Jste zde

TEST – Převodník signálu 0-10 V na 4-20 mA

Německá společnosti Fridrich Lutze GmbH má v nabídce mimo jiné i dost širokou paletu různých převodníků průmyslových signálů. Vyzkoušel jsem převodník z napětí 0-10 V na proudovou smyčku 4-20 mA.

Aktuálně se mi dostal do ruky elektronický převodník signálů 0-10 V na 4-20 mA německé společnosti Lutze GmbH. Tentokrát jde o levnější verzi pevného převodníku, tedy takové provedení, které není nastavitelné. To je s označením 750532. V nabídce Lutze je totiž i nastavitelná verze 750539, kde se pomocí DIP přepínače se 6 pozicemi lze navolit libovolný převod mezi signály 0-10 V, 0-20mA a 4-20 mA. I pevná verze však má onen přepínač, ale je zalepený průhlednou páskou a nefunkční.

Konstrukcí je tento převodník pro upevnění na DIN lištu dost zajímavý. Na rozdíl od výrobků jiných výrobců je velmi úzký (jen 6 mm), ale zase naopak velmi hluboký. Celých 92 mm. Jak je patrné na níže uvedené fotografii porovnávající jeho rozměry s PLC IDEC, je i proti němu o dost vyšší. Tedy při instalaci Vám nezabere na DIN liště mnoho místa na šířku, ale skříň či rozvaděč, kde bude umístěn, musí být dost vysoký.

Také pokud zde budete mít umístěn jen tento jeden převodník například vedle soklů s relátky, bude celá dispozice na pohled vypadat dost divně. Hodí se tedy jej umístit právě hned vedle PLC či nějakého dalšího velkého modulu. V běžně provedeném rozvaděči s kabelový lištami také možná budete trochu zápasit s připojením vodičů. Jejich šroubovací a dost masivní svorky jsou právě z důvodu úzkého provedení v řadě nad sebou a zvláště v případě svorek 3 a 4 hodně vysoko a navíc se do nich vodiče zasunují šikmo z vrchu. Tedy opět dost neobvyklé a řešení a troufám si říct, že ne vždy zrovna moc praktické.

Proč to je zrovna tak provedené, zjistíte po snadném sejmutí k tomu uzpůsobeného bočního krytu. Stačí k tomu jen trošku šikovnosti a nějaký plochý tenký šroubováček. Pak je již vše jasné. Převodník je realizován jako jedna destička plošných spojů osazená až na jeden kondenzátor jen SMD součástkami a k jejím krajům jsou za růžky přímo připájeny ony šroubovací svorky. Proto jsou tak divně na šikmo.

Z pohledu elektrického je převodník nutné napájet na svorky 1 a 6 ze zdroje napětí 24 V, ale je úplně jedno zda stejnosměrného či střídavého. Uvnitř je totiž usměrňovač. Dále se prostě jen na svorky 2 a 3 přivede napěťový signál 0-10V a na svorkách 4 a 5 odebírá je 4-20 mA.

Na desce plošných spojů jsou pak pěkně patrné 3 oddělené části: napájecí část, napěťová signálová část a proudová signálová část. Poslední dvě jmenované jsou vzájemně propojené jen integrovaným oddělovacím optočlenem. Je tedy vstup a výstup plně galvanicky oddělen.

Převodník jsem odzkoušel přivedením několika různých signálových napětí:

  • Napětí 0,00 V = proud 4,01 mA
  • Napětí 1,62 V = proud 6,63 mA
  • Napětí 4,52 V = proud 11,28 mA
  • Napětí 5,03 V = proud 12,08 mA
  • Napětí 5,65 V = proud 13,10 mA
  • Napětí 6,14 V = proud 13,87 mA
  • Napětí 7,26 V = proud 15,67 mA
  • Napětí 9,90 V = proud 19,90 mA
  • Napětí 12,83 V = proud 23,7 mA

Z výše uvedeného je patrné, převodník neprovádí omezení výstupního proudu na horní hranici 20 mA a v případě, že napětí na vstupu je vyšší než 10 V, je i výstupní proud větší než 20 mA. To najdu stranu může být žádoucí, protože můžeme monitorovat i neobvyklé stavy, ale zase na druhou stranu bývá u analogových výstupů s proudovou smyčkou pravidlem spíše režim omezení proudu na 20 mA i v případě nadlimitního vstupního signálu. Linearita je ve standardním rozsahu dobrá, jen u výstupního proudu nad 20 mA již převod není lineární.

Závěr

Převodník Lutze 0-10 V / 4-20 mA je po elektrické stránce slušný a vcelku bezproblémový. Jen po mechanické stránce jsou trošku zarážející jeho rozměry. Vše je podřízeno placaté konstrukci a asi i levné konstrukci na výrobu, ale otázkou je, zda výška (hloubka) pouzdra není až příliš velká. I umístění svorek mi nepřijde ideální. Ale jak jsem již řekl, po funkční stránce nemám žádné výhrady. To vše za cenu cca 1300,- Kč / ks u společnosti OEM Automatic s.r.o.

Autor článku i fotografií: Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

  • Stránky výrobce, společnosti Fridrich Lutze GmbH - www.luetze.com , www.luetze.de
  • Další články a testy o snímačích, PLC, komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na stránkách serveru automatizace.HW.cz  
Hodnocení článku: