Jste zde

TEST - Malý kovový převodník RS-232 / RS-485

Malý kompaktní, ale odolný v hliníkovém pouzdře zavřený převodníček RS-232 na RS-485. Tak to je zařízení TC485 od společnosti Papouch s.r.o. vhodné pro jednoduché napojení RS-485 komunikace na PC či na dvoudrátové prodloužení RS-232 linky. Plně automatické přepínání komunikace a bez jakéhokoliv nastavování pracuje hned po zapojení a přívedení napájení...

  Pro potřeby jednoduchého a levného převodu klasické sériové full-duplex linky RS-232 na jednokanálovou half-duplex komunikaci RS-485 se mi dostal do ruky malý kompaktní převodník TC485 od společnosti Papouch sr.o. Provedený v sympatickém odolném kompaktním kovovém (hliníkovém) pouzdru. To zároveň slouží jako účinný žebrový chladič, takže z pohledu zapouzdření se převodník velmi dobře hodí pro různé průmyslové provedení.

Převodník je opravdu minimálním základním nejjednodušším provedení, tzn. Že neobsahuje z pohledu RS-485 linky žádné nastavovací prvky, jakými například bývá možnost zapnout/vypnout odporové zakončení či možnost definovat automatické či příkazově ovládané přepínání směru komunikace. Zde je prostě napevno přepínání jen zcela automatické, pracující tak, že základním „vyčkávacím režimu“ je RS-485 komunikace nastavena na příjem a do vysílání se rychle přepíná pouze v okamžiku příchodu (příjmu) dat po RS-232, které se poté hned vyšlou z převodníku po RS-485. Poté ještě převodník vyčká 0,9 ms v režimu vysílání a poté se opět automaticky přepne do příjmu. Převodník je tedy z pohledu uživatelského zcela „bezzásahový“.

Jediná odlišnost proti konkurenci je možná napájení převodníku. Zvlášť se totiž napájí rozhraní RS-232 a to signály DTR a RTS v logické 1 a zvlášť rozhraní RS-485 pomocí externího stejnosměrného zdroje 7-15 V. Aby tedy převodník správně fungoval, nesmíte jen na dvouci šroubových svorek přivést napětí z nějakého napájecího adaptéru (balení převodníku žádný neobsahuje), pak se Vám rozsvítí zelená indikační led „PWR“, ale hlavně musíte na zařízení, které je napojeno na RS-232 konektor, trvale nastavit signály DTR a RTS do logické stavu 1. Tím se rozsvítí oranžová indnikační LED „DTR“.

 

TC485 = jednoduchý převodník RS-232 / RS-485.

Test převodníku TC485

Převodník TC485 jsem hned po obdržení vyzkoušel v rámci komunikace 2 počítačů a s využitím již dříve testovaného převodníku RS-485/RS-422 na USB také od společnosti Papouch, který je však více jak dvojnásobně větší, ale proti tomu poskytuje široké možnosti nastavení. RS-485/RS-422 rozhraní. Pro testování jsem použil nastavení RS-485 bez aktivovaného ukončovacím rezistorem 120 ohmů.

Použil jsem tedy komunikační řetězec:
PC s RS-232 přes RS-232/RS-485 převodník na RS-485/USB převodník na PC s USB.

V tomto režimu testovaný převodník RS-232/RS-485 pracoval zcela bez problémů a data vyslaná jedním PC ze softwarového terminálu Hercules byla úspěšně doručena do druhého PC a i obráceně při běžných komunikačních rychlostech do 115200 b/s. A to je také vše, co lze a co jsem u tak jednoduchého převodníku očekával a požadoval.

Jednoduchý test převodníků - přeposíláná ASCII znaků mezi dvěma terminály Hercules (COM1 = převodík TC485, COM10 = převodník SB485S).

Závěr

Převodník RS-232/RS-485 s označením TC485 je na používání velmi jednoduché zařízení, které prakticky nevyžaduje žádnou zvláštní obsluhu ani studování manuálu (na rozdíl například od složitějších, ale univerzálnějších převodníků řady SB485). Primárně se tak hodí pro aplikace, kdy potřebujeme dočasně napojit nějaké zařízení, snímač či PLC, které má je RS-485 rozhraní, k PC pro potřeby konfigurace či odladění, nebo pro potřeby jednoduchého prodloužení nepříliš rychlé sériové komunikace po dvou drátech.

 

Odkazy:

Hodnocení článku: