Jste zde

TIA Portal V11 versus V12 (V13)

Jak by se mohlo zdát z titulku, nebudeme hodnotit rozdíly mezi těmito verzemi TIA Portal, ale ukážeme si, čeho se vyvarovat v praxi při úpravě PLC programu.

Dokud se vše dělalo ve verzi 11, nic Vás v podstatě nemohlo překvapit. Jakmile se ale do toho zamíchala dvanáctka (nyní již také třináctka), tak může nastat situace, kdy s Vámi PLC nebude řádně komunikovat. Ukážeme si proč a jak. Vše najdete samozřejmě na supportu Siemens, ale ruku na srdce, ne vždy to všichni čtou, proto tahle praktická ukázka.

Standardní PLC S7-1200 s programem, který je vytvořen ve verzi TIA Portal jedenáct. To víme my, ale stane se, že na servisním zásahu nevíte jakou verzí TIA je PLC naprogramováno.

 

Máme instalovánu verzi TIA Portal 12, podobně jako ve Step7 otevřeme i projekt z nižší verze a měli bychom s ním moci běžně pracovat.

Je to jako z přechodu Step7 V5.4 na verzi 5.5.

 

Software bez problémů otevře projekt jedenáctky a udělá si v závorce poznámku V11.  Jak je vidět, použili jsme TIA Portal V12+SP1.

 

V online režimu si uděláme komparaci a změněné bloky šoupneme do PLC. Teoreticky.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Při pokusu o přepsání PLC programu se zobrazí pouze tohle chybové hlášení.

 

Ani z jiné strany se úprava programu nepodaří. Nelze přehrát ani ten jeden jediný blok.

 

Vždy Vás dostihne pouze tohle hlášení, které vypadá podezřele. V praxi se může stát, že jdete, vyměníte CPU, nahrajete do něj program a vše funguje. Kde ale nastala nějaká chyba?

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Půjdeme na to jinak. Uděláme nový testovací projekt, vložíme do něj naše CPU a zkusíme přenést program z PLC do našeho projektu. 

 

Online přístup nám ale ukáže bloky v PLC programu asi takhle. Jestliže v tomto okamžiku stojíte u stroje a potřebujete opravdu něco v programu upravit, nejste teď v jednoduché situaci.

 

Nyní při pokusu o upload Vám software napíše, proč to nejde. Je to jasné, TIA verze 11 dokáže spolupracovat s PLC které bylo nahráno zase ve verzi 11 a to samé platí o TIA Portal verze 12. I když je upozornění uživatelům na tuto vlastnost popsáno na webu Siemens, jak jsme uvedli výše, ne každý si to čte.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.  

 

Jediné řešení tom okamžiku u stroje je reset CPU do továrního nastavení a pak přehrát PLC program z TIA do CPU. Proto funguje výměna PLC, do čistého nahrajete odkudkoliv cokoliv.

Druhé řešení je použít TIA Portal V11. Ten ovšem nemusí být zrovna nainstalován, nebo jej máte na jiném notebooku.

 

Závěr: 

Tahle situace se může stát každému, kdo s TIA Portal něco více dělá, ne vždy si rychle uvědomíte o co jde. Nám to taky dost zamotalo hlavu a známým kolegům taky, takže jsme v tom nebyli sami. V případě nového TIA Portalu V13 platí to samé.   

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Software TIA Portal: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?vw=0&ctxnh=2416f2e791&ctxp=home 

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz 

 

 
Hodnocení článku: