Jste zde

Zajímavost - čtečka čárových kódů s VoIP přes WiFi v podobě mobilu

V mnoha oborech činnosti, ať již ve skladech, supermarketech, nemocnicích, či ve výrobních halách, je nutné skloubit identifikaci předmětů, dílů dle čárkových kódů, přístup do databáze a zároveň mít možnost textové i hlasové komunikace s kolegy. K tomu může posloužit univerzální přístroj v podobě mobilního telefonu Motorola CA50. Ta zastane zároveň funkci bezdrátové čtečky čárových kódů a VoIP komunikátoru, kde se volání odehrává prostřednictvím WiFi (WLAN).

Co je přístroj / komunikátor Motorola CA50 ?

Motorola CA50 je takový mobilní snímač a bezdrátový VoIP (Voice over Internet Protocol) telefon v jednom, přičemž označení CA znamená Customer Assistent (Pomocník zákazníkovi), což vystihuje, že jde o pomocníka pro všechny, kteří poskytují služby zákazníkům. Prakticky jde o kombinaci bezdrátové čtečky čárových kódů, vysílačky, telefonu a pageru v jednom zjednodušeném pouzdře "od staršího mobilního telefonu Motorola". Zde však nejde o krásu, ale o funkčnost a odolnost, protože zařízení je určeno pro prodavače, zdravotníky, hotelový personál a vůbec všechny pracovníky poskytující jakékoliv služby "uvnitř čtyř zdí" a potřebují mít možnost kdykoliv získat informace o zboží či předmětu a zároveň mít možnost hlasové komunikace.

Motorola CA50 tak umožňuje jim rychlou, jednoduchou a levnou komunikaci prostřednictvím bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11a/b/g. Motorola CA50 má příjemně malé rozměry a nízkou hmotnost. Může být proto snadno nošena v kapse nebo na přídavném poutku. Obsluha CA50 je snadná a nevyžaduje žádné speciální proškolování. Zařízení je i dostatečně robustní a připravené na každodenní použití v prodejnách, nemocnicích, léčebnách, hotelích atd. Hlasová komunikace s CA50 se podobá telefonování z mobilního telefonu, přičemž probíhá prostřednictvím VoIP, či přesněji napsáno VoWLAN (Voice over WLAN) a může v rámci dosahu místní WiFi sítě probíhat v režimu jeden-k-jednomu (jako telefon) nebo jeden-k-všem (jako vysílačka). Příchozí hovory mohou být přesměrovány tak, aby nedošlo ke zmeškání žádného hovoru. Možné je však telefonování i na "externí pevné" IP telefony mimo danou WiFi síť.

Základní vlastnosti komunikátoru Motorola CA50:

  • Přenos dat i hlasu součástí jednoho přístroje
  • Integrovaná 1D čtečka čárkových kódů
  • Funkce vysílačky - hlasová komunikace jeden-ke-všem
  • Funkce telefonu - hlasová komunikace jeden-k-jednomu
  • Funkce pageru - schopnost bezdrátového přenosu info zpráv
  • Hlasová komunikace pomocí VoWLAN
  • Podpora MSP Agent (Mobility Services Platform) pro snadné rozmístění
  • Intuitivní ovládání a snadné použití
  • Přístroj není nutné jakkoliv nastavovat - vše si natahuje ze serveru
  • Malý a přenosný v podobě mobilních telefonů let minulých
  • Server založený na webovém prohlížeči snižující čas na vývoj aplikace
  • Možnost integrace s telefonním systémem a dalšími kancelářskými zařízeními
  • Operační systém Windows CE 5.0 mobile
  • Procesor: Intel® XScale™ procesor 312 MHz
  • Paměť 64 MB RAM a 32 MB Flash
  • Interní anténa pro připojení do WiFi sítí IEEE 802.11a/b/g
  • Protokoly VoIP: H.323, SIP, SCCP
  • Skenovací modul 1D SE950, podpora: UPC/EAN, UCC, EAN128, RSS, Kód 128 / 39 / 93, I 2 z 5,
    oddělené 2 z 5, Codabar, MSI atd.
  • Rozměry: 11,10 cm x 4,60 cm x 2,57 cm
  • Hmotnost: 105 g

 

Použití

  • Sklady, překladiště, nakládací plochy
  • Překládací haly v logistických centrech
  • Supermarkety a obchodní řetězce
  • Výroba - přesun a identifikace použitých dílů
  • Vzájemná komunikace pracovníků mezi halami a sklady areálu
  • Nemocnice a polikliniky - identifikace léků, zásob, komunikace lékařů
  • Hotely, nádraží, letiště,
  • apod.

 

 


 

Funkce a komunikace přístrojů Motorola CA50

Na CA50 běží od Motoroly nainstalovaná aplikace typu klient, která obsahuje integrovaný stack H.323 a interaguje s UCA serverem (Motorola Universal Communication Appliance server). Stack H.323 slouží k součinnosti se správcem hlasové komunikace (Communication Manager). Software v CA50 pak sám vykonává většinu operací zpracování dat v součinnosti s periodickými "dotazy" na UCA server pro potřebu updatování databáze telefonu, uživatelského profilu a požadavků na aplikační data. Navíc CA50 umožňuje uživateli prostřednictvím menu přístroje přistupovat přes HTTP webový prohlížeč i k obchodním a databázovým aplikacím dalších výrobců a aplikací. Ty mohou běžet přímo na UCA serveru nebo také na externím webovém serveru, kdekoliv jinde v podniku. Přístroj CA50 neobsahuje klávesnici ani jiné uživatelské rozhraní například pro zadání čísla k vytočení. Místo toho se volba volaného provádí výběrem ze seznamu telefonu, který se průběžně automaticky aktualizuje (natahuje do CA50) z UCA serveru.

Základní síť pro komunikaci přístrojů Motorola CA50 je tvořena WiFi routerem či routery (WiFi AP) a UCA serverem zajišťující celý chod komunikace.
Po zamnutí přístroje nejdříve dojde k základnímu přihlášení do WiFi sítě definované SSID (navázání komunikace s WiFi AP a získání IP adresy přes DHCP - šipky 1 a 2).
Následně je nutné provést identifikaci a registraci uživatele na UCA serveru (šipka 3).

 

Motorola Universal Communication Appliance (UCA) je serverová komponenta nutná k provozování CA50, který pracuje jako její klient. UCA server software běží na PC s operačním systémem Microsoft Windows 2003 Server nebo Windows XP a obsahuje webový prostor instalovaný pod Microsoft IIS Web Server a Microsoft SQL Server databázi složenou z pověřovacích práv, rolí a profilů uživatelů. Základní funkcí UCA serveru je registrace každého CA50 do sítě a zalogování jeho uživatele, přiřazení role a profilu uživateli, poskytnutí telefoního seznamu pro CA50 (CA50 Phone Book Host), řízení hlasové komunikace (CA50 Voice Communications Management), řízení komunikace typu vysílačka (CA50 Walkie Talkie Communications Management EMH).

Postup při zalogování nového uživatele do sítě přístrojů Motorola C50: 1 - Identifikace uživatele čárovým kódem,
2 - Vyslání kódu UCA serveru pro kontrolu a načtení uživatelského profilu, 3 - Odpověď serveru (přiřazení IP adresy, přístupu do databáze, oprávnění),
4 - Registrace standardu H.323 pro VoIP volání na "externí" telefony

 

Při novém zapnutí přístroje CA50 v dosahu WLAN (WiFi) sítě se provede jeho registrace s UCA serverem (CA50 Device Registration) a na jeho displeji se objeví text “Scan bar code to log in”, ukazující připravenost přístroje k použití. Zalogování uživatele se provádí naskenováním čárového kódu příslušného uživatele, pod nímž jsou na serveru v databázi vedeny přístupová práva a profil uživatele. Server přístroji odpoví dynamicky nebo staticky přiděleným hlasovým rozšířením v závislosti na profilu a roli přihlašovaného uživatele. Zároveň server poskytne CA50 instrukce pro připojení ke komunikačnímu manageru (Avaya Communication Manager). Těmi se pak přístroj k manageru registruje, čímž se stane aktivní stanicí se schopností komunikovat se serverem pro potřeby identifikace čárkových kódů a s možností vysílat a přijímat hovory.

 

Příklad identifikačního kódu zaměstnance pro komunikátor CA50

Ukázky obrazovek komunikátoru Motorola CA50: vlevo - žádost o identifikace uživatele po odhlášení či po zapnutí přístroje,
vpravo - základní obrazovka po přihlášení do sítě

 

Komunikátor CA50 pak může pracovat v následujících režimech hlasové komunikace:

  • Komunikace typu vysílačka (Multicast adresování) k ostatním CA50 přístrojů zalogovaných v síti
  • Telefonické hovory (Unicast adresování) typu bod-bod (Peer-to-Peer) mezi ostatními CA50 přístroji v síti
  • Telefonické hovory (Unicast adresování) přes komunikační manager na další IP telefony přes standard H.323

Odhlášení přístroje ze sítě je pak možné buď volbou v menu CA50 nebo její zastrčení do nabíjecí stanice. Přístroj pak vyšle UCA serveru odhlašovací zprávu a server konkrétního uživatele odhlásí. Zároveň CA50 také vyšle H.323 žádost URQ na odregistrování u komunikačnímu manageru.

Komunikace přístroje při požadavku na hlasovou komunikaci: 1 - Uživatel stiskne softwarové tlačítko požadavku volání, 2 - CA50 zašle požadavek UCA serveru na natažení telefoního seznamu, 3 - zaslání aktuálního seznamu, 4 - zaslaní požadavku H.323 standardu komunikačnímu manageru na volání na IP telefon, 6 - založení spojení, 7 - telefonování

Celá komunikační síť

Komunikátory Motorola CA50 lze použít jako jednoduché komunikační a informační terminály pro správu zboží a dílů uvnitř skladu, kdy celá síť se skládá jen z bezdrátové WiFi komunikace přístrojů navzájem a mezi CA50 a UCA serverem, který komunikací řídí a je vněm uložena databáze. Zároveň však lze zahrnout komunikátory to náročnější sítě s možností volání přes VoIP a komunikační manager do dalších drátových či bezdrátových telefonů ve firmě v rámci lokální sítě (LAN) nebo při připojení do sítě Internet i kamkoliv jinam.

Příklad rozsáhlé komunikační sítě s komunikátory Motorola CA50 kombinující drátovou i bezdrátovou LAN, včetně přístupu na externí telefony přes WAN

Závěr

Motorola CA50 je zajímavý přístroj pro každého, kdo má něco dočinění stále s čárovými kódy a zároveň vyžaduje i hlasovou komunikaci s kolegy. Podobnost s mobilním telefonem je však čistě jen podoba, ale asi záměrná, aby byl na první pohled jasné k čemu CA50 slouží. Navíc nemám dosud konkurenci, která by byla vzhledově i vlastnostmi podobná.

Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: