Jste zde

Ověřené kabely pro průmyslový Ethernet a IoT

Průmyslový Ethernet, alias Profinet, je perspektivní, univerzální a snadno rozšiřitelná komunikační platforma. SOS electronic nabízí základní přehled vlastností a nejběžnější typy vhodných kabelů v krátkém shrnutí.

V posledních letech se stále více setkáváme s výrazy jako IoT (Internet of Things) a Industry 4.0. Je to i díky tomu, že komunikační platforma Ethernet se ukázala být dostatečně výkonná, flexibilní a spolehlivá i pro průmyslové prostředí. Jako světově nejrozšířenější komunikační platforma tak umožňuje propojit kancelářské prostředí s průmyslovým, což je obrovská výhoda.

Profinet jako průmyslový Ethernet (IEC 61918 a IEC 61784-5-3) byl původně definován jako 2 párový a byl dostačující pro rychlosti do 100Mbit/s. Pro vyšší požadavky na přenosovou rychlost a větší flexibilitu byla v roce 2013 do kategorie Profinet zařazena i 4 párová technologie, dobře známá z "kancelářského prostředí".

V následující tabulce je vidět, že pro kvalitní měděný kabel není problém dosáhnout vzdálenost až 100m při přenosové rychlosti až do 10 Gbit/s. Pokud je třeba překlenout větší vzdálenosti, pak je samozřejmě nejlepší volbou optický kabel.

Okolní prostředí, ve kterém bude kabel použit, a mechanické namáhání mají samozřejmě na kabel velký vliv. Hlavní vlastnosti čtyř nejpoužívanějších izolaci kabelů (PUR, PVC, FRNC, PE) ilustruje následující tabulka: 

Z tabulky je zřejmé, že nejběžnější PVC izolace vyhovuje mnoha kritériím. Má však zásadní nevýhodu v podobě tvorby toxických a korozivních plynů v případě požáru. V mnoha aplikacích je vyžadován bezhalogenový kabel, proto je pro takové aplikace vhodnější kabel s “FRNC” izolací (Flame Retardant, Non Corrosive), případně s polyuretanovou izolací, která je mimořádně vhodná pro mechanicky namáhané kabely, protože má výbornou odolnost abrazi. Polyetylenová (PE) izolace se obvykle používá pro kabely určené k podzemní instalaci (burial, direct burial) a díky výborné UV odolnosti i pro obecné použití v exteriéru.

Statické a dynamické namáhání?

Zde je faktorů ovlivňujících volbu kabelu velmi mnoho a lze říci, že se de facto "sčítají". Pokud se například ke kontinuálnímu ohýbání přidá i točení kolem podélné osy = torzní namáhání, pak je bezpodmínečně nutné vybrat kabel určený pro takové použití. Díky široké nabídce společnosti Lapp v této oblasti, přehlednému popisu a srovnávacím tabulkám v katalogu je poměrně jednoduché najít vhodný kabel pro danou aplikaci.

Typ A, B nebo C?

Typové značení A/B/C označuje konstrukci kabelu jako pevný vodič (1 jádro, pro fixní instalace), lankový vodič – pro flexibilní instalace, nebo velmi jemný lankový vodič pro velmi vysoké nároky na flexibilitu.
 

Cat.5, 6 nebo 7?

Běžně známé zkratky jako např. Cat.5e apod. definují požadavky na kabely tak, aby byly schopny zvládnout odpovídající přenosovou rychlost.

Mezi nejžádanější kabely pro průmyslový Ethernet z produkce Lapp patří:


ETHERLINE® Cat.5e

Vysoce kvalitní, dvojité stínění eliminuje vliv vysokofrekvenčních rušivých polí. Vnější plášť PUR (bezhalogenový) je odolný proti minerálním olejům a oděru. Současně je odolný proti plamenu podle IEC 60332-1-2.

ETHERLINE PN Cat.5 

FC ("Fast Connect") konstrukce kabelu. Je odolný proti plamenu podle IEC 60332-1-2

Značka Lapp nabízí kromě samotných kabelů i hotové konfekciované kabely s průmyslovými konektory, jakož i širokou škálu konektorů pro Profinet. Ucelený přehled vám poskytne brožura Lapp Profinet. Detailní nabídku všech komponent Lapp pro průmyslový Ethernet naleznete v brožuře Lapp – Automation and Network guide.

Široké portfolio Profinet produktů značky Lapp vám můžeme dodat na objednávku za výhodných podmínek. Pokud hledáte vhodné řešení, rádi vám poradíme na adrese info@soselectronic.cz

Download a odkazy:

Hodnocení článku: