Jste zde

Novinky kolaborativních robotů ABB GoFa a Robotics Ecosystem

Letošní uvedení nových verzí kolaborativních robotů ABB GoFa 10 a 12 posunulo možnosti použití kobotů i do doposud pro ně netypických aplikací. ABB program Robotics Ecosystem navíc umožňuje sdílet zkušenosti a tak pomáhat k snadnější robotizaci i malých provozů.

Nové letošní verze robotů GoFa 10 / 12 mají vyšší nosnost a ve své kategorii nejdelší dosah a největší přesnost opakovatelného najetí do bodu. Současně splňují bezpečnostní úroveň PL d Cat 3 pro těsnou spolupráci s člověkem a díky snadnému programování jsou vhodné i pro uživatele bez předchozích zkušeností, malé a střední podniky i pro oblast vzdělávání na středních a vysokých školách. Kolaborativní robot GoFa 12 byl pak poprvé představen letos na veletrhu Automatica 2023 v rámci ukázek, během nichž byla představena vysoce přesná obsluha strojů a aplikace pro paletizaci. Tento robot se na veletrhu také prezentoval spolu se svou řadu chapadel a nástrojů Schunk určených pro aplikace leštění.

Nová řada robotů GoFa

Od roku 2015, kdy byl uveden na trh kolaborativní robot YuMi, vytvořilo ABB další portfolio moderních kolaborativních robotů s označením GoFa CRB 15000. To má podpořit rostoucí poptávku po bezpečných a snadno použitelných automatizačních řešeních. Jejich dva nové typy GoFa 10 a 12 s nosností 10 kg, resp. 12 kg, se 6 osami pohybu a delším dosahem až 1,62 m pak rozšiřují výhody kolaborativní automatizace i na průmyslové aplikace s těžkými předměty, a to i pro začínající uživatele. Rozšiřují tak portfolio řady GoFa CRB 15000 a doplňují základní typ GoFa 5 s nosností 5 kg.

Kromě vyšší nosnosti nabízejí kolaborativní roboty GoFa 10 a 12 i vysokou TCP rychlost (rychlost pohybu středového bodu nástroje) v hodnotách až 2 m/s, TCP zrychlení až 28 m/s2 a současně vysokou přesnost opakovatelného najetí do bodu s odchylkou jen 0,02 mm. Oproti srovnatelným robotickým řešením tak dosahují až dvakrát lepších kvalitativních parametrů přesnosti. K jejich dalším přednostem patří i certifikované krytí IP67 (tj. velmi vysoká odolnost proti vniknutí vlhkosti a prachu). Lze je proto využít v široké řadě průmyslových aplikací a při automatizaci náročných operací, jako je automatizace obsluhy stávajících strojů, svařování, manipulace s díly, leštění nebo různé typy montáží. Díky dosahu až o 14 % delším než u ostatních robotů v této třídě je robot GoFa 10 vhodný i pro paletizační aplikace a systémy.

Programování robotů GoFa

Kolaborativní roboty GoFa 10 a 12 lze jednoduše naprogramovat, nasadit a ovládat, což usnadňuje automatizaci i začínajícím uživatelům. Díky programování ručním naváděním a softwaru ABB Wizard Easy Programming mohou i uživatelé bez předchozích zkušeností rychle automatizovat aplikace pomocí manipulace jednoduchými grafickými bloky reprezentujícími příkazy. Předinstalovaným konfigurátorem ABB SafeMove na ovládací jednotce FlexPendant lze bezpečně omezit rychlost robotu, monitorovat zastavení a hlídat orientaci TCP. Konfigurátor na základě specifikace prostředí a požadované úrovni bezpečnosti, která může být až v úrovni PL d Cat 3 dle normy ISO 13849-1, vyhodnotí a přednastaví parametry pro bezpečnou rychlost pohybu a spolupráce. Tím může robot s člověkem těsně spolupracovat bez nutnosti fyzických bariér či oplocení.

Kolaborativní roboty GoFa 10 a GoFa 12 jsou řízeny kontrolérem ABB OmniCore. Jeho kombinace řízení pohybu technologiemi TrueMove, QuickMove a pomocí inteligentních snímačů krouticího momentu a polohy zajišťuje přesné a plynulé pohyby robotu potřebné pro vysoce přesné operace, jako jsou povrchové úpravy, upevňování, montáž a testování. Funkce úspory energie včetně rekuperace energie a rekuperace brzdné energie snižují spotřebu energie až o 20 %, čímž zvyšují efektivitu i udržitelnost provozu.

Základní parametry ABB kolaborativních robotů řady GoFa.

Robotics Ecosystem Program

Vzhledem k rostoucí diverzifikaci automatizačních aplikací, zahájila společnost ABB program Ekosystem (Robotics Ecosystem Program) na podporu svých zákazníků s rozmanitějšími automatizačními aplikacemi. V něm sdružuje příslušenství, které nabízejí výrobci třetích stran. Ve spolupráci s globální sítí partnerů tak program umožňuje koncovým uživatelům a systémovým integrátorům snadný přístup k inovacím třetích stran, včetně certifikovaných periferních zařízení a softwarových řešení. Patří mezi ně například chapadla, kamery a přizpůsobený software, které jsou kompatibilní s portfoliem ABB, včetně nových kolaborativních robotů GoFa.

V programu ABB Ekosystem jde o to, že inovace z různých ABB aplikací mohou i snadno a rychle využívat i ostatní další ABB zákazníci. Nedostatek dovedností a zkušeností s používáním robotů může být překážkou pro malé a střední podniky (SME), pokud jde o realizaci celé řady výhod, které může robotická automatizace přinést. Dostupnost řešení plug&play od partnerů programu Ecosystem tak pro koncové uživatele řeší tyto problémy tím, že jim umožňuje rychle a snadno zavádět a integrovat roboty do svých operací. Nový program tak umožní partnerům Ecosystemu vyvíjet a poskytovat balíčky skládající se z předem navrženého příslušenství a softwaru, které byly už někde použity a prakticky otestovány. Jako plně integrovaná řešení připravená k použití tak umožňují snížit čas a úsilí při nastavování robotů pro nové aplikace, umožní také systémovým integrátorům nabízet technologicky vyspělejší řešení a snížit překážky automatizace pro malé a střední podniky. Například kolaborativní robot GoFa 12 byl na veletrhu Automatica 2023 představen v rámci ukázek přesné obsluhy strojů a aplikace pro paletizaci se představila i s chapadly a nástroji Schunk. A například i tyto systémy pak mohou zákazníci ABB využít ve svých provozních aplikacích.

První balíčky Ecosystem, které jsou dostupné pro koboty i průmyslové roboty ABB, se tak zejména zaměřují na hardware, jako jsou chapadla, stoly a podavače. Časem se v rámci programu objeví také softwarová řešení vyvinutá pro různé partnery například jako nové programovací bloky pro ABB Wizard Easy a nebo celé nové aplikace pro konfiguraci. Balíčky Ecosystem také pomohou školám, vysokým školám a univerzitám snáze vytvářet aplikace robotů a zavádět je jako součást jejich výukových programů. ABB v současnosti spolupracuje se vzdělávacími institucemi ve více než 40 zemích, aby vybavila studenty dovednostmi, které jim umožní prosperovat v novém věku automatizace.

Odkazy:

Hodnocení článku: