Jste zde

USB snímač otisku prstu Harmony XB5S5 k HMI Magelis

Poslední novinka v příslušenství k HMI panelům MAGELIS, snímač otisků prstů, který se připojí přes USB, kde jednoduše a spolehlivě identifikuje osoby, které se přihlašují do systému, nebo třeba kontroluje autorizaci pro přístup do určených prostor.

Použití této nejspolehlivější technologie vysoce převyšuje slabosti existujících systémů, které 100% negarantují bezchybnou kontrolu přístupu do systému strojů, nebezpečných prostorů apod. Protože XB5S5 je připojen přes USB přímo k HMI, tak samozřejmě můžeme kontrolovat přihlašování a přístup osob třeba také do PLC programu připojeného automatu. Vyzkoušíme si jej zase prakticky a velmi dobře vše uvidíme na závěrečné videoukázce. Již žádné pamatování hesel pro přístup na ovládací panel, stačí přiložit prst. Kdo nezkusil nebo neviděl, neuvěří.

Snímač otisků prstů, jestliže se Vám zdá, že jste jej už viděli je to možné, vyrábí se už asi 4 roky, ovšem až nyní přibyla varianta s USB připojením přímo do ovládacího panelu. Od svých předchozích bratrů se liší absencí popisu a LED indikátorů, po kterých zbyly pouze prolisy. 

 

Upevnění již standardně do otvoru 22mm, ovšem pozor, proti ostatnímu USB příslušenství, které si vystačilo s napájením 5V z USB potřebuje tento snímač ještě i 24VDC samostatné napájení (20...30 VDC). Pracovní teplota snímače -5...50 °C, krytí z čelní strany IP65. Snímač disponuje ještě jedním potvrzovacím digitálním PNP výstupem 24V/200mA.

Snímač podporuje hardwarově tyto HMI panely z řady MAGELIS:
iPC, HMI STU, GT (kromě GT1000 series) dále GK/GH GTO panely. Softwarově pak poslední service pack 2 k Vijeo Designer 6.1.

 

Opět si do projektu ve vývojovém software Vijeo Designer přidáme driver na náš snímač. V něm se nic nenastavuje. Definovaní uživatelé a jejich otisky prstů jsou uloženi přímo ve snímači, vejde se jich tam 200 a ke každému jsou přiřazeny dva otisky.

Jak se tam dostanou, uvidíme později.

 

Spousta aplikací vyžaduje při práci s HMI a OP panely přihlášení uživatele a podle úrovní pak možnosti ovládání stroje. Takovou klasickou přihlašovací obrazovku jsme si pro vyzkoušení vyrobili i my.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

 

A takhle jsme ji používali pro zkoušení, všechny použité prvky jsou předefinované ve Vijeo Designer, nic nemusíte vymýšlet.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

 

Teď se dostaneme k jádru. Protože otisky a jména uživatelů jsou uloženy ve snímači, je nezbytné nejprve snímač připojit k PC kde máme instalovaný Vijeo Designer a projekt panelu. Operační systém by si měl automaticky snímač najít a instalovat k němu driver podle obrázku (Sagem MorphoSmart CBM). 

 

Nejdůležitější okno. Pokud Vám stejně jako nám nebude spojení se snímačem a PC fungovat, je nezbytné přeinstalovat driver. Nenajdete jej v instalačním archívu, ale ve složce, kde máte nainstalován Vijeo Designer. V obou verzích jak pro 32bitové operační systémy tak pro 64 bitů, stačí jej spustit.  

 

Potom už z menu Vijeo Designer spustíme utilitu pro vymazání dat ve snímači. 

 

Před vymazáním dat zkusíme identifikaci, kdy se nám snímač otisku na povel rozsvítí, ověříme si tím i jestli funguje správně komunikace a driver. V projektu pro HMI máme vytvořeny zatím dva uživatele a dvě skupiny, každý se může přihlásit heslem a také otiskem prstu.

Systém nastavení skupin, uživatelů a práv je u každého výrobce HMI téměř shodný.

 

Vyzkoušíme si pro každého uživatele nasnímat otisky, je nezbytné zaznamenat dva prsty a každý třikrát opakovat. Tento úkon je nesmírně efektní, záznam otisku Vás přesně informuje co je potřeba udělat.

 

U obou definovaných uživatelů se podařilo úspěšně naskenovat a uložit jejich otisky. Celý postup je výborně vidět na závěrečné videoukázce, záznam jednoho otisku trvá maximálně několik sekund.

Připomínám, že stále máme snímač otisků připojený k PC a ne k HMI panelu.

 

Přidali jsme dalšího pracovníka "dělníka", a jeden prst zkusili použít znovu. Software shodu okamžitě odhalí a musíte použít jiný prst.

Měli jsme v tom pak takový příjemný zmatek, že jsme si kolikrát nebyli jisti, který prst máme ke komu přiřazen, zkoušeli jsme přihlášení jak nás napadlo a sledovali kdo se vlasně přihlásil. Uvidíte i na videu, že to fungovalo výborně.

 

Jakmile máme prsty všechny uživatelů naskenovány, připojíme snímač k HMI panelu, nahrajeme do něj náš projekt a jdeme na to.

 

Vyzkoušíme si klasické přihlášení přes uživatelské jméno a heslo. Je to přece jen zdlouhavé a vyžaduje to si pamatovat své údaje. Ovšem pokud se pořežete, nebo Vás o prsty připraví "valašský tygr", tak nic jiného nezbude.

"Valašský tygr" je úsměvný výraz pro cirkulárku, která si zvlášť na podzim při řezání dřeva na zimu vybírá svou pravidelnou krutou daň.

 

Teď už jen přiložíme prst, pokud systém najde shodu, tak přihlásí uživatele do systému. My jen sledujeme, kdo se pod kterým otiskem ukrývá. Přihlášení otiskem netrvá déle než jednu vteřinu a uživatelská práva se nastaví automaticky – bez možnosti zneužití uživatelského jména a hesla cizí osobou.

 

Právě přihlášený uživatel "user", s úrovní přístupu sedm a ze skupiny nastavovačů.  Opětovným přiložením prstu na snímač, nebo patřičným tlačítkem, dojde k odhlášení uživatele.

 

Další prst nás přenesl mezi administrátorskou elitu s nejvyšší úrovní přístupu, takže na ukázku můžeme použít tlačítko houkačky, které funguje jen pro administrátory. Ikona gumy dokáže snímač vymazat, podobně jako při jeho připojení k PC. V editaci uživatele ještě můžete provést znovu záznam otisku, ovšem už jej nijak nedostanete do projektu, takže se jedná spíše o nouzovou variantu, nebo přechodného uživatele.

Přihlašování a odhlašování pracovníků pomocí snímače otisku prstu XB5S5: http://youtu.be/NG-8gfmpvGA?hd=1

 


Závěr:

Na přihlašování pomocí otisku prstu si zvyknete velmi rychle, o předchozí variantě přes přihlašování jménem a heslem už nebudete chtít ani slyšet. Na začátku zavedete do projektu všechny pracovníky, obejdete je s notebookem a snímačem, a naskenujete jim prsty. Pak už se všichni jen přihlašují otiskem. Tato identifikace osob je založena na čtení biometrických parametrů, jedná se o ověřenou technologii, která zaručuje velmi nízké procento chyb (< 0,1%). Jak jsme si ukázali vkládání nových uživatelů přes Vijeo Designer, je samozřejmě možné vkládat nové uživatele také přímo z panelu přes funkci editace uživatele. A stále platí, že k jednomu panelu mohou být jednotlivě připojeny sloup, biometrické tlačítko i signalizační tlačítkový panel.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

USB snímač otisku prstu: Magelis XB5S5

Software Vijeo Designer: http://www2.schneider-electric.cz/software/software-ke-stazeni/vijeo-designer/

Technická podpora, kontakt: http://www.schneider-electric.cz/sites/czech-republic/cz/obecne/kontakt/kontakt.page

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: