 sériové rozhraní

Přesněji napsáno v základním procesorovém modulu jsou k dispozici digitální vstupy a výstupy, konkrétně osm vstupů a šest výstupů (základní CPU moduly C0-00D), digitální vstupy a výstupy s obvodem reálného času (standardní CPU moduly C0-01D) nebo dva 12bitové analogové vstupy a dva výstupy s obvodem reálného času a třemi komunikačními porty (analogové CPU jednotky C0-02D). Sestavu je možné dále rozšiřovat pomocí rozšiřujících modulů v mnoha různých konfiguracích až do celkového počtu 8 modulů až s 16 vstupy/výstupy. Připojení inteligentních zařízení (operátorských panelů, čteček čárových kódů, inteligentních vah) nebo napojení na nadřazený systém lze zprostředkovat přes až 3 sériová rozhraní RS-232/RS-422/RS-485 podporující režim průmyslové sběrnice MODBUS RTU v režimu Master i Slave a některé i režim MODBUS ASCII.

Z pohledu rozšiřujících modulů je k dispozici celkem běžná sestava tvořená jak kombinovanými moduly dvoustavových i analogových vstupů / výstupů (tzv. combi moduly), tak i moduly s pouze binárními či analogovými vstupy nebo výstupy. Analogové převodníky jsou zde pak 13bitové (12bitů + znaménko), což je dnes dobrý standard. K dispozici jsou i moduly pro termočlánky a snímače teploty Pt.

Z pohledu připojitelnosti k různým tlačítkům, ovladačům, snímačům a jiným zařízením jsou tedy možnosti poměrně dost široké na danou třídu PLC. Zvláště přímá přítomnost analogových výstupů hned na řídicí CPU jednotce není napříč konkurencí příliš obvyklá a při jejich potřebě i jen jednoho analogového výstupu, je nutné si u některých výrobců kupovat dost předražený rozšiřující analogový modul. Na druhou stranu tu mají analogová rozhraní mimo klasickou proudovou smyčku 4-20 mA již méně obvyklý napěťový rozsah 0-5VDC místo běžnějšího 0-10VDC.

U CPU jednotek je dnes již prakticky samozřejmostí přítomnost obvodu reálného času RTC a bateriové zálohování SRAM paměti, které by mělo vydržet minimálně po dobu 5 let. Zálohová baterie je však prodávána zvlášť.

Programování PLC Click

Na PLC Click je sympatické, že vývojový a ovládací počítačový software je zcela zdarma ke stažení z firemních stránek, což však na druhou stranu v  případě méně známých výrobců je docela běžné (holt si nemohou nechat za něj zaplatit jako známí výrobci). Programuje se klasicky v liniových diagramech. Do EEPROM paměti PLC se "vejde" až 8000 kroků liniového diagramu. Docela zajímavostí je dekadické adresování vstupů a výstupů v programu (místo šestnáctkového), což má méně zkušeným uživatelům / programátorům zjednodušit práci. 

Instrukční soubor (soubor funkčních bloků) sice není příliš široký, ale je zvolen vhodně tak, aby většina aplikací šla snadno realizovat. V dané třídě PLC je někdy méně dobře napsaných funkcí lépe, než velké nepřehledné množství funkcí, avšak s nevhodnými vlastnostmi.

Odkazy:

Hodnocení článku: