Jste zde

MIRO SAFE+ bezpečnostní relé pro každou aplikaci

Není to tak dlouho, co byla na trh uvedena nová řada bezpečnostních modulů, s označením MIRO SAFE+ od Murrelektronik a my se s ní seznámíme prakticky.

Tato nová řada relé obsahuje deset druhů bezpečnostních modulů, které pokryjí každou aplikaci. Takže si vyzkoušíme jeden pro jedno z nejběžnějších použití v kategorii zastavení 0 a 1.

Označení modulu MIRO SAFE+ T1 24 napovídá, že relé obsahuje časovací obvod pro STOP1 a k napájení vyžaduje 24VDC (–15%...+20%). Vedle hlavního modulu jsme ještě měli k dispozici modul rozšiřujících kontaktů E24 pro případ, že by nám hlavní kontakty relé nestačily.

Každý modul zabírá na šířku jen 22,5mm, výškově vyžaduje cca 100mm, připojení technologií plug-in cage clamps, přičemž svorkovnice jsou odnímatelné.

 

Použití modulové řady je certifikováno pro všechny bezpečnostní kategorie, přehled klasifikace najdete v tabulce.

 

 

Technologie připojení vodičů "plug-in cage clamps" umožní zapojení vodiče do svorky bez použití nástroje pouhým zatlačením, k vyjmutí už je ale nutné použití třeba šroubováku, pro stlačení uvolňovacího mechanizmu. Červené prvky na svorkovnici jsou kódové zámky, aby nedošlo k záměně svorkovnic třeba při výměně relé.

 

Instalace na DIN lištu pouhým nacvaknutím, není nutné použití nástroje.

 

Zajištění modulu na DIN je spirálovitým výběžkem, který je součástí skeletu a k uvolnění přístroje z lišty je třeba vyvinout trochu síly.

 

Z boční strany je již obligátně schéma zapojení a hlavní technické údaje ohledně zatížitelnosti kontaktů a napájení, takže nemusíte nic nikde hledat.

Jistěže si teď říkáte, kde je nějaké nastavení ohledně doby pro STOP1 a dalšího?

 

Všechno je ukryto pod předním krytem, tedy dvojice DIP přepínačů pro nastavení času a jeden přepínač pro volbu hlídání zkratu mezi kanály při dvoukanálovém zapojení vstupů. Nic víc není potřeba.

 

Právě kombinací DIP přepínačů nastavíme dobu pro STOP1. Protože se jedná o dvoukanálovou variantu, nastavuje se čas pro každý kanál na DIP přepínači po skocích s tolerancí +/- 2% a samozřejmě že musí být toto nastavení stejné na obou přepínačích. Dvou polohový switch S1 pak zapíná nebo vypíná zmíněné hlídání zkratu mezi kanály.

Jasně že jsme zkusili nastavit na obou DIPech jiný čas, výsledek je jednoduše ten, že každý kanál pak časuje jinak. Vnitřní kontakty relé obou zpožděných kanálů jsou ale stejně zapojeny v sérii, takže...

 

Pod krytem rozšiřovacího modulu E24 již najdeme jen pojistku pro napájení.
Když nevíte kde hledat, nebo nemrknete na zapojení, nenajdete.

 

Nezbývá než vše nějak zapojit a vyzkoušet. Použili jsme verzi pro dvoukanálové STOP tlačítko s ručním resetem, tohle je stav po zapnutí napájení, nebo aktivaci nouzového zastavení, čeká se na ruční reset. Pro jednokanálové připojení a třeba automatický reset je připojení trochu odlišné, viz manuál, podobně jako u jiných modulů. Samozřejmě že vše bude ihned fungovat, ale přece jen není nad to si něco zkusit.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Po resetu při zapnutí napájení jsou všechny výstupy modulů aktivní včetně rozšiřujícího modulu, všechno je v pořádku.

 

Tady je hezky vidět princip zastavení STOP 1, tedy po stisknutí ovladače jsou vnitřní relé K1+K2 ihned odpojeny a K3+K4 ještě časují.

 

Jestliže zůstane svítit jen LED Ub znamená to, že došlo ke zkratu mezi kanály bezpečnostního obvodu a vnitřní zdroj je odpojen. Tady pomůže jen vypnutí a zapnutí relé, jedná se o závadu v bezpečnostním obvodu a tu samozřejmě není možné odstranit jen resetem.

 

Tohle je zase stav, kdy dojde k přerušení jen jednoho kanálu v bezpečnostním obvodu. Reset není povolen, je nutné rozpojit i druhý kanál, respektive najít závadu v obvodu. Pak uvedeme modul do provozu standardně resetovacím tlačítkem.

 

Praktická videoukázka funkcí MIRO SAFE+: http://youtu.be/zU3MTK5ykQw?hd=1

 

Asi takhle si s tím můžete vyhrát, než moduly osadíte do skutečné aplikace. Signalizační výstup modulu Y1 připojený na žárovku je aktivní při vypnutém stavu.

Uvedené situace jsou vidět na videoukázce výše.

  

 

Závěr:

Úzký modul přístroje je výborný, nezabere moc místa, nastavení přes DIP přepínače pod krytem pak zajistí, aby nikdo nepovolaný zbytečně něčím nekroutil. LED z čelní strany informují o stavu obvodu, a jak bylo uvedeno v úvodu, Murrelektronik má tuto malou řadu modulů pro všechny možné aplikace, tedy nouzové zastavení, hlídače dveří, světelné zábrany, dvouruční ovládání, nášlapné rohože a magnetické spínače.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Murrelektronik Česká republika, informace, podpora: http://www.murrelektronik.cz/cz/kontakty/kontakty-murrelektronik-cz.html

Katalogy, manuály MIRO SAFE+ přímo v eshopu Murrelektronik: http://onlineshop.murrelektronik.com/mediandoweb/index.php?ID_O_TREE_GROUP=411&xtree=1&BEGIN=1&sLanguage=English&pageturning=10

Další bezpečnostní prvky Murrelektronik: http://www.murrelektronik.cz/cz/produkty/temata/bezpecnost.html

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: