Jste zde

Smart pole, farma, louka i drůbežárna

Na první pohled může titulek působit opravdu trochu bláznivě. Na druhou stranu, při trochu hlubším zamyšlení, málokterý obor nabízí dokonalejší využití pro smart technologie, než tradiční zemědělství a hospodářství. Protože obor, který byl po dlouhá léta považován za prakticky nezměnitelný, prochází v posledních letech naprosto revoluční automatizací a modernizací.

Chytré technologie či ‚Internet věcí‘ se dnes stále častěji starají o zcela novou úroveň hospodaření a přinášejí majitelům farem či zemědělských ploch zcela nové možnosti efektivního nakládání se zdroji a minimalizaci nejobávanějšího rizika – výkyvu počasí. Pojďme se na celou problematiku podívat podrobněji optikou smart technologií dneška.

Protože každý dobrý hospodář, ať už máme na mysli pěstitele, chovatele, vinaře, včelaře nebo lesníka, vkládá do obhospodařování svých produkčních ploch velké množství času, energie a prostředků, jenže okolnosti jim kladou do cesty nejrůznějších překážky a ne vždy tak dokážou sklidit odpovídající úrodu. Ani dnes sice větru a dešti úplně neporučíme, ale můžeme je velmi dobře monitorovat a vyhodnocovat.

Jednou z reakcí na dynamicky se rozvíjející svět IoT v zemědělství je iNELS Air. Technologie, která je navržena tak, aby zajišťovala celoplošné venkovní pokrytí díky využívání senzorů pro komunikaci na protokolech SigfoxLora nebo NB-IOT. Tedy speciálně navržené sítě pro přenos malého objemu dat s nízkou spotřebou energie na velké vzdálenosti.

Co to znamená v praxi?

Farmy

Na farmách mohou chytré technologie hlídat bezpečnost díky senzorům pohybu a kamerovému systému, stejně jako výrazně pomoci s úsporou za energie prostřednictvím řízení osvětlení. Na poli dokážou senzory a meteostanice monitorovat stav podmínek na produkčních plochách. Poskytují tak informaci o teplotě, vlhkosti vzduchu a půdy, srážkách, síle a směru větru. Všechny informace dokážou zobrazovat v přehledných aplikacích na počítači nebo smartphonu. Při překročení či podkročení kritických hodnot navíc systém dokáže odeslat informaci přímo na mobilní telefon.

Informace o stavu podmínek na polích jsou zásadní pro včasné a správné rozhodování o dalším postupu při pěstování plodin. Senzory a meteostanice dokáží monitorovat stav podmínek (teplota, vlhkost zduchu a půdy, srážky, síla a směr větru) na produkčních plochách. Data jsou ukládána do ELKO Backendu. Informace je možné zobrazit v přehledných aplikacích na počítači nebo smartphonu. Zjištěná data se dále vyhodnocují a následně se z nich dá předvídat vývoj. Zemědělci se tak mohou včas rozhodnout pro další vhodný postup, a tím eliminovat případné ztráty úrody nebo naopak zvýšit produkci. Velký význam vyhodnocování vlhkosti půdy hraje roli i při spotřebě PHM u zemědělských strojů. Při prokluzujících kolech v příliš vlhké půdě se spotřeba PHM může až zdvojnásobit. Při překročení nebo podkročení kritických hodnot systém ihned odesílá informaci na mobilní telefon. Častým rizikem jsou také povodně, které páchají obrovské škody. Chytré technologie pomáhají včas varovat před jejich hrozbou. Zemědělci tak mohou podle svých možností umožnit rozlití povodňové vody mimo svá pole, například do luk.

Skleníky

Ve sklenících se mohou technologie starat o udržování optimálních podmínek pro růst – tedy správnou teplotu, vlhkost, intenzitu a délku osvětlení či zajištění větrání. Chytré technologie dokážou naprosto autonomně řídit celý chod skleníků. Senzory vláhy spouštějí zavlažování jen tehdy, když je půda sušší, než by měla být. Při nedostatku slunečního svitu se sepne osvětlení s přednastaveným barevným spektrem. Pokud začne pršet, zavřou se okna, po dešti se znovu otevřou.

Skleníky umožňují poskytnout plodinám téměř dokonalé podmínky pro jejich růst, a to prakticky v jakémkoliv ročním období. Úroda je díky tomu nezávislá na počasí a mnohem vyšší než při pěstování venku. Ve sklenících je však nutné zajistit optimální podmínky pro růst, tedy správnou teplotu, vlhkost, intenzitu a délku osvětlení, zajistit větrání a další. Chytré technologie propojené do centrální jednotky zjišťují data o aktuálních podmínkách ve skleníku a hospodář se na jejich základě může rozhodnout o dalším postupu při pěstování. Ideální podmínky však systém dokáže zajistit a udržovat i sám, bez zásahu člověka. Chytré technologie tak dokáží naprosto autonomně řídit celý chod skleníků. Senzory vláhy spouštějí zavlažování jen tehdy, když je to potřeba. Při nedostatku slunečního svitu se sepne osvětlení s přednastaveným barevným spektrem, pokud začne pršet, zavřou se okna, po dešti se znovu otevřou. Skleník pod kontrolou chytrých technologií tak vždy znamená dokonalou úrodu, která potěší jak vysokým výnosem, tak kvalitou plodin a především skvělou chutí.

Lesy, louky pastviny

V lesech, na loukách a na pastvinách můžeme pomocí detektorů ze sady iNELS Air kontrolovat pohyb osob či zvěře, kvalitu ovzduší, detekovat zavčas požáry nebo monitorovat důležitá místa před krádeží sena, kulatiny či techniky. V drůbežárnách pro změnu udržují stabilní teplotu, jež je nezbytná pro správné líhnutí. Stejně jako dokážou monitorovat stav látek v ovzduší tak, aby neohrožovaly zdraví líhnoucích se kuřat.

Rozsáhlé louky, pastviny a lesní porosty plné stromů,  zvěře, často i obor či lesních školek, kladou obrovské nároky na řádnou péči. Pohlídat stovky hektarů a postarat se zodpovědně o vše, co se v nich děje, je nadlidský úkol. Ne však v 21. století ve světě chytrých technologií. Lesy, louky a pastviny můžeme pomocí detektorů ze sady iNELS Air hlídat, chránit a pečovat o ně. Požáry, pohyb osob či zvěře, kvalita ovzduší, krádeže sena, kulatiny či techniky. To vše a mnohem více lze monitorovat kombinací detektorů se vzdáleným přístupem. Na pastvinách a ve výbězích ušetří čas a práci automatické doplňování vody nebo dálkové otevírání vrat. Přerušení ohradníků hospodář zjistí okamžitě, ne až při kontrole na místě. K dohledání odcizených nebo uprchlých zvířat pomůže lokátor připnutý k ohlávce nebo obojku. Příjezdové cesty a komodity samotné je možné hlídat díky kamerovému systému, detektorům pohybu a gyroskopickým senzorům. V případě jakékoliv nestandardní situace je vyslán signál, který přes ELKO Cloud informuje majitele přímo na mobilní telefon. Přepočteme-li například cenu gyroskopického senzoru vůči ceně případně odcizené kulatiny, tato investice se rozhodně vyplatí.

Včelín

Ve včelíně využijete meteostanice, v silech pro změnu stav oxidu uhličitého či mnoha dalších užitečných ukazatelů. Nepředvídatelné situace tak v brzké budoucnosti sice budou neustále součástí života zemědělce či hospodáře, ale mohou být stále častěji předvídány či regulovány. Výsledkem pak mohou být nejen vyšší zisky pro samotného majitele farmy, ale také výrazně lepší a bezpečnější kvalita potravin pro koncového uživatele.

Hmotnost úlů podává včelařům důležité informace o stavu včelstev, o průběhu a velikosti snůšky. Jenže získávat je pomocí mechanické včelařské váhy je téměř nereálné. Pohodlné a efektivní řešení nabízejí chytré technologie. Elektronická váha je trvale umístěná přímo pod úlem. Senzor snímá hmotnost a okolní teplotu v pravidelných časových intervalech a odesílá získaná data do ELKO Backendu. Ten včelaři zobrazí aktuální data, jejich historii, nebo je převede do přehledných grafů. Nasbíraná data informují o stavu zásob, o průběhu snůškového období, přezimování nebo o případných mimořádných situacích. Díky těmto informacím může včelař nejen vhodně naplánovat činnosti v průběhu celého roku, ale také včas zasáhnout při mimořádných situacích, o nichž je informován na svém mobilním telefonu. Celkový obraz o včelstvu doplní data z meteorologické stanice umístěné v blízkosti včelína. V každém případě – i vůbec nejtradičnější obor lidské činnosti může být dnes plný dat.

Informace o firmě Elko EP

Společnost ELKO EP je jedním z předních světových výrobců elektronických zařízení pro domovní a průmyslové automatizaci.
Již 26 let dodávají do celého světa. Doménou jsou především relé, dále produkty pro bezdrátové instalace nebo zařízení pro Internet věcí (IoT). Nezaměřují se jen na hmotné výrobky, navrhují také komplexní efektivní řešení. Její pobočky najdete ve 13 zemích světa, veškerý vývoj a výroba však probíhá ve vlastních prostorách v Holešově. I díky tomuto zázemí obdrželi několik významných ocenění, například Vizionář roku 2015 nebo Globální exportér roku 2016.

Veškeré informace o jednotlivých produktech naleznete na stránkách https://www.elkoep.cz

Elko EP bude jedním z vystavovatelů na mezinárodním veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace a komunikace Amper 2020 který se bude konat v termínu od 17. do 20. března 2020 opět na VÝSTAVIŠTI BRNO. Vše podstatné k následujícímu, v pořadí již 28. ročníku sledujte na stránkách HW serveru nebo též na http://www.amper.cz/

Hodnocení článku: