Jste zde

Připojení I/O periferií přes Profinet k Simatic S7.

Podobně jako pro Profibus existují interface a I/O periferie pro Profinet síť a připojení k PLC přes tuto sběrnici. Vyzkoušíme si, jak to funguje a na co si dát pozor při konfiguraci a zprovoznění.

Nebudeme polemizovat o výhodnosti či nevýhodnosti jednotlivé sběrnice, každý si podle sebe vybere, co chce použít. Nás zajímalo, jak to skutečně funguje a jak se to oživí, aby vše šlapalo jak má.

Sestava pro praktickou aplikaci, vlevo PLC Simatic řady S7 PN/DP, tedy s portem Profinet a MPI nebo Profibus.

Komunikační procesor CP343 není pro náš test důležitý, bude sloužit pro oddělení sítí, tedy výrobní od datové.


 

Jako slave použijeme Siemens ET200S a také Wago periferie, abychom si vyzkoušeli připojení modulů jiných výrobců.


 

Asi nějak takhle, ovšem než se podařilo vše uvést do provozu, čekala nás ještě dlouhá cesta k úspěchu.

Musím přiznat, že mně to taky nefungovalo na první pokus, ale ochotný nejmenovaný kolega přesně poradil. Děkuji.


 

Obdobně jako u Profibus bude nezbytné přidat Wago do HW katalogu Step7. Používají se k tomu opět "GSD" soubory, ale nejsou to GSD, mají formát xml, i když se jim GSD říká.

Na webu Wago je to například GSDML soubor pro Profinet slave interface řady 750...


 

Pro úplnost ukázka zmiňovaných souborů pro Wago interface 750-370. Kromě xml souborů jsou k dispozici i bitmapy, stejně jako pro Profibus DP.


 

Instalace do HW konfigurace Step7 probíhá přes známé menu instalace GSD souborů, software pozná, že se jedná o xml soubory Profinet.


 

Ve složce Profinet IO pak najdeme instalované moduly WAGO 750. Stačí jen pozorně vybrat ten správný. Pomůcku pro výběr najdete na konci článku.

Například ve složce Inline jsou podobné periferie od Phoenix Contact.


 

Je nezbytné nastavit ještě topologii. Buď necháme vše na automatickém nastavení, tedy nebudeme specifikovat partnery na jednotlivých portech, nebo naopak přesně stanovíme jak bude vše propojeno.

Přesné nastavení topologie je možné udělat i v grafickém editoru.


 

Takto vytvořená HW konfigurace a její nahrání do PLC vůbec neznamená, že vše bude fungovat. Nebude. Fungovalo by to u Profibus DP, ale tady zatím ne. Všichni účastníci budou "červení", hlásit systémové a sběrnicové chyby. 


 

Protože Profinet funguje s IP adresami podobně jako účastníci na Ethernetu, musíme při další konfiguraci být připojeni do této sítě. Nelze toto nastavení jednoduše provést například z MPI portu, uvidíme dále.

Moc místa v PLC už pro připojení ethernetového kabelu z PG pod Profinetovým konektorem není.


 

V HW konfiguraci je nutné v menu PLC v stanovit Ethernetový správný uzel.

Právě použití Ethernetového připojení je nyní nezbytné, abychom mohli procházet vytvořenou síť.


 

Zbývá v podstatě to nejhlavnější, opět v menu PLC přiřadit MAC adresu správnému názvu periferie a IP adresy, aby master věděl "kdo je kdo".

Tohle je opravdu nejdůležitější část celého nastavení, jakmile kteréhokoliv účastníka správně přiřadíte, okamžitě "zezelená" a jako kouzlem se rozjede.


 

Pro úplnost stačí ještě vše zkontrolovat. Všichni čtyři účastníci jsou OK a běží.

Všechny tyhle příkazy jsou přístupné přes horní textové menu PLC, nebo přes pravé tlačítko myši.


 

I v on-line připojení již je všechno v pořádku.

Červená značka u CP343 informuje o nepřipojení procesoru do sítě.


 

Propojení jednotlivých slave stanic přes Profinet kabel s konektorem. Zkusíme ale, jestli vše bude fungovat i na klasickou Ethernet propojku.


 

Samozřejmě že ano, takže v nouzi se dá použít v podstatě cokoliv, záleží jen na odolnosti kabelu, vzdálenosti a rychlosti komunikace.

Pro finální instalaci ale zcela jistě použijeme stíněný Profinet kabel.


 

Pokud jsme v nastavení portů nezadali přímo dalšího účastníka (Any partner), můžeme propojení účastníků zapojit jakkoliv nás napadne.

Ovšem pokud si topologii stanovíme v HW konfiguraci a editoru topologie (menu pravé myši), musí být propojení přesně podle zadání, jinak PLC hlásí chybu komunikace.


 

Na závěr ještě stanovení SW, HW a FW verze použitého modulu Wago. Vše je zakódováno v čísle na modulu, abychom mohli vybrat v HW konfiguraci Step7 správný díl. Stačí stáhnout a prolistovat patřičný manuál Wago interface a pokud se Vám to nechce hledat, tak tento obrázek z něj vyhovuje v podstatě na všechno.

Závěr:

Není špatné si to po prvé zkusit na stole, pak už to je stále stejné, podobně jako u Profibus DP. Celé nastavení Profinet sítě má samozřejmě spoustu dalších variant, ale pro běžné zapojení, aby fungovalo, stačí mnohokrát to základní.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Siemens PLC S7-300: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=ee5ad951ae

Wago I/O systém: http://www.wago.com/cps/rde/xchg/SID-F3E36FF3-AF3BB3CE/wago/style.xsl/csy-456.htm

 

 

Hodnocení článku: