Jste zde

TEST - HMI vizualizační server Weintek cMT-SVR

HMI ovládání zařízení nemusí být jen pomocí dnes běžného dotykového displeje. Dnes, když každý používá PC či tablet, je možné displej zcela vyjmout a nahradit jej displejem notebooku či tabletu. Vznikne tak zařízení "vizualizační server", který je na jedné straně napojený na např. na PLC a z druhé strany přes Ethernet k libovolnému PC, kde lze zobrazit ovládací obrazovky.

Jak vytvořit velmi kvalitní grafické intuitivní HMI za poměrně nízké náklady? Vytvořit ovládací vizualizaci bez displeje. Někteří si možná asi řeknou, že to musí být nějaká blbost. Ale proč nutně zařízení vybavovat displejem, když displej je na každé počítači a ethernetová síť je dnes prakticky přítomná v každé firmě, v každé výrobě? Stačilo by přece jen použít "krabičku", kde bude sice ovládací vizualizace zařízení či linky přítomná po softwarové stránce a každý, kdo potřebuje zařízení ovládat se na ni připojí a na displeji jeho počítače či tabletu se zobrazí právě stejná vizualizace, jaká je běžná na HMI panelech strojů. Výhodou tohoto řešení jsou nižší náklady, protože pravě displej s dotykovou plochou je na HMI řešení obvykle z hardwaru to nejdražší a pak také displej bývá na průmyslovém stroji často mechanicky ta nejméně odolná komponenta. Již jsem se osobně setkal s několika dotykovými displeji na strojích zničené nárazem od nějakého nárazu materiálu.

Pomocí HMI serveru Weintek cMT-SVR lze nahradit tradiční grafické ovládání přes dotykový displej na každém jednotlivém stroji vzdáleným ovládáním více strojů z jednoho displeje počítače či tabletu.

Mezi takové HMI jednotky bez displeje, které lze nazvat také jako HMI vizualizační servery, patří i výrobek společnosti Weintek s označením cMT-SVR-100. Ten jsem měl možnost otestovat.

Základní popis serveru cMT-SVR-100

Hned na první pohled jde Weintek cMT-SVR-100 zaujme svým provedením. Totiž nepodobá se ničemu běžnému. Provedením pouzdra může někomu připomínat malým počítač, jinému svým uchycením na DIN lištu a dvěma RJ-45 konektory zase jako nějaký mini průmyslový ethernetový switch. A pravdu by měli částečně všichni, protože to má z každého něco.

V designově velmi povedeném plastovém pouzdru, tedy alespoň mě se provedením moc líbí, o celkových rozměrech cca 130 x 115 x 27 mm se nachází prakticky téměř stejná elektronika jakou by jste našli v HMI panelu Weintek MT8073iE (viz článek HMI panel se dvěma LAN porty - MT8073iE). Tomu napovídá i prakticky na stejný sortiment konektorů, včetně jejich rozmístění. Zatímco displejové HMI MT8073iE stojí cca 8 900,- Kč bez DPH, vizualizační server cMT-SVR, kde právě šetříte za ten dotykový displej, stojí jen cca 5 300,- Kč bez DPH (konkrétně jde o ceny českého zastoupení Weintek firmou Tecon s.r.o.).

 

Bezdisplejový HMI server Weintek cMT-SVR-100.

Protože je s HMI panelem MT8073iE má cMT-SVR-100 prakticky totožný hardware, je až detaily totožné i programování tohoto HMI serveru. Opět pro vytváření grafiky ovládacích obrazovek i vykonávacích rutin použijete zdarma stáhnutelný PC software EasyBuilder PRO a veškeré funkce, obrázky, tlačítka, animace, softwarové klávesnice, paměť dat, datalogger, recepty, programové rutiny "Macro" atd. prostě využíváte, vytváříte a nastavujete zcela stejně jako u displejového HMI. Dokonce lze snadno vzít a otevřít v EasyBuilderu kompletní již nějakou vytvořenou vizualizaci pro jiný Weintek HMI panel (nejlépe však MT8073iE, protože má stejnou výbavu komunikačních rozhraní - 2x Ethernet RJ-45, USB Host 2.0 a 9pin DSUB (RS232/RS485). Pouze je nutné v nastavení EasyBuilderu "Edit->System Parameters->Model" jen přepnout označení hardwaru na typ "cMT-SVR (1024x748)" a je prakticky hotovo. Již jen přes přeložit a nahrát přes ethernetové rozhraní do cMT-SVR a už to běží.

Při vytváření ovládacích obrazovek (vizualizace) pro cMT-SVR není nutné začít pracovat s "čistým stolem"¨, ale je možné překonvertovat již dříve vytvořený projekt pro jiný HMI panel Weintek (v mém případě projekt ze staršího článku "TEST: 7" HMI MT8070iE s Ethernetem - 4. díl Modbus-TCP").

Z pohledu vytvoření samotného programu vizualizace (ovládacích obrazovek) odkazuji na dřívější vytvořené články a testy HMI panelů Weintek na serveru automatizace.hw.cz (např. "TEST - Levný 7" HMI panel Weintek MT6070iE - 2.díl funkce a možnosti" a "TEST: 7" HMI MT8070iE s Ethernetem - 4. díl Modbus-TCP" - viz také níže sekce "Odkazy" ) .

Pojďme se tedy hlavně podívat na věci, které se od HMI panelů s displejem liší, tedy hlavně jak se na server cMT-SVR připojit. Totiž zatímco u HMI s displejem je možnost hned po zapnutí vyvolat nabídku základního nastavení hardwaru, tedy hlavně nastavení IP adres ethernetových portů, zde samozřejmě taková možnost není. Můžete se tedy hned na začátku, při potřebě nahrát vytvořenou vizualizaci z počítače z EasyBuilderu do cMT-SVR serveru přes ethernet narazit na prekérní situaci, ohledně zadání správné IP adresy. Jaká je správná adresa? Jak ji zjistit?

Nejen k tomuto účelu, ale prakticky k celému přístupu k cMT-SVR slouží utilitka z názvem "cMT Viewer", která je jednak přímo součástí balíku EasyBuilder PRO, najdete ji ve Windows START nabídce v adresáři "EasyBuilder", ale lze ji možné pro OS Windows zdarma stáhnout samostatně ze stránek výrobce Weintek (http://www.weintek.com/globalw/Download/Download.aspx). Navíc je k dispozici zdarma i pro OS Android (v Google play obchodě) a Apple iOS (opět v Apple obchodě). S její pomocí lze nalézt všechny cMT-SVR připojené na lokální ethernet a zobrazit jejich konkrétní IP adresu. A pak již nahrání vytvořených ovládacích obrazovek (ovládací vizualizace) nic nebrání.

Utilita cMT Viewer = přístup / nastavení z PC

Program s názvem "cMT Viewer" slouží pro uživatelský přístup ke každém Weintek cMT-SVR zařízení. V první fázi poslouží k vyhledání všech aktivních cMT serverů na LAN síti a v druhé fázi hlavně slouží pro zobrazení v nich běžící konkrétní ovládací vizualizace. Také je možné z cMT Vieweru přejít na webový server každého cMT-SVR, který slouží pro kontrolu běhu, nastavení a změnu některých parametrů (např. IP adresy obou Ethernet portů, konfigurace nastavení funkce odesílání emailů, nastavení synchronizace kalendáře a času, zálohování či natažení uživatelského programu / vizualizace pomocí USB portu a USBFlash atd.). Na tento režim lze samozřejmě přejít i přímo zadáním IP adresy do libovolného webového prohlížeče. Nicméně zobrazení v cMT-SVR nahrané vizualizace a její ovládání pomocí myši a klávesnice připojeného PC lze jen pomocí programu "cMT Viewer".

 

Aktuální provedení přístupového PC programu cMT Viewer 2017 pro OS Windows (rozhodně více strohé než verze 2016). Po jeho zapnutí je nejdříve nutné vyhledat připojené cMT servery přes "velko oranžové tlačítko +", pak vybrat konkrétní cMT server klinutím na "malé modré tlačítko +" a následně je možné na ovládací obrazovky přistoupit kliknutím na zobrazené přehledové malé okno konkrétního cMT-SVR.

Starší provedení programu cMT Viewer 2016 pro OS Windows (dle mého názoru přehlednější). Po jeho zapnutí je nejdříve nutné vyhledat připojené cMT servery přes tlačítko " Search", vybrat konkrétní cMT server kliknutím na tlačítko "Go" a následně je možné na ovládací obrazovky přistoupit kliknutím na zobrazené přehledové malé okno konkrétního cMT-SVR.

Online změnu nastavení serveru Weintek cMT-SVR-100 lze provést přes webový prohlížeč buď přímým zadáním příslušné IP adresy cMT serveru nebo z programu cMT Viewer kliknutím na ikonu "ozubeného kola". Pro přístup do nastavení je vyžadováno heslo (defaultní heslo výrobce: 111111).

Testování funkce vizualizačního serveru cMT-SVR-100

V mém případě jsem zde, stejně jako ve starším testu HMI panelu Weintek "TEST: 7" HMI MT8070iE s Ethernetem - 4. díl Modbus-TCP", využil pro odzkoušení funkce vizualizace a ovládání měřící jednotku Poseidon2 4002 s dvoustavovými vstupy, spínanými reléovými výstupy a připojenými 2 senzory teploty připojené prostřednictvím 1-Wire sběrnice. Jednotku Poseidon2 jsem opět prostřednictvím Modbus-TCP komunikace připojil kabelem na druhý ethernetový port serveru cMT-SVR (označený jako "Ethernet 2"), zatímco první port "Ethernet 1" na cMT-SVR mi posloužil  pro připojení na WiFi router pro připojení do lokální LAN ethernetové sítě. S notebookem s programem "cMT Viewer" jsem se pak mohl odkudkoliv přes WiFi připojit a přihlásit k cMT-SVR (defaultní heslo výrobce: 111111), zobrazit ovládací vizualizace a přečíst aktuální teploty, stavy vstupů a vypnout či zapnout výstupy jednotky Poseidon2 4002.

Komunikace cMT-SVR přes Modbus-TCP s jednotkou Poseidon2 4002 probíhala bez problémů. Podobně lze takto přes ethernet (či případně na něm běžících protokolů Modbus-TCP nebo Profinet), případně RS-232/RS-485 (a na něm běžících protokolů Modbus-RTU nebo Profibus-DP) připojit prakticky i jakékoliv PLC či jiné průmyslové zařízení a pomocí serveru cMT-SVR jej ze vzdáleného počítače jednoduše ovládat prakticky stejně, jako z HMI jednotky z displejem.

Po zapnutí programu cMT Viewer a po připojení na Weintek cMT-SVR-100 jsem již mohl myší klidně zařízení Poseidon2 ovládat z notebooku přes WiFi.

Základní parametry vizualizačního serveru Weintek cMT-SVR-100:

Displej
Externí - prostřednictvím počítače / tabletu s OS Windows, Android, iOS
Rozlišení grafiky vizualizace / velikost okna 1024x748 pixelů
Procesor ARM Cortex A8 600MHz
Paměť
Flash 256 MB
RAM 256 MB
I/O porty
USB Host 1x USB 2.0
Ethernet port 2x 10/100/1000M, RJ-45
podpora Modbus-TCP, Profinet, EtherNet/IP
COM porty COM1 RS232, COM2 RS485 2W/4W, COM3 RS-485 2W + podpora Modbus-RTU, Siemens MPI, Profibus
Napájení
Napětí 24 ± 20% VDC
Spotřeba cca 230 mA při 24V
RTC vestavěné a zálohované baterií (CR1225 3V lithium baterie)
Provoz
Výdrž od vibrací 10 to 25Hz(X,Y,Z direction 2G 30 minutes)
Skladovací teplota -20° až 70°C
Provozní teplota -20° až 55°C
Provozní vlhkost  10% až 90% RH (nekondenzující)

Závěr

Vizualizační server Weintek cMT-SVR-100 představuje velmi zajímavou a hlavně cenově výhodnou možnost, jak snadno vytvořit grafické ovládání stroje prostřednictvím libovolného počítače, notebooku nebo tabletu s OS Windows, Android nebo iOS. Výhodou provedení Weinteku je fakt, že jsou zachovány všechny výhody i vlastnosti programování a vytváření ovládací grafiky HMI panelu Weintek.

HNI zařízení Weintek cMT-SVR-100 v ČR prodává firma TECON s.r.o. za aktuální cenu 5300,- Kč bez DPH (leden 2017).

Odkazy:

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon cmtsvrusermanualeng.pdf2.19 MB
Hodnocení článku: