Jste zde

Měřicí laserové snímače pro velké vzdálenosti

Potřeba odměřovat s velkou přesností a na velké vzdálenosti nutí výrobce k vývoji stále přesnějších senzorů. Laserové snímače, které pracují na principu „Time of flight“, se vyznačují dosahem v řádech desítek metrů, s přesností v jednotkách milimetrů.

Princip funkce Time of Flight

Laserové snímače pro velké vzdálenosti pracují na time of flight (TOF) principu. To přeloženo znamená, že měří čas letu světla. Senzor vysílá pravidelné krátké laserové pulzy, které jsou emitovány směrem na detekovaný předmět. Od něho se odrazí zpět do přijímací čočky snímače. Snímač poté dopočítá časový rozdíl mezi emitací laserového pulzu, jeho návratem do snímače a tento údaj následně převede na vzdálenost.

Snímač Datalogic S85

Řada S85 je rozdělena na dva typy difuzních snímačů: Basic a Advanced. Basic dokáže pracovat v maximálním rozmezí vzdáleností 0,2 – 10 m. Minimální a maximální vzdálenost lze měnit a tím snímací okno škálovat. Snímač má dva push-pull a jeden analogový (0 - 10 V nebo 4 – 20 mA) výstup.

Verze Advanced disponuje měřicím rozsahem 0,2 – 20 m, přičemž jde opět měnit minimální a maximální snímací vzdálenost. Na rozdíl od verze Basic má navíc digitální display, na kterém lze nastavovat další funkce, měnit velikost hystereze a hlavně sledovat měřenou vzdálenost v milimetrech. Spínat může až dva nezávislé push-pull výstupy a zároveň poskytovat analogový signál 0 – 10 V a 4 – 20 mA. Advanced verze také disponuje sériovou komunikací přes RS485, která umožňuje další zpracování změřených dat.

U obou typů snímačů lze měnit vzestupnou / sestupnou charakteristiku analogového výstupu.

Snímač Datalogic S80

Tento reflexní snímač dokáže pracovat na vzdálenost až 100 m s použitím dodávané odrazky. Má analogový výstup 4 – 20 mA a dva spínané PNP nebo NPN výstupy. Navíc lze data ze snímače přenášet prostřednictvím komunikace RS485. Pomocí sériového připojení lze také vzdáleně nastavovat některé funkce snímače. Na vzdálenost 100 m pracuje s přesností 30 cm a opakovatelností menší než 10 mm.

Nejčastější aplikace

Polohování ramene pojezdového jeřábu, řízení pohybu palet v logistických centrech nebo odměřování odvinutého materiálu z cívky v papírenském průmyslu. To vše jsou aplikace, kde pracujeme v řádech jednotek, desítek i stovek metrů a kde končí možnosti jiných snímačů. Laserové snímače, pracující na principu TOF, lze používat i pro detekci hladin sypkých materiálů, měření průhybu materiálu nebo při řízení pohybu formy vstřikolisu.

Snímače vám rádi předvedeme v praxi

Myslíte si, že máte aplikaci, kde využijete některý ze zmiňovaných snímačů? Kontaktujte nás a my za vámi přijedeme s naším prezentační sadou senzorů. Snímače rádi vyzkoušíme na vaší konkrétní aplikaci a v případě úspěšného otestování připravíme nezávaznou nabídku.

www.oem-automatic.cz

 

Hodnocení článku: