Jste zde

OPC server a spojení s PLC Simatic bez Siemens interface

Velmi často obávané a neznámé - OPC server pro spojení s PLC. Opak je ale někdy pravdou, takže si zkusíme jak takový OPC server nainstalovat, a hlavně jak nastavit spojení s PLC Simatic S7 bez nutnosti PG/PC interface, tedy bez Step7/Simatic NET. Jen Simatic S7, OPC server a propojovací adaptér. Jednoduchost nastavení je i na videoukázce.

V článku o připojení Simatic S7 pomocí NETLink/USB adaptéru Helmholz byla zmínka o implementaci tohoto spojení přímo do OPC serveru. Společnost Helmholz nabízí OPC server s možností připojení Simatic přes Helmholz adaptéry. Takže další ovadač nebo interface opravdu není nutný. Vyzkoušíme si jak to funguje doopravdy, zda opravdu dokážeme jednoduše a spolehlivě vytvořit spojení s PLC S7 a OPC serverem pro jakékoliv HMI/SCADA systémy, loggery, OPC klienty pro zobraszení dat apod.

Nejdříve zkusíme nainstalovat OPC server. Společnost Helmholz dodává Softing OPC na CD k adaptérům a nebo přímo ke stažení na webu, odkaz na konci článku. Ve 14-ti denní plné variantě k vyzkoušení, jej máte bez omezení. Stačí spustit patřičný instalační soubor, není třeba se ničeho obávat, instalace s Vaším PC nic neudělá.

Jádro tohoto OPC serveru produkuje společnost Softing, která jej dále nabízí zájemcům pro jejich produkty. Ti si tam vloží své logo atp. a prodávají si jej dále jako svůj produkt, jedná se o tzv. relabeling.

OPC server a NETLink adaptér Helmholz

Důležitá je při instalaci verze OPC serveru, pro použití našich NETLink/USB adaptérů instalujeme verzi "B".

OPC server a NETLink adaptér Helmholz

Další krok instalce necháme přednastavený instalátorem a pokračujeme dále. Vše je hotovo raz-dva.

OPC server a NETLink adaptér Helmholz

Tohle vše se nainstaluje do složky a menu S7-OPC-server. Potřebovat budeme pouze "Configure S7-OPC-server" a "OPC toolbox demo klient". A pro zadání 14-ti denního licenčního čísla také "Licence manager".

OPC server a NETLink adaptér Helmholz

Nejdříve musíme nainstalovaný OPC server nakonfiguravat. V konfiguraci nás zajímají jen dvě záložky. V první "Connections" nastavíme zařízení, rack a slot, přesně podle obrázku, pokud máme PLC ve standardní pozici.

Klíčové je nastavení cesty k projektu Step7 a jeho proměnným na řádku S7-Projekt. Spojení si totiž přiřadí všechny proměnné použité v projektu tak, abychom následně nemuseli v OPC serveru nic psát ručně. Uvidíme to dále, není totiž reálné pro větší aplikace vypisovat všechny tagy a syntaxi manuálně. Samozřejmě že projekt ve složce odkud bereme proměnné je také nahrán a běží v našem PLC.

Těchto spojení můžeme mít najednou více na různá PLC, záleží kolik nám umožní vlastní OPC server.

OPC server a NETLink adaptér Helmholz

V další záložce "Devices" už nás zajímá přímo typ propojení PC a PLC. Přesně jsou vidět všechny varianty které OPC server nabízí. Pro použití spojení s adaptéry NETLink vybereme buď PRO a nebo USB podle toho co skutečně máme v PC zapojeno. Změna typu adaptéru je později možná, stačí je jen fyzicky přehodit a vybrat správnou variantu. Je to vidět ve videoukázce na konci článku.

OPC server a NETLink adaptér Helmholz

Celé nastavení spojení OPC serveru je potom zde. V podstatě stačí jen vybrat typ a nastavit IP adresu našeho adaptéru 192.168.1.199. Konkrétní IP adresa je z testu adaptérů, kterým jsem se věnoval v jednom z minulých článků, viz. odkaz v závěru. Pro nalezení adaptéru na síti použijeme ve spodní části okna tlačítka Hledat NETLinks.., nebo Konfigurovat NETLinks...

OPC server a NETLink adaptér Helmholz

Ještě zkusíme test spojení s PLC Simatic, OPC server spolehlivě našel připojenou CPU 315-2DP a my máme první část nastavení úspěšně za sebou.

OPC server a NETLink adaptér Helmholz

Teď už zbývá jen "nacucnout" do OPC serveru nějakou proměnou. Spustíme si tedy "OPC toolbox demo klient", kde v záložce "OPC servers" vybereme ten náš Helmholz S7/S5 OPC Server. Klikem na něj jej dostaneme do okna vlevo a bude, pokud je spojení OK, po chvíli aktivní.

OPC server a NETLink adaptér Helmholz

Vložený OPC je zelený, což znamená, že je vše v pořádku. Proto v záložce "DA Browse" nalezneme strukturu proměnných v PLC v symbolickém zobrazení přesně tak, jak jsme ji při konfiguraci načetli z S7 projektu. Opět klikem na vybranou proměnnou (nebo třeba všechny najednou) ji přeneseme do okna vlevo do "group". Skupin (group) si můžeme udělat kolik chceme a pro každou nastavit třeba jiný komunikační čas atd.

Teď je teprve vidět, kolik by nám dalo práce vypisovat všechny proměnné z projektu Stepu7 do OPC ručně. Samozřejmě že to jde i ručně pokud známe adresu a nechce se nám procházet stromovou strukturu dat.

OPC server a NETLink adaptér Helmholz

Jakmile se nám naše proměnná přidá do skupiny, pak v záložce "DA Items" už vidíme její stav a měnící se hodnotu. Tohle vše je velmi dobře ukázáno ve videoukázce nastavení OPC serveru na konci článku.

Zde si můžeme nastavení OPC serveru a  proměnných uložit do souboru, abychom je příště nemuseli vytvářet znovu, nezapomenout!

OPC server a NETLink adaptér Helmholz

Změna typu spojení PC/PLC je jednoduchá, stačí fyzicky přehodit adaptér třeba za USB variantu a v konfiguraci OPC vybereme USB adaptér. Vše se dá udělat i za chodu, spojení se jen na chvíli přeruší a následně se opět obnoví přes jiný adaptér.

OPC server a NETLink adaptér Helmholz

Na závěr se podívejme jak si software Data Recorder najde náš OPC server. Takhle podobně si jakýkoliv softwarový nástroj jako SCADA software, OPC klient, logger, atp, najde nainstalovaný OPC server na počítači. Pokud náhodou ne, je něco špatně nainstalováno, ale musím říci že se mě to ještě nestalo.

OPC server a NETLink adaptér Helmholz

 

Videoukázka nastavení OPC serveru Helmholz - OPC server s Simatic S7:  http://www.youtube.com/watch?v=wvqnJuw1vDA

 

Závěr: 

Doufám že tento článek rozptýlil obavy z práce s OPC serverem, jeho instalací a nastavením. Existují sice vyjímky, kdy je instalace a nastavení OPC serveru složitá a komplikovaná, to ale není samozřejmě tento případ. Možnost realizovat spojení s PLC Simatic bez jakéhokoliv Siemens interface je výborná. Dosáhneme spojení například pro vizualizaci stroje jednoduše, rychle a celkem levně. Navíc nám přibude možnost při zasíťovaných PC se na náš OPC sever připojit nějakým klientem a jen vidět data třeba někde z kanceláře. Různých jednoduchých OPC klientů existuje dost a jsou i verze zdarma, nebo za rozumný peníz.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Společnost Helmholz Česká republika, kontaktní informace: http://www.helmholz.cz/

OPC server, detaily, popis a stažení demoverze: http://www.helmholz.cz/index.php?stranka=produkty&produkt=opc-server

Web výrobce společnosti Helmholz, manuály a software v sekci NETLink Gateways -> OPC: http://www.helmholz.de/

Článek o instalaci a nastavení použitých adaptérů: http://automatizace.hw.cz/spojeni-s-simatic-s7-pres-ethernet-a-usb-adapter

SCADA software využívající pro Simatic S7 OPC server: http://automatizace.hw.cz/scada-promotic-pres-opc-server-na-simatic-s7

Ukázka nastavení jiného SCADA software na tento OPC server: http://automatizace.hw.cz/scada-system-reliance-a-plc-simatic-s7-prvni-kroky

Další články, testy, recenze o PLC, Scada/HMI systémech, pohonech, profi-software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na stránkách http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: