Jste zde

Operátor panel EasyView MT6070iH připojený přímo na PLC Simatic S7 přes MPI.

Řada operátorských panelů MT6000/8000 s dotykovou obrazovkou umožňuje přímé připojeni přes MPI na PLC Simatic S7. Ke všem panelům máte výborný konfigurační software EasyBuilder8000 zdarma včetně simulátoru, takže si vyzkoušíme, jestli jde vše nainstalovat a hlavně nastavit, aby nám panel komunikoval s PLC S7-315. Na konci článku najdete i videoukázky z nastavení a on-line připojení panelu. Ne vždy totiž musí být na Siemens PLC připojeny i OP panely Siemens.

Pokud používáme v aplikaci Siemens PLC Simatic řady S7, není problém připojit k němu nějaký operátor panel Siemens. Pro jeho konfiguraci je ovšem je nutný objemný, a ne vždy pružný  software WinCC flexible. Existují ale i jiné varianty a jiní výrobci panelů. Vždy ale vše naráželo na používání různých sériových převodníků mezi OP panelem a MPI portem PLC Siemens, neboť přímé připojení většina ostaních výrobců neměla. Doba ovšem pokročila a proto otestujeme OP panel EasyView firmy Weintek, které u nás dodává společnost TECON spol. s r.o. Vrchlabí. Ověříme jak se dá opravdu připojit k PLC Simatic, vytvoříme si vlastní aplikaci a celé to samozřejmě spojíme se Simatikem s CPU315. Jak to už bývá obvyklé u každého HMI/SCADA systému, vždy se najde několik atypických nastavení, které je dobré ukázat, neboť bez toho se s PLC nespojíte. Vždycky jde totiž jen o dvě věci, spojení pro nahrání aplikace z PC do panelu a nastavení spojení na PLC, aby vše ožilo. Ostatní už je otázka intuice, trochu praxe a času který tomu chcete věnovat.

Na konci článku najdete odkaz i na tento zkušební projekt, který si můžete spustit v nainstalovaném software a vše si vyzkoušet, a taky poslední pdf-ka od technické podpory společnosti TECON, s popisem nastavení všech komunikací a zapojení propojovacích kabelů na všechny Siemens PLC, dokonce i na nové S7-1200.

 

Takhle na Vás vypadne z krabice panel  MT6070iH. Jedná se o prostřední velikost s 7" dotykovou obrazovkou TFT, v řadě 6000 výrobce nabízi ještě velikost 5" a 10". Pokud potřebujete ještě větší, sáhněte po řadě 8000, kde je maximální velikost obrazovky 15" a  možnost volby širokoúhlého provedení. Ale i testovaných 7" je pro praktické využití perfektní.

Hlavní technické údaje OP panelu  MT6070iH:

  • displej 7 palců TDT LCD, 65tisíc barev
  • rozlišení 800x480, touch panel
  • 2x komunikační porty COM, 2x USB
  • procesor 32bit RISC 400MHz, 128MB Flash memory
  • napájení 24VDC, cca 250mA
  • IP65 z přední části
  • rozměry 200x140
  • operační systém EB8000

Pokud postrádáte nějaký propojovací kabel, věřte že žádný speciální nebudete potřebovat. Pro spojení s PC a nahrávání projektu (tedy našich obrazovek a konfigurace) do OP panelu slouží totiž Mini USB port, tedy postačuje běžný kabel třeba z externího HDD nebo fotoaparátu. Každý jej jistě najde v šuplíku, jinak stojí pár korun.

EasyView MT 6070iH, Weintek 

Jak bylo uvedeno výše, konfigurační software EasyBuilder8000 je zdarma a můžete si jej stáhnout z odkazu na konci článku. Má jen cca 70MB a po nainstalování 250MB. Celá instalace je bezproblémová, a je hotova za pár chvilek.

I když výrobce poskytuje tento konfigurační software pro Vás a Vaše panely zdarma, nejedná se o žádný omezený produkt. Je to plnohodnotný HMI/SCADA software, určený i pro nejvyšší řadu těchto dotykových panelů.

Dále součástí software je i simulátor, který Vám umožní si téměř celou aplikaci udělat dopředu a vyzkoušet bez fyzického vlastnictví PLC a panelu. Simulátor si ukážeme na konci článku.

EasyView MT 6070iH, Weintek 

 

Aby fungovalo spojení PC a OP panel, je nutno při prvním připojení OP panelu k počítači nainstalovat USB driver Wintek HMI i Series. Tohle si Windows ohlídají samy a Vy jen zadáte cestu, kde je nainstalován software EasyBuilder8000, např. C:\EB8000\usbdriver. S jeho instalací se totiž nakopírovala i složka s patřičným driverem. Je to otázka několika minut.

EasyView MT 6070iH, Weintek 

Po instalaci driveru už klidně spustíme konfigurační software EasyBuilder8000. Všechny funkce software jsou přístupné jak přes ikony v horních lištách, tak přes textové nabídky nahoře.

EasyView MT 6070iH, Weintek 

Takže v EasyBuilder8000 založíme v nový projekt a narazíme na první trochu netypickou věc. Vytvoření okna není na nějaký klik pravou myší na plochu a z nabídky pak "New screen" nebo tak nějak, ale vše funguje přes textové menu Windows nahoře. Tam se otevře nabídka všech obrazovek (tady oken), kde je možnost přidat nové. 

EasyView MT 6070iH, Weintek 

Takže pokud máme vytvořenu aspoň jednu obrazovku přichází to hlavní, a sice nastavení  spojení na PLC Simatic S7. Ikonka v menu je to ta označená vlevo a sice Systémové nastavení. V něm nás zajímá záložka "Device" kde kromě "Local HMI" vytvoříme přes menu dole nové zařízení "Local PLC". 

EasyView MT 6070iH, Weintek 

Otevře se okno "Device properties", kde si pojmenujeme naše spojení a nastavíme typ PLC. Můžeme vybírat z obrovského množství PLC, které výrobce podporuje, ale nás zajímá jen Siemens S7/300 MPI (jasně že to bude chodit i pro řadu S7/400). Ostatní varianty S7-300 jsou připojení přes různé RS232 převodníky a to nás nezajímá.

EasyView MT 6070iH, Weintek 

Takhle vypadá potom výsledné nastavení. Jen tohle bude fungovat. Nenechte se zmást typem komunikace u PLC kde je RS-485 2W (dvoudrát). Ona MPI je "v podstatě" RS485. Důležitý je driver "V.1.20, SIEMENS_S7_300_MPI.so"

Nezapomeneme číslo PLC stanice a vlastnosti portu. Pokud nemáte to co na obrázku, tak pod tlačítkem "Settings..." nastavíma patřičnou rychlost 187,5kbps a další parametry komunikace.

Potvrdíme tlačítkem "OK" a je to.

EasyView MT 6070iH, Weintek 

V další záložce systémového nastavení, zvolíme typ použitého OP panelu (MT6070iH), a jeho adresu. Je vidět, že množství typů panelů konfigurovatelných pomocí software EasyBuilder8000 je opravdu veliké. Všechna nastavení uložíme klasicky tlačítkem "OK".

EasyView MT 6070iH, Weintek 

Další věc která nás zajímá, je vytvoření a nastavení nějakého tagu, nebo "cesty" do PLC, a jeho syntaxe. Ta je jasně viditelná ze seznamu tagů, kde jsem vyzkoušel jak wordy, bity i data z datových bloků PLC Simatic.

EasyView MT 6070iH, Weintek 

Detailní ukázka syntaxe tagu na proměnnou v datovém bloku. Syntaxe bývá u různých výrobců často různá, setkal jsem se už i s atypickými zápisy adres. Pokud tady napíšete něco špatně, tag nebude funkční, a ne vždy Vás kompilátor projektu na chybu upozorní.

EasyBuilder8000 není v tomto směru vyjímka. Do adresace DB99 datových bloků v PLC je syntaxe jiná, než pro datové bloky 100 a výše. Pro menší je číslo DB předdefinováno v roletovém menu "Device type", pro větší se použije DBn a datový blok s proměnnou se zakomponuje do adresy. Jen je nutné vyplnit celý formát adresy. Zde podle obrázku tag směřuje do DB122.DBW0, pro DB122.DBW2 bude adresa 1220002 atp. 

 

EasyView MT 6070iH, Weintek 

A máme tady jednu z obrazovek. Pro účely testu jsem udělal jen čtyři, ale ty jsou dostačující. Všechny vložené objekty jsou srozumitelné, není účelem testu se zabývat detailně každým objektem. Pokud jste už něco s HMI dělali, přijdete na to raz-dva, pokud ne, tak vše je celkem intuitivní. Navíc u každého objektu je napsána poznámka o co se jedná. Taky funguje dobře kontextová nápověda.

Existuje sice několik atypických formátů nastavení, ale to je vše velmi subjektivní, neboť co se u nás může zdát atypické, to je jinde obvyklé. Tyto panely se totiž prodávají po celém světě.

Například vložení obrázku, loga v levém horním rohu se provádí přes knihovnu obrázků. Nelze třeba na ploše obrazovky kliknout pravou myší a dát "vložit obrázek". Vlastní ukázka knihovny obrázků je v archívu projektu, který je ke stažení na konci článku.

EasyView MT 6070iH, Weintek 

Jen jedna ukázka z parametrizace tagu pro zadávaní a zobrazení čísla do a z  PLC, a hlavně nastavení desetiné tečky u 16-bit proměnné. To je taková klasika, používaná snad u každé aplikace. Z obrázku je jasné, jak se to dělá, včetně nastavení limit.

Jediné co mě všude chybělo, byla vedle "OK" a "Storno" absence tlačitka "Apply", kterým se ihned projeví změna nastavení. Takhle musíme vždy vše potvrdit "OK", okno se zavře a teprve poté můžeme překontrolovat výsledek. Je-li potřeba dalších úprav, celý postup nastavení musíme vyvolat znovu. Třeba to vývojáři vyřeší v další verzi SW.

EasyView MT 6070iH, Weintek 

Tohle je trošku jinak, než může být někdo zvyklý. Nelze zadávat proměnné přímo do zobrazení trendu (chcete-li grafu), ale nejdřív si je vložíme do tabulky, přes označenou ikonu.

Ostatní neoznačené řádky jsou jen moje pokusy a nemají na nic vliv.

EasyView MT 6070iH, Weintek 

Teprve pak  si do našeho "Trendu" vložíme správnou proměnnou. Varianty dalšího nastavení, už jsou v obvyklých možnostech.

EasyView MT 6070iH, Weintek 

Naprosto stejně to funguje i s textovými hlášeními. Nejdříve si je vytvoříme v tabulce (opět je ikona označena)  a pak teprve přidáme do boxu "Alarmů" nebo "Eventů".

Možnosti vlastností jednotlivých textů, členění do kategorií a já nevím co ještě, jsou překvapivě obrovské. Veškeré možné nastavení jaké si vzpomenete je v podstatě možné. Už dlouho jsem se s něčím tak rozsáhlým ohledně jen OP panelů nesetkal.

EasyView MT 6070iH, Weintek 

Dokonce do poruchového textu, nebo hlášení, můžeme vložit proměnnou přímo z PLC. Na ukázku uvádím všechny možné varianty vložení tagů proměnných do textu. Ten nás potom například informuje, že byla překročena váha a zrovna ukáže skutečnou váhu.

EasyView MT 6070iH, Weintek 

Celý panel obsahuje mnoho vnitřních systémových proměnných, které jsou taky dosažitelné obdobně jako proměnné z PLC. Jako příklad si uvedeme zapnutí a vypnutí zvuků operačního systému panelu. Button "Set bit" s nápisem ZVUKY, ovládá patřičný vnitřní bit. PLC name není tedy náš Simatic, ale "Local HMI" se zaškrtnutým systémovým tagem. Funguje to bezvadně. Obdobně "lampa" nad buttonem je svázána s tímto systémovým bitem, aby bylo vidět v jakém stavu je nastaven. Je to vidět hezky na videoukázce na konci článku.

EasyView MT 6070iH, Weintek 

Konečně se nyní dostaneme k nahrání našeho projektu do panelu. Ikona pro download je označena, v okně zvolíme spojení USB a při prvním nahrání můžeme nahrát i nový firmware panelu.

Jedna poznámka, pokud nepřenesem do panelu i soubory s fonty, nebude nám fungovat správně česká diakritika. To si ale všimneme ihned po spuštění aplikace v panelu, takže následně stačí znovu provést download projektu se správným zatržítkem. 

EasyView MT 6070iH, Weintek 

Pokud nemáme ani PLC a ani operátor panel, stačí si spustit simulátor. Čísla přímo z PLC nám sice pochopitelně vidět nepůjdou, ale dost věci bude fungovat. Obrazovka simulátoru je dostatečně veliká a přehledná.

EasyView MT 6070iH, Weintek 

Takže vše funguje k plné spokojenosti, opravdu spojení na PLC Simatic je jen fialovým kabelem bez jakéhokoliv převodníku nebo dalších pomůcek.

Pokud kabel odpojíme za chodu třeba z PLC, čísla se samozřejmě zastaví a vyběhne hlášení o ztrátě spojení s PLC. Po opětovném připojení, se ale vše rozběhne bez potíží znovu.

EasyView MT 6070iH, Weintek 

Na závěr jeden naprosto klíčový poznatek pro spojení s PLC. Pro připojení panelu je záměrně použitý a je nutný obyčejný konektor cannon 9pin. Neboť panel přepíná data na jednotlivých pinech konektoru podle vybraného typu PLC a pro Siemens používá piny 1 a 2. Takže klasickým propojením MPI/PROFIBUS kabelu s konektory Siemens a zapojenými piny 3 a 8 spojení nikdy nepojede.

Propojovací kabel musí být totiž zapojen takhle:

  • strana PLC pin 3 (data+) na OP panel pin 2 (data+)
  • strana PLC pin 8 (data-) na OP panel pin 1 (data-)

NEZAPOMENOUT, nemusíte to totiž ihned v manálu najít, a nebo Vás to ani nenapadne. Já jsem to taky přečetl, až když mě spojení nechodilo.

EasyView MT 6070iH, Weintek 

 

Na konec videoukázky z režimů panelu jak při on-line připojení na PLC, tak ze software EasyBuilder8000.

 

Závěr: 

Velmi často bývá jedna z podmínek zakázky použití PLC Simatic řady S7. Můžeme namítat co chceme, ale jedná se u nás o nejrozšířenější PLC automat. V případě použití OP panelů, už se dá jednat i o jiných variantách, ne každý má k dispozici WinCC flexible. Panely EasyView fungují přímo na MPI port S7, vývojový software EasyBuilder8000 je zdarma, a simulátor je už jen "třešnička na dortu".

Osobně mě velmi chyběla absence tlačítka "Apply", taky si musíte zvyknout na vkládání obrázků přes knihovny a trochu jinou syntaxi zápisu proměnných než v PLC Simatic a Stepu 7. No a samozřejmě jiné zapojení komunikačního konektoru na straně OP panelu. Nic z toho ale nejsou nepřekonatelné věci, jsou to jen detaily, nebo věc "úhlu pohledu".

Těsně po dokončení článku přišla informace o vydání nové verze 3.45 software EasyBuilder8000, takže změny od starší verze jsou popsány v pdf-ku s balíčkem komunikačních souborů. 

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Společnosti Tecon s.r.o. Vrchlabí, distributor EasyView panelů Weintek: http://www.tecon.cz/

Detailní technické údaje, manuály a podpora pro EasyView MT6070iH: http://www.tecon.cz/prod_panely_easy6.php

Software EasyBuilder8000: http://www.tecon.cz/files/EB8000v345.zip

Výrobce EasyView společnost Weintek: http://www.weintek.com/global/

Tento zkušební projekt pro EasyBuilder8000: http://rapidshare.com/files/382792831/mt6070_s7.zip

Archiv pdf souborů s popisem komunikace a propojení se všemi PLC Simatic: http://rapidshare.com/files/383355648/easyview_s7.zip  

Další články, testy, recenze o PLC, Scada/HMI systémech, pohonech, profi-software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na automatizace.HW.cz

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Dobrý den, 

mám problém s připojením OP MT6070iH k PC. Použil jsem miniusb kabel a nastavil systém do defaultu. Program mi vypíše že mám zkontrolovat heslo a usb kabel (heslo zadávám 11111, a kabely jsem zkoušel už tři), když se chci připojit Děkuji předem za odpověď

Martin