Jste zde

5,7" HMI panely IDEC HG2G

V nabídce společnosti IDEC jsou mimo PLC i  zajímavé 5,7" dotykové HMI panely HG2G v barevném i monochromatickém provedení, s ethernetem s integrovaným Web serverem, i se sériovou komunikací RS232 i RS422/485. Zajímavá je MPI podpora komunikace s PLC Siemens a Vipa.

Parametry hardwaru displeje

Průmyslový HMI IDEC HG2G je všestranný programovatelný 5,7" panel v "klasickém" provedení, tedy bez PLC funkcí, který je nabízen jak v dnes běžnějším barevném provedení s TFT LCD s 65 536 barev, tak dnes i v již méně běžné variantě s monochromatickou (černobílou) TFT LCD s 16 odstíny šedi. Společné však mají rozlišení 320 x 240 pixelů i pozorovací úhly (shora 65º, zespodu 70°, zprava/zleva 55°). Nastavitelný jas je barvného do 500 cd/m2, zatímco u monochromatického až 1100 cd/m2. Dotykové plocha je rezistivní technologie, což je výhodné pro v průmyslu časté ovládání v rukavicích. Tyto parametry však nejsou dnes již nijak výjimečné v porovnání s konkurencí. Pro běžnou průmyslovou vizualizaci (zobrazení hodnot, ovládací tlačítka a základní ukazatele) je tato HMI výbava obvykle dostačují. Nicméně možná by obecně již i v průmyslu mohly výrobce zobrazovací stránku HMI panelů trošku vylepšovat, když ve spotřební elektronice jsou hodnoty již zcela jinde. Dle mého názoru by i u 5,7" mohlo být rozlišení alespoň 800x600 pixelů, aby bylo možné i u nich využívat "jemnější grafiku" a nebylo kvůli tomu nutné hned sahat hned po 7" provedeních.

 

Grafické a vizualizační funkce

Vytváření (programování) vizualizace se provádí prostřednictvím IDEC softwarového balíčku "Automation Organizer", který je společný pro PLC i HMI. Pro HMI pak konkrétně slouží softwarová část s názvem WindO/I-NV2. Jeho provedení je poměrně moderní a pro uživatele velmi intuitivní. Navíc nabízí i některé méně běžné, ale zajímavé fígle. Například pomocí překrývání oken, kdy jedno základní okno může být překryto pěti základními okny a dále mohou být současně zobrazena až tři pop-up okna, lze velmi snadno sdílet grafická znázornění mezi více vytvářenými "obrazovkami". Také lze nastavit spuštění až 32 funkcí / operací jedním multifunkčním tlačítkem (např. zápis bitů, zápis slov a zápis příkazů). Při nastavování umístění tlačítka a jeho velikosti lze tyto parametry posunout a zmenšit o velikost již od 1 pixelu. Velikost textu je automaticky upravena vzhledem k velikosti objektu, jako je např. název tlačítka. Pro každý objekt (tlačítka a kontrolky, zápis bit/word nebo přepnutí okna) lze zvolit podmínku spuštění. Kontrolky lze snadno zapnout, vypnout nebo nechat blikat. Také lze již při vytváření vizualizace snadno ověřit, jaký bude vzhled obrázků textů a tlačítek v okně při aktivaci/deaktivaci daného prvku. V tomto směru je k dispozici na výběr z 5 000 obrázků z grafické knihovny.

Základní popis programovacího prostředí softwaru Automation Organizer.

Pomocí funkce změny jazyka může být zobrazeno více jazykových sad, kdy pomocí jednoduché operace přepnete na jeden z 16 různých jazyků. Text může být upravován s využitím správce textu WindO/I-NV2 nebo s využitím Excelu a může být importován pomocí souborů CSV a TEXT. Lze nainstalovat tyto druhy písma: evropské, japonština, čínština, tchajwanština, korejština, středoevropské, baltské jazyky, cyrilice a fonty Windows. Navíc velikost textu v objektu se přizpůsobí i po přepnutí z angličtiny na jiný jazyk.

Pro potřeby zpracování složitějších operací lze využít funkce skriptu (Macro). Tato funkce umožňuje "zprogramovat" různé operace přímo uvnitř panelu HG2G, čímž se zvýší výkon hlavního stroje. Podmínky a funkce lze vybrat a zadat ze seznamu funkcí pomocí skriptu, což umožní začátečníkům snadné zadávání funkcí. K dispozici je také funkce syntaxové kontroly.

Pro rychlé řešení chyb slouží funkce záznamu provozu a alarmu a zaznamenávají průběhu operací. Záznam operací uchovává informace po každé operaci a umožňuje zkontrolovat, kdo, kdy a kde operaci provedl. Když se v systému objeví chyba, záznam alarmů zobrazí alarm a uloží data. Tyto funkce pomůžou z analyzovat a vyřešit problémy (např. systémové chyby). Záznam dat se může přeposlat jako CSV soubor.

Funkce zaznamenávají průběhu operací u HMI panelu IDEC HG2G.

Připojení a komunikační možnosti

Základem moderní komunikace každého HMI panelu je dnes bez pochyby jedno nebo již nejlépe více ethernetových rozhraní. Tak lze snadno realizovat jak napojení na jiná průmyslová zařízení, tak současně na běžné PC například pro vzdálený uživatelský nebo programátorský přístup.

Zde samozřejmě nemůže Ethernet chybět, ale najdeme u panelů HG2G pouze jeden konektor RJ-45. Samozřejmě síť lze "rozbočit" přes switch nebo router, ale stále musí být všechny připojení komponenty fyzicky připojeny na jedné společné síti. Přes Ethernet lze samozřejmě provádět "údržba" panelu s využitím vzdáleného PC, kdy  zobrazená data na displeji mohou být zobrazena a změněna přes vzdálené PC, nebo realizovat komunikaci s PLC přes hlavní sběrnici s typy spojení 1:1 i N:N. V tomto směru je dobrý podpora přímých komunikačních protokolů některých výrobců (IDEC, VIPA, Siemens, Mitsubishi, Omron, Allen Bradley, Mitsubishi, Koyo DirectLogic), tak i univerzálního průmyslové "ethernetové" sběrnice Modbus/TCP. 

 

Možnosti ethernetové komunikace HMI panelu IDEC HG2G.

Mimo ethernetu u HMI najdeme i dvě sériové komunikační rozhraní. Jedno pevně přidělené RS232 komunikaci vyvedené trošku méně typicky na kruhový DIN konektor. Druhé je pak zajímavější sdílené RS232/RS422/RS485 prakticky vyvedené na praktické vyjímatelné šroubovací svorky. To naopak zaslouží velkou pochvalu. Nic není v "terénu" průmyslu nebo průmyslové výrobě méně praktické než pájení drátků do titěrných konektorů. Sériové spojení umožňuje komunikaci s různými zařízeními jako PLC, počítačové karty a čtečky čárových kódů v režimu 1:1 i 1:N. V případě PLC mohou být pomocí DM Link přímo čtena a zapisována data z / do různé oblasti paměti. Pomocí O/I Link pak může být spojeno až 16 jednotek HG2G s rychlostí 115,2 kbps. Uživatelská komunikace/Sub Host komunikace slouží k sériové zapojení např. čtečky čárových kódů. Při použití Sub Host komunikace spolu s PLC Link komunikací je možné propojit dvě PLC bez nutnosti vytvoření komunikačního programu v PLC. Zajímavý je také vestavěná podpora MPI rozhraní 187,5 kbit/s pro připojení k PLC VIPA a Siemens.

 

Možnosti sériové komunikace HMI panelu IDEC HG2G.

Základní parametry HMI panelu IDEC HG2G:

  •  HMI část:
    • 5,7" barevný TFT LCD s 65 536 barev nebo monochromatický TFT LCD s 16 odstínů šedi,
    • jas: 500 cd/m2 (barevný LCD) / 1100 cd/m2 (monochromatický LCD),
    •  rozlišení 320 x 240 pixelů,
    • odporová analogová dotyková plocha 5,7".
  • Komunikační část:
    • Ethernetové rozhraní 10/100 BASE-T,
    • rozhraní RS232 a RS485/422 použitelná současně,
    • MPI rozhraní 187,5 kbit/s pro připojení k PLC VIPA a Siemens,
    • USB 2.0 Host, USB 2.0 Mini,
    • podpora PLC IDEC, VIPA, Siemens včetně S7-1200, Mitsubishi, Omron, Allen Bradley.
  • Integrované funkce:
    • integrovaný Web Server, až 5 klientů současně,
    • receptury, alarmy a trendy, transparentní mód, skripty,
    • hodiny reálného času držené výměnnou baterií,
    • on-line přepínání až 32 jazyků,
    • programovací software Automation Organizer v ceně hardwaru.
  •  Uživatelská paměť: 5 MB.
  • Napájení: 12–24 V DC.
  • Rozměry:  167,2 x 134,7 x 40,9 mm (ŠxVxH).
  • Provozní teplota: -20 °C až +60 °C (bez kondenzace).
  • Krytí IP 66F, Type 4x, Class 1 Div2 .

Popis rozměrů a komunikačních rozhraní panelu IDEC HG2G.

Závěr

HMI IDEC HG2G představuje po hardwarové stránce z dnešního pohledu standardní průmyslový panel, který obsahuje vše důležité, ale ničím nijak zvláště nevyniká. Nejzajímavější je tak asi vyvedení univerzálního sériového rozhraní RS232/RS422/RS485 na konektor se šroubovacími svorkami.

Zajímavější je situace v oblasti softwarových funkcí a programovacího softwaru "Automation Organizer". Zvláště v základu již integrovaný Web server je velmi zajímavá možnost, jak snadno realizovat vzdálené ovládání. Provedení softwaru Automation Organizer", který je společný pro všechny HMI a PLC IDEC a je dodáván zdarma společně s HMI či PLC IDEC, představuje, dle mého názoru, dost vysokou laťku. Ovládací prostřední je již moderní plně klikací a součástí je i zcela softwarová simulace, simulace funkce s napojeným PLC na PC (PC simuluje funkci HMI panelu) či ladění s napojeným HMI.

Avšak při ceně 11 900,- Kč bez DPH za monochromatické provedení a 15 900,- Kč bez DPH (v nabídce společnosti REM-Technik s.r.o.) bych však očekával možná "trošku více muziky", jako například větší rozlišení displeje, slot pro SD kartu nebo dva ethernetové porty. Takto to bude mít například v souboji s levnými HMI panely Weintek poměrně složité. Ty sice nemají webový server, ale na druhou stranu mají zajímavou funkci EasyAccess, která tento nedostatek více méně dobře nahrazuje.

Odkazy:

Hodnocení článku: