Jste zde

Automatizace skladů pomáhá i výrobním provozům

Příprava materiálu do výroby má v každém provozu řadu pravidel. Kombinuje požadavky na bezpečnost a pohyb dílů se specifickými požadavky na manipulaci a uložení. I zde může robotizace výrazně přispět rychlosti a bezpečnosti a zároveň spolupracovat s operátory.

Automatizace skladů je často prezentována jako přestavba logistického centra na plně robotizovaný provoz s pohybem kontejnerů nebo palet. Druhý konec tohoto řetězce, tedy příprava výroby je často opomíjený i přesto, že z hlediska lidské práce i robotizace představuje podstatně zajímavější řešení. Pro zásobování výrobních linek nebo přípravu výrobních jednotek se v jeden čas na jednom místě musí sejít vybalené součásti s různorodými vlastnostmi, například těžké konstrukční díly, křehké skleněné výplně nebo nádoby, hydraulika, pneumatika, elektronické komponenty nebo rozměrné plasty. Každá z těchto položek má speciální požadavky na manipulaci a uložení a jejich nedodržení představuje technologické i bezpečnostní riziko. Proto je výhodné část těchto operací automatizovat.

Tam, kde je potřeba kombinovat práci operátorů s roboty, se uplatní autonomní mobilní roboty. Úspěšné realizace v tomto segmentu má například americká Modula, která je s více než 30 lety zkušeností předním výrobcem automatizovaných skladovacích řešení pro optimalizaci prostoru a zlepšení vychystávacích a skladovacích operací pro jakýkoli průmyslový sektor nebo prostředí. Ta, společně s Mobile Industrial Robots (MiR), představila společně vyvinuté automatizované řešení pro manipulaci s materiálem ve skladech, výrobních a distribučních centrech.

Řešení nabízí různé konfigurace pro manipulace s materiálem, jako například:

  • Poloautomatizované vychystávání jednotlivých položek, kdy lidský operátor manuálně vyzvedává jednotlivé položky ze skladovací jednotky Modula a umísťuje je na mobilní roboty MiR pro autonomní přepravu do určených oblastí, jako jsou konsolidační centra.
  • Poloautomatizované vychystávání s vychystávacími vozíky, kde operátor může vyzvednout více položek a umístit je na vychystávací stanici. Jakmile je vychystávání dokončeno, robot MiR se spojí se stanicí a přesune ji do určené oblasti.
  • Plně automatizované vychystávání jednotlivých položek, přičemž roboty MiR jsou vybaveny robotickým ramenem, které vyzvedává jednotlivé položky ze skladovací jednotky Modula a přepravuje je snadno a bezpečně do další zóny nebo konsolidačního centra.

  • Plně automatizované vychystávání polic, kdy jsou roboty MiR vybaveny přizpůsobitelným nadstavbovým modulem, který zvedá, přepravuje a umísťuje přepravky nebo police přímo z nebo do přihrádek VLM systému, což usnadňuje vychystávání a doplňování bez lidského zásahu.
  • Plná automatizace manipulace s paletami, kdy jsou roboty MiR speciálně vybaveny k vyzvedávání velkých a těžkých předmětů z paletového modulu Vertical Lift Module (VLM).

Řešení poskytuje značné úspory času i prostoru, zlepšuje produktivitu a zefektivňuje intralogistiku. Podle generálního ředitele společnosti Modula Massimiliana Gigliho je bezpečnost na pracovišti a spokojenost zaměstnanců také jednou z hlavních výhod společného řešení Modula a MiR. Tím, že tento systém přebírá opakující se, fyzicky namáhavé a jinak nebezpečné úkoly, výrazně zlepšuje pracovní podmínky ve skladech, továrnách a distribučních centrech. Podniky, které chtějí automatizovat skladování, vychystávání a manipulaci s materiálem, mohou zvýšit produktivitu, ale také nabídnout zaměstnancům zajímavější práci a bezpečnější pracovní prostředí.

Systém Modula a MiR, navržený pro modulární a rychlou implementaci, je vysoce adaptabilní zejména ve skladech a distribučních centrech téměř jakékoli velikosti a uspořádání. Jako takový umožňuje postupnou automatizaci a dovoluje podnikům transformovat své procesy vlastním tempem. Systém dokáže generovat návratnost investic (ROI) již za 6 až 18 měsíců od nasazení.                                      

https://modula.us/
http://www.mobile-industrial-robots.com

 

Hodnocení článku: