K čemu je zařízení Huma-i smart?
Zařízení Huma-i korejské společnosti HUMA slouží primárně pro dlouhodobé domácí či kancelářské měření / monitorování celkové kvality vzduchu v místnosti. A když se řekne celkové, tak zde to platí stoprocentně. Zařízení měří mimo teploty a vlhkosti vzduchu i zejména koncentrace CO2 , celkové koncentrace organických těkavých látek TVOC (zde označené jako VOC) a dokonce i velmi málo obvyklé koncentrace prachových částic PM a to hned ve dvou úrovní jejich velikosti do 1 µm a do 2,5 µm. Bohužel mnou zkoušené provedení zařízení neobsahovalo měření i koncentrace PM10, tedy větších prachových části o velikosti do 10 µm, které jsou v domácnosti častější a jsou tedy zajímavější pro potřeby monitorování vhodnosti úklidu. Jiná provedení však mají i tuto možnost.
Měřené hodnoty jsou průběžně zobrazovány na vestavěném RGBW LED displeji a současně přenášeny přes WiFi připojení (WiFi internetový router) na internetový Huma cloud a následně zobrazovány ve Smartphonu prostřednictvím volně stáhnutelné aplikace Huma-i. Ta je k dispozici samozřejmě jak pro Android, tak i pro Apple iOS a umožňuje ukazovat jak aktuální průběžné hodnoty, tak i historii všech měřených hodnot v jednoduchých grafech buď detailněji v rámci jednotlivých dní (24hodin), nebo více přehledově v rámci celých týdnů. Prostřednictvím Huma-i aplikace se zařízení i nastavuje. Na zařízení je totiž jen jedno dotykové tlačítko určené k přepínání zobrazení jednotlivých měřených veličin a hodin.
Provedení zařízení Huma-i smart HI-300
Zařízení Huma-i smart HI-300 je po designové stránce velmi pěkně provedené pro klasické umístění (položení) na rovnou plochu stolu, skříně či poličky nebo prostřednictvím zadního otvoru jej lze pověsit vertikálně na malou skobu, šroubek či hřebíček na zeď, podobně jako třeba nástěnné hodiny. Nicméně zkosený sklon LED displejového zobrazení je dle mého názoru ideální právě pro vodorovné horizontální položení, při kterém jsou všechny zobrazované údaje velmi dobře čitelné. Plastové černé pouzdro s lesklým povrchem působí na pohled i na pohmat velmi pěkně a kvalitně. Z pohledu designu tedy zařízení rozhodně neudělá ostudu ani v luxusně zařízeném bytě či kanceláři.
Na pěkném kontrastním barevném LED displeji zobrazením dominuje aktuální hodnota indexu kvality vzduchu AQI, umístěná v barevném kruhu, které mění barvu podle jeho výše. V hodnotách 0 až 50 (stav vynikající kvality) je zobrazení modré, v rozsahu 51 až 100 (stav vyhovující kvality) je zelené, pro hodnoty 101 až 200 (stav špatné kvality) se zobrazí do žluta a pro hodnoty 201 až 500 (představující nezdravý vzduch) je barevné označení červené. Nicméně přechody nejsou skokové, ale barevné označení mezi barvami přechází mezi odstíny díky RGB LED. Takže je to i vizuálně efektní.
Dotykem na kovovou lesklou plošku realizující dotykové "tlačítko" se provádí přepínání zobrazení hodin a aktuálních hodnot měřených veličin CO2 , TVOC, PM1.0 a PM2.5.
Dále displej doplňuje velká číselná pozice, jejíž zobrazení se přepíná stiskem jediného dotykového kovového tlačítka umístěného hned pod displejem. Základní (defaultní) zobrazení po zapnutí napájení se dá nastavit v Huma-i aplikaci ve smartphonu (bližší info viz dále), ale opakovaným stiskem uvedeného tlačítka lze zobrazovanou veličiuy přepnout a její aktuální naměřená hodnota se pak trvale zobrazuje do dalšího přepnutí či vypnutí napájení. Takto lze na velkém displeji přepínat koncentrace CO2 , TVOC, PM1.0 a PM2.5 a pak aktuální hodiny. Malými číslicemi v horní části displeje lze pak trvale zobrazovat teplotu a vlhkost. Toto lze opět zapnout / vypnout v Huma-i aplikaci ve smartphonu. Při napájení na vnitřní integrovaný akumulátor (v režimu bez připojeného 240 VAC adaptéru prostřednictvím USB-C kabelu, který je součástí balení zařízení) se pak ještě v horním levém rohu zobrazuje stav jejího nabití. Pokud není zařízení napojeno přes WiFi na lokální síť, tak se pak ještě zobrazuje blikající ikona "antény". Intenzita displeje se pak sama redukuje podle intenzity okolního světla a opět Huma-i aplikaci ve smartphonu lze případně intenzitu upravit nebo nastavit zhasnutí zobrazení v určitém definovaném časovém pásmu dne, například přes noc, jestliže zařízení je umístěno v ložnici.
Pro dlouhodobý provoz je nutné napájení přes USB-C (obr. vpravo), ale do 60 minut lze měřič provozovat i jen na baterii, včetně WiFi komunikace (obr. vlevo).
Aplikace Huma-i pro chytrý telefon
Každý, kdo již dlouhodobě přichází do styku se zprovozňováním zařízení s WIFI připojením, je vždy trošku v očekávání, jak snadné či jak složité bude právě zprovoznění toho napojení. Naštěstí v balení zařízení je přiložen velmi přehledný manuálek, který postup zprovoznění komunikace velmi dobře popisuje (tedy anglicky). Prakticky jde jen o to si nejdříve nainstalovat do telefonu zmíněnou aplikaci "Huma-i", v mém případě klasicky z GooglePlay obchodu. Zapnutím Huma zařízení připojením síťového adaptéru do USB-C konektoru si pak v defaultním režimu prvního zapnutí zařízení vygeneruje "vlastni WiFi síť", na kterou je nutné se přihlásit i smartphonem. Když se zapne Huma-i aplikace, tak si již načte nově připojené zařízení a je již jen nutné postupovat dle pokynu na obrazovce telefonu, která mě velmi jasně provedla jednak změnou nastavení WIFI komunikace zařízení na moji domácí WiFi síť mého internetového routeru a následně provedla registrací mé osoby i zařízení do Huma cloudu odkud se data stahují do aplikace.
Aplikace v telefonu totiž nekomunikuje s měřicím zařízením na přímo přes WiFi, ale po trase zařízení Huma<->Huma internetový cloud <-> Smartphone s Huma-i apkou, takže pro úspěšný provoz celého monitoringu je bezpodmínečně nutné se na Huma cloud v aplikaci registrovat a mít z měřicího zařízení i ze Smartphonu přístup na internet. Výhoda pak tohoto řešení pak je, že stav kvality vzduchu v měřené místnosti pak můžete sledovat odkudkoliv na světě. Je to ale prakticky podobné řešení jako využívají měřicí jednotky HWgroup (například Poseidon či STE) a cloud HWportal. Takže v tomto směru to také není nic nového.
Po průchodu celého postupu úvodního nastavení, kde si mimo jiné dané nově připojované zařízení nějak pojmenujete a také pojmenujete místnost, kde se bude měřit, již v aplikaci uvidíte aktuálně naměřené hodnoty a možnost přepínání zobrazení jejich hodnot v čase v jednodenních či měsíčních grafech. Aplikace navíc i umožňuje přidat adresu (města) umístění zařízení a pak Vám i přidává v aplikaci i zobrazení aktuálního venkovní počasí v daném místě. I když z aplikace odejdete (vypnete), bude v defaultním nastavení zobrazovat v informační liště telefonu, kde se Vám například zobrazují aktuální došlé nepřečtené emaily, zobrazovat různé hlášky, když se výrazně zhorší nebo i výrazně vylepší některý měřený parametr vzduchu. Defaultní anglické hlášky jsou často poměrně veselé, takže se často i dost pobavíte. Například při rychlém výrazném zhoršení hodnoty koncentrace CO2 Vám do mobilu přijde správa "Do you use gas stove?" (překlad: Použili jste plynová kamna?). Ale rychlý nárůst CO2 můžete snadno nečekaně vyvolat jen tím, že si v blízkosti měřáku například otevřete perlivou minerálku.
Z pohledu Huma cloudu a aplikace je ještě zajímavé uvést, že zařízení Huma-i smart HI-300 má dle informace výrobce pro případ výpadku WiFi připojení na Huma cloud v sobě paměť pro uložení naměřených hodnot až na 90 dní, které následně přenese na cloud po obnovení komunikace. Zařízení lze tedy teoreticky využít i v nějaké aplikaci dlouhodobého samostatného měření bez internetové konektivity. A to je velmi zajímavá vlastnost.
Příklady obrazovek nastavení a zobrazení naměřených hodnot v aplikaci Huma-i.
Kvalita a přesnost měření
To hlavní, co by ale v měřícím zařízení velmi dobře fungovat, by mělo být právě spolehlivé a hlavně dostatečně přesné měření hodnot veličin. Designově či na ovládání sebezajímavější měřák je k ničemu, když "blbě" měří (zjednodušeně řečeno). Jak to tedy v tomto směru vypadá v případě Huma-i smart HI-300? V době psaní tohoto článku jsem jej měl spuštěný již cca 2 týdny a průběžně monitoroval jeho funkci i zatím pokusně zkoušel jeho reakce na rychlé změny CO2 , TVOC i PM částic vyvolané například právě otevřením perlivé limonády, důkladným vyvětráním, použití desinfekce či zvířením prachu v okolí zařízení.
V prvé řadě je nutné zdůraznit, že zařízení je vhodné z pohledu co nejlepší přesnosti a stability měření umístit do oblasti v místnosti, kde je dobrý přístup vzduchu, ale současně se zde nevyskytuje průvan. Tedy nejlépe do otevřeného prostranství cca ve výšce 50 až 100 cm nad zemí, v případě horizontální polohy alespoň cca 15 cm od zdi či jiné svislé plochy a co nejdále od větracích oken či větráků (ventilace, digestoř). Průvan totiž obvykle způsobí velmi prudké výchylky hodnot měření koncentrací na obě strany a pak zařízení poměrně dlouho trvá (i celé hodiny), než se hodnoty zase ustálí na rozumných hodnotách.
Dále při prvním zapnutí je nutné vzít v potaz, že zařízení nejdříve bude samo sebe kalibrovat a pravděpodobně nastavovat vnitřní číslicové filtry, takže je dobré v prvních dnech po prvním zapnutí nechat zařízení v jedné často dobře větrané místnosti a nebrat na zobrazovaného hodnoty moc velký zřetel. Dostatečně správné hodnoty měřených veličin (v porovnání s mými již zaběhlými měřícími zařízeními jiných výrobců), zejména v případě CO2 a TVOC, zařízení začalo poskytovat až tak cca po 1 dnu. Zejména se "uklidnily" často velmi nečekaně prudké změny / výkyvy hodnot. Pak již šlo naměřeným koncentracím poměrně věřit, pokud považujeme chyby měření cca +/- 10 % jako "přesné měření". Ale v segmentu domácích monitorovacích zařízení kvality vzduchu nelze očekávat více. Bohužel to však platí i v případě měření teploty, jehož čidlo je také umístěno uvnitř pouzdra, jako ostatní senzory a je trošku zahříváno z vnitřního zdroje v režimu napájení z USB-C portu. V tomto stavu je ukazovaná teplota cca o 1 až 2 stupně vyšší než skutečná. V režimu provozu na vnitřní baterii jsem ověřil, že je měření teploty o ten cca 1 °C přesnější. To trošku kazí jinak dost povedené měřicí schopnosti. Nepřesnost měření vlhkosti cca +/- 5 % RH je již obvyklá.
Nejvíce času na automatickou kalibraci po prvním zapnutí nebo po vypnutí (vybití akumulátoru) a opětovém zapnutí napájení zařízení potřebuje senzor CO2 , kdy se vždy nejdříve objeví maximální hodnota 5000 ppm, která následně jen pomalu klesá (viz první obrázek vlevo). Pravidelné kontinuální měření pak pracuje správně a vykazuje jen změny odpovídající zadýchání / větrání v místnosti.
Základní technické parametry (dle údajů výrobce):
- Označení: Huma-i smart HI-300
- Popis: Monitor kvality vzduchu v místnosti (Indoor Air Quality Monitor)
- Měřené veličiny a jejich rozsahy:
- Index kvality vzduchu AQI: 0 až 500
- 0 až 50 = stav vynikající kvality,
- 51 až 100 = stav vyhovující kvality,
- 101 až 200 = stav špatné kvality,
- 201 až 500 = nezdravý vzduch.
- Teplota: -30 až +100°C
- Vlhkost: 0 až 99%
- Koncentrace CO2: 400 až 5000 ppm
- Koncentrace TVOC (VOC): 0 až 9,999 ppm
- Koncentrace prachových částic: PM1.0 / PM2.5 / Fine dust: 0 až 999 µg/m3
- Index kvality vzduchu AQI: 0 až 500
- Zobrazení:
- Integrovaný RGB LED displej s indikací měřených veličin (mimo Fine dust), času, AQI (Air Quality Index)
- Smartphone aplikace "Huma-i" zobrazující aktuální měřené hodnoty i historii hodnot ukládaných na cloud
- Ovládací prostředky:
- Dotykové tlačítko pro přepínání zobrazení na displeji.
- Smartphone aplikace "Huma-i" pro nastavení zařízení.
- Datová komunikace: WiFi 2.4GHz standard 802.11 b/g/n
- Napájení:
- Napájecím adaptérem 240 VAC / 5 VDC přes USB-C kabel (přiloženo k zařízení).
- Integrovaná Li-polymer baterie 3,7 V/ 650 mAh (výdrž cca 60 min. měření).
- Provozní teplota: -10 až 60 °C
- Provedení pouzdra: plastové leštěné s krytím IP20 (určeno pro domácí / kancelářské prostředí)
- Rozměry: 136 x 82 x 40 mm
- Hmotnost: 171 g
Závěr
Zařízení Huma-i smart HI-300 je opravdu velmi zajímavý měřák, který v sobě kombinuje jak prostředky "klasického" lokálního zobrazení hodnot, tak i moderní technologie zobrazení historie hodnot a ovládání přes cloud a mobilní apku. Navíc měří velmi široké spektrum hodnot, takže se opravdu jedná o velmi komplexní zařízení. Zařízení je možné zakoupit přímo v HW shopu, konkrétně přímo na odkazu Detektor kvality ovzduší Huma-i HI300 CO2, VOC, PM, T/H.
V tomto testu jsem se pokusil nastínil základní úvodní postřehy, které mi přišly zajímavé během zprovoznění a prvních cca 2 týdnů používání monitorování kvality vzduchu. Nicméně zařízení mám zapůjčeno dlouhodobě, takže zařízení podrobím dalším více na měření zaměřeným testům jejichž výsledky a zkušenosti z nich budou následovat v dalších článcích.
Odkazy:
- Přímý odkaz na webové stránky HW shopu se zařízením Huma-i smart HI-300: https://obchod.hw.cz/eshop/detektor-kvality-ovzdusi-huma-i-hi300-co2-voc-pm-teplota-vlhkost/
- Webové stránky výrobce: http://humatech.co.kr/?lan=eng
- Aplikace Huma-i na Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.humatech.airmain