Jste zde

Perspektivní průmyslová odvětví v ČR

Česká republika vždy patřila k významným strojírenským zemím, kde se konstruovaly a vyráběly průmyslové stroje i pro oblasti daleko za hranicemi Evropy. I když tento trend za posledních 20 let v některých oblastech poklesl, přesto stále průmysl představuje majoritní oblast „byznysu“ v České republice.

V následujících řádcích jsem se pokusil zamyslet nad zajímavými a i patrně i v budoucnu se rozvíjejícími průmyslovými odvětvími v ČR...

Elektrárenství a teplárenství

Elektrárenství a teplárenství patří mezi jedno z velmi perspektivních oblastí průmyslu v ČR, které zatím prakticky nijak neovlivnily všechny nedávné i současné ekonomické krize a recese a tento obor se neustále úspěšně rozvíjí. Pro výrobce a dodavatele strojů, dílů a zařízení pro tuto průmyslovou oblast to znamená stále světlou budoucnost. A ani zdaleka to není jen o elektrárnách a teplárnách mamutích společností typu ČEZ nebo Dalkia. Je to dáno i širokým zastoupením různých menších spalovacích elektráren a tepláren a i postupným nárůstem moderních obnovitelných zdrojů (větrné a solární elektrárny).

I když to není v médiích příliš často uváděno, malých spalovacích elektráren / tepláren na uhlí či nověji na biomasu existuje v ČR stále velké množství, výrazně více než například plynových či větrných (narozdíl např. od Německa, kde převažují teplárny plynové). Prakticky v každém větším okresním městě obvykle najdete alespoň jedno takové zařízení. Ty ve 20. století obvykle původně vznikly jako vlastní energetický zdroj pro různé průmyslové továrny. Později pak zároveň dodávali teplo i pro vybudovaná sídliště měst v blízkém okolí, kde obyvatelé továren obvykle bydleli. V posledních 20 letech se pak vlivem privatizace obvykle osamostatnily, oddělili se od výrobní společnosti a stále se provozují. Teplo je v současné době velmi lukrativní byznys a to jistě bude platit i v budoucnu, protože elektřinu a teplo lidé budou potřebovat vždy a obyvatelé bytových domů obvykle ani nemají jinou možnost než toto teplo z tepláren odbírat, pokud se v zimě chtějí zahřát. Stále se zpřísňující normy na produkci emisí, jejich monitorování a rostoucí ceny uhlí, nutí  provozovatele všech spalovacích tepláren provádět postupnou a pravidelnou obnovu a vylepšování, či alespoň částečný přechod i na spalování biomasy, což je stálá příležitost pro firmy dodávající komponenty pro toto odvětví.

Zároveň i v současné době také vznikají i zcela nové malé spalovací „teplárničky“, dnes často nějak svázané se společnostmi zpracovávající nějaký odpad či dřevo. Nejde jen čistě o tolik mediálně probíranou biomasu (dřevo pěstované přímo na spalování), ale stále častěji i o využití buď druhotného dřevního odpadu (piliny, kůra, odřezky) z firem zpracovávající dřevo nebo dnes stále častěji likvidaci dřevěné stavební suti či dřevěných předmětů jako např. starý nábytek. Ale díky modernizaci a nových technologiím spalování a čistění spalin se pak velká budoucnost přikládá spalování komunálního odpadu.

Výroba provozních kapalin strojů

Naše republika je všeobecně známa jako velká „výrobna“ komponent pro automobilový průmysl. To je neustále ve všech médiích zmiňováno s dovětkem, že budoucí prohlubující se krize a snížený zájem o nové vozy to může změnit.

Jsou však odvětví, o kterých se příliš nemluví, ale i do budoucna představují slibnou perspektivu. Je tím například oblast výroby provozních kapalin nejen pro automobily. Zatímco s koupí nového vozu můžete počkat, pokud vám ten starý dobře slouží, provozní kapaliny musíte měnit a dolévat jak do nového tak starého. Proto oblast výroby olejů, kapalin do chladičů a vody do ostřikovačů se zdá být i v budoucnu dost dobrý byznys nejen pro samotné výrobce, ale i pro dodavatele technologií a servisu těchto výrobních linek (míchací stroje, plničky, etiketovačky, zavíračky, baličky, paletizéry apod.).

Gumárenství

Gumárenství je další odvětví, částečně spojené i s dopravou, které i v posledních „krizových letech“ prokazuje nárůst a kladný vývoj a současně je i silně zastoupené na českém území. Nejde jen o známý podnik Barum Continental Otrokovice, ale i další o něco menší výrobce typu MITAS či Trelleborg Lesina, jejichž produkce zahrnuje výrobu gumárenských produktů či polotovarů pro další výrobní průmysl a zpracování. Do této oblasti lze rámcově zahrnout i výrobu syntetického kaučuku, jehož výroba i spotřeba i v současné době neustále roste nejen v rámci ČR, ale i v ostatních zemích v EU i mimo ni, což opět dává velké příležitosti pro české výrobce průmyslových strojů.

Chemický průmysl

I chemický průmysl má již v České republice dlouhou tradici. A rostoucí spotřeba zejména různých čistících a dezinfekčních prostředků s ohledem na tlak na zvyšování hygieny a čistoty s největší pravděpodobností zajistí růst tohoto sektoru i v budoucnu. Většina těchto výrobků prodávaných v českých supermarketech či drogistických řetězcích je vyráběna v ČR. Stačí jen jmenovat výrobce jako jsou Chemotex, Ekochem, Bochemie, Alfachem a mnoho dalších. Proto je zde stále velký potenciál i pro špičkové české dodavatele automatizačních linek a technologií pro tuto náročnou průmyslovou oblast. Ona totiž tato oblast výroby klade i před výrobce a dodavatele strojů a zařízení velmi náročné úkoly, protože agresivní látky z dlouhodobého pohledu obvykle dokonale prověří kvalitu materiálů i konstrukcí.

Potravinářský průmysl

Nad českým potravinářským průmyslem se dle médií všeobecně „stahují mračna“, není to však v reálu tak špatné, jak to bývá prezentováno. Mimo to i když v oblasti výroby potravin není v současnosti příliš peněz na zbyt, stále dost zastaralé provozy a linky českých výrobců budou v budoucnu potřebovat obnovu. Zvláště v porovnání se stejnými výrobnami v Německu či Holandsku jsou menší čeští výrobci ve vybavenosti a automatizaci v mnoha případech ještě stále dost pozadu. Naopak české výrobny nadnárodních podniků jsou již ve většině případů modernizované, ale na druhou stranu společnosti typu Nestle či Kraft Food mají možnost a tendenci neustále modernizovat pro zefektivnění výroby, takže i zde je prostor pro české dodavatele technologií. Také se začíná v ČR ustupovat od dříve dost populárního dovozu straších „moderních“ strojů z Německa, protože ve je pak často jejich zprovoznění a servis finančně stejně náročný, jako koupě nového stroje. Pro české dodavatele technologií také v ČR stále ještě hraje do karet výrazně levnější následný servis než například od dodavatelů z Německa a stále také často jazyková bariéra, protože provozní pracovníci většiny českých firem stále obvykle moc neovládající cizí jazyky a proto mají přednost česky mluvící servisní technici.

Farmacie

Farmaceutický průmysl obecně představuje velký byznys ve všech směrech, který v budoucnu bude nejspíše ještě dále masivně narůstat. Zdraví máme totiž jen jedno a navíc někdy i uměle mediálně přiživovaná „hysterie“ z nákaz a chorob i z požadavku dokonalé vizáže dává jistě i v budoucnu záruku velkých objemů výroby a i zisků. Navíc oblast farmacie je ještě jedna z mála, kde se masivně neuplatňuje vliv Číny. To poskytuje možnost velkého uplatnění špičkových evropských firem, které se na tuto oblast zaměří a jsou schopny dodávat výrobní stroje a zařízení do tohoto na požadavky a normy velmi náročného odvětví. I v ČR se nachází dost výrobních firem, které musí své výrobky nejen vyprodukovat, ale samozřejmě také zkontrolovat a hned někam naplnit, zabalit oetiketovat apod. Zde je široká možnost uplatnění i menších českých dodavatelů a firem, pro které zde opět hraje prim levnější dostupnější následný servis.

Závěrem...

Průmyslová automatizace je hlavním tématem Mezinárodního strojírenského veletrhu 2012. Prezentace měřící, řídicí, automatizační a regulační techniky zahrnuje všechny obory veletrhu. Obor elektronika, automatizace a měřící technika je po obráběcí technice a materiálech a komponentech ve strojírenství třetím nejobsazenějším specializovaným celkem MSV.

Přijďte se podívat na MSV v Brně od 10. do 14. září 2012 (http://www.bvv.cz/msv), kde budete mít možnost se seznámit s nejnovějšími výrobky z mnoha oblastí průmyslu.

Hodnocení článku: