Jste zde

TEST - kompletní indukční snímač za 380,- Kč !!!

Taky jste si někdy říkali, proč jsou ty indukční snímače tak drahé? Také se Vám ceny okolo 1300,- Kč zdály moc vysoké? Tak teď se mi do ruky dostala cenová alternativa v podobě indukčáky italské společnosti SELET. Jaký je? To jsem měl možnost na vlastní kůži vyzkoušet.

Indukční snímač za 378,- Kč bez DPH ?

Ano je to pravda. Indukční snímače italské společnosti SELET lze koupit u pražské firmy EIG-OEM Automatic za skoro neuvěřitelné ceny, okolo 300 a 400,- Kč. Taky jsem tomu nemohl nejdřív uvěřit, když mi toto sdělil obchodní zástupce firmy EIG, který mě v práci navštívil. Indukční snímače používáme dost často a tak, když mi v katalogu nalistoval strany s indukčními snímači SELET a hned jsem se zajímal, co to vlastně stojí, protože parametry jsou docela standardní. U mě se konkrétně jednalo o válcový indukčák velikosti M18 ve dvouvodičovém provedení, kde se indikace kovu provádí změnou proudu, který vodiči protéká. Tento senzor ve vestavném provedení s kovovým pouzdrem v IP67 má jmenovitý dosah běžných 5 mm a spínací rychlost výstupu max. 1,5 kHz. Překvapil mě pak neobvyklý rozsah možného napájení 3 až 24 VDC. Tedy napájet indukčáky 5 V, tak to se běžně nevidí. S ohledem na tyto informace jsem nějak nemohl uvěřit ceně 378,- Kč bez DPH, což jsem nejdříve pokládal za žert a poté jsem se asi 3x znova ptal, jestli je to opravdu cena za celý senzor. Ano opravdu je to za celý senzor i s upevňovacími maticemi a 2m kabelem. Z tohoto pohledu musím zvolat BRAVO!

Co je součást balení ?

Proto jsem si po čase senzor objednal na vyzkoušení, jaký opravdu je a zda bude vyhovovat našim přístrojům, ke kterým by měl být připojován. Snímač přišel od EIGu „hozený“ v krabici a vložený do pytlíku spolu s jednoduchým složeným návodem. Na kabelu je pak nálepka (vlaječka), na kterém je označení typu snímače a popis, který vodič je + a který - . Další parametry jsou pak uvedeny v českém tištěném katalogu firmy EIG. Z tohoto pohledu musím říct, že zabalení je vcelku standardní a ani u dražších modelů často nic víc nedostanete.

Mechanické provedení snímače Selet A01G185

I když mechanické provedení snímače (pouzdro, čelo, kabel) na letmý pohled vypadá jako u jiných dražších výrobců, při podrobnější prohlídce jsou vidět nižší výrobní náklady. Není to nic zásadního, ale proti indukčákům OMRON, Turck či Pepperl&Fuchs, jsou patrné otřepy, méně dokonale provedený závit, délka pouzdra je omezena na minimum a senzor je prostý jakýchkoliv nastavovacích prvků nebo LED indikace. Kabel je však upevněn kvalitně, je dostatečně ohebný a mechanická odolnost vypadá jako dostačující (při upevňování ani při manipulaci jsem neměl žádné problémy). Z tohoto pohledu říkám „akceptovatelné a bezproblémové ve standardních aplikacích“.

 

Elektrická funkce snímače Selet A01G185

Z pohledu detekce přítomnosti kovu před čelem senzoru a jeho vliv na změnu výstupu pracuje Selet A01G185 jako dvouvodičový senzor typu NAMUR. To znamená, že proti dvouvodičovým snímačům se spínaným výstupem, kde při detekci kovu dojde k téměř skokovému nárůstu proudu vodiči, u typu NAMUR naopak při detekci proud poklesne na hodnotu cca 1 mA, zatímco při režimu bez kovu teče vodiči maximální proud větší než 4 mA, který je omezený rezistorem zařazený mezi kladnou svorkou zdroje a + svorkou snímače nebo - svorkou snímače a zápornou svorkou zdroje. Přechod mezi oběma úrovněmi pak také není taky rychlý jako u spínaného provedení. Z pohledu napájení je možné snímač připojit na napětí 3 až 24 VDC. To je takový netypický rozsah, který sice umožňuje napájet i 5V, ale není zde prakticky žádná "horní" rezerva pro méně přesný 24 V zdroj. Ale mého otestování senzor bez problému přežil i delší napájení 26 VDC. Běžnější však u konkurence bývá rozsah 10 až 30 V, ale třeba senzory Turck mají i 8 až 65 V DC.


 

Výsledky detekční citlivosti na různé kovy

Z pohledu elektrické funkce a detekce jsem indukční senzor zapojil a vyzkoušel stejně jako snímač Turck v TESTu "TEST - praktická zkouška tech. uprox+ indukčního senzoru Turck". Uveřejněném na stránkách automatizace.hw.cz, abych mohl porovnat běžnou funkci, pro kterou je senzor určen.

Testování jsem prováděl vcelku primitivně:

  • Dvouvodičový senzor připojen na stejnosměrný zdroj 24 V přes rezistor 2 kOhmy
  • Měření napětí na vývodech snímače či na rezistoru umožňuje zjišťovat detekci (stav kov / nekov)
  • Senzor byl následně pevně upevněn / zašroubován v držáčku nad měřítkem a vzorek kovu postupně přibližován v ose senzoru kolmo k jeho čelu

Přibližování vzorku jsem prováděl opakovaně (minimálně 10x) a zjišťoval vzdálenost, při které došlo k překlopení (sepnutí) výstupu. Ty jsou pak pohybovaly v hodnotách uvedených v následující tabulce (rozpětí hodnot je způsobené i nepřesnostmi použité metody měření z pohledu opakovaném provádění):

Vzorek kovu

Senzor Turck Bi5U-M18M-AD4X

Senzor Selet A01G185

železo

přítomnost do 5,0 mm
nepřítomnost přes 5,2 mm

přítomnost do 5,0 mm
nepřítomnost přes 5,4 mm

hliník

přítomnost do 5,1 mm
nepřítomnost přes 5,4 mm

přítomnost do 2,4 mm
nepřítomnost přes 2,9 mm

měď

přítomnost do 5,0 mm
nepřítomnost přes 5,3 mm

přítomnost do 2,1 mm
nepřítomnost přes 2,5 mm

cín

přítomnost do 4,1 mm
nepřítomnost přes 4,3 mm

přítomnost do 4,0 mm
nepřítomnost přes 4,4 mm

nerezová ocel

přítomnost kovu do 4,1 mm
nepřítomnost přes 4,5 mm

přítomnost do 5,1 mm
nepřítomnost přes 5,6 mm

slitina chrom - vanadium

přítomnost do 4,6 mm
nepřítomnost přes 4,9 mm

přítomnost do 4,3 mm
nepřítomnost přes 4,9 mm

Porovnávací tabulka vzdáleností, do kterých je bezpečně kov detekován a od kterých již nikoliv. Hodnoty odpovídají vzdálenosti v podélném směru od čela senzoru.

 

Vzorky: čtvercové plíšky o velikosti hrany rovné průměru čelní plochy indukčního snímače M18 a tloušťky cca 1 mm.

Výsledek zkoušení: I když lze získané hodnoty obecně považovat spíše jen za informativní, je z tabulky dobře patrný rozdíl kvalitního senzoru Turck (cena cca 1 200,- Kč) a Selet (cena 380,- Kč). Zatímco Turck využívá moderní technologii Uprox+, která zaručuje zhruba stejnou citlivost na všechny základní druhy kovů, u Seletu je patrný výrazný rozdíl zvláště mezi ocelí a mědí / hliníkem. Snímač SELET se proto hodí hlavně pro detekci železných a ocelových předmětů. Také je patrná lehce vyšší spínací nejistota / hystereze. Nakonec se tedy potvrdilo, že nemalý cenový rozdíl musí být někde vidět. Ale to neznamená, že indukční snímače Selet nelze použít. V klidu a bez problému je lze nasadit pro méně náročné aplikace, kde se neustále opakovaně detekuje přítomnost hlavně železa, například pro potřeby měření rychlosti pohybu či otáčení, nebo jako koncové spínače. Naopak se příliš nehodí pro přesnou detekci přiblížení předmětů.

Zkoušení jsem prováděl na jednoduše připojeném dvouvodičovém senzoru přímo ke zdroji 24 VDC přes rezistor 2 kOhm,
na měřil se úbytek napětí na tomto rezistoru nebo napětí na svorkách snímače.

Základní parametry Selet A01G185 dle výrobce

  • Jmenovitá spínací vzdálenost Sn: 5.0 mm
  • Reálná spínací vzdálenost: +/- 10% Sn
  • Hystereze: < 10% Sn
  • Provedení: vestavné
  • Provozní teplota: -25 °C ...+ 70°C
  • Napájecí napětí 3 V DC ... 24 V DC
  • Frekvence spínání: 1.5 kHz
  • Výstupní funkce: dvoudrát, typ NAMUR (regulace proudu)
  • Detekce kovu - proud: < 1 mA
  • Nedetekce kovu - proud: > 4 mA
  • Ochrany proti: zkratu, přerušení vodiče / přepólování
  • Pouzdro: závitové M18 x 30 mm
  • Materiál pouzdra: kov CuZn, chromovaný, aktivní plocha z plastu
  • Připojení: kabel 2x0,35 mm2 – 2 m
  • Stupeň krytí: IP67
  • Indikace: žádná

Závěr

Závěrem nelze nic než konstatovat, že za tu cenu jde o velmi dobrý výrobek vhodný do běžných aplikací i v průmyslu, i když nedosahuje kvalit výrazně dražších známějších kolegů. Otázkou je však spolehlivost a životnost, kterou jsem teď nebyl schopen posoudit. Zde možná bude další rozdíl proti výrobkům velkých známých výrobců. Ale těžko v tomto směru teď vynášet verdikty. Myslím si, že tam, kde je potřeba stlačit cenu co nejníže a v „domácích či amatérských aplikacích“ jako jsou třeba různé nenáročné stroje apod., je to myslím velmi vhodný produkt. Společnost SELET navíc nedělá jen indukční snímače, ale i kapacitní, optické a další typy ve velmi širokém výběru, takže nejde o nějakou výrobu „na koleně“.

Antonín Vojáček
vojacek@ hwg.cz

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: