Jste zde

Rozhraní z rozvaděče pro vývody USB, RS232, RJ45 aj.

Velmi často je potřeba na rozvaděči nebo na ovládacím pultu zpřístupnit signál z vnitřního přístroje, třeba jen USB nebo Profibus DP rozhraní. Podíváme se na jedno naprosto elegantní řešení.

Všechno možné i nemožné je připojitelné přes rozhraní MSDD Modlink společnosti Murrelektronik díky modulární koncepci.

Takhle vypadá základní držák pro různé interface konektory, které se instalují dovnitř rámečku. Rozměrově tento rámek zabere 120mm na výšku a 66mm šířku, tedy tak akorát. I když se to nezdá, disponuje výborným krytím IP65, díky gumovému těsnění a zámku na vrchním krytu. Montáž je možno provést přes materiál tloušťky 1 až 5 mm. Základní rám je kovový, nejedná se tedy o žádný plast, vyklápěcí kryt v kouřové verzi, mimochodem velmi elegantní.

 



Pokud se Vám nelíbilo provedení s kouřovým umělohmotným krytem, výrobce nabízí i variantu celokovovou a dokonce dvojitou. Nic ovšem nebrání tomu použít vedle sebe více rámečků v různých kombinacích. Vše záleží jen na tom co za signály a v jakém množství potřebujete ven vyvést.

 

První věc, která člověka napadne, je vyvést na rozhraní zásuvku pro notebook. V praxi je výhodné ji vždy jistit 2A jističem, abychom zamezili používání vývodu pro různé průmyslové vysavače, topidla, vařiče atp. Murrelektronik nabízí typy zásuvek snad pro celý svět, jen v katalogu jsem napočítal 16 druhů. Tahle pro nás má označení "France", často jsem ji kupoval ve variantě se žlutou indikační LED v horním rohu, že je zásuvka pod napětím.

 

 

Pokud jsme vyřešili napájení pro programování, začne být zajímavá možnost zpřístupnit USB a další rozhraní třeba z počítače uvnitř ovládacího pultu.

 

Nebo dokonce varianty i s napájením, ovšem ty jsou dostupné jen pro menší zásuvky, naše by se do rámečku s konektorem už pochopitelně nevešly.

 

Pro vyvedení Profibus sběrnice je vhodné vložit místo klasického Canon konektoru redukci, abychom mohli zezadu připojit standardní Profibus konektor.

Tady pozor na ukončení sběrnice, aby na lince nevznikaly nežádoucí průběhy a rušení. Zásuvku je vhodnější raději nepoužívat jako koncovou na Profibus lince, právě pro zakončení a napájení koncového bodu. 

 

 

Variant s různými konektory jsou v nabídce společnosti desítky a desítky. V podstatě si každý vybere to, co potřebuje. Pokud potřebujete něco opravdu atypického, samozřejmě jsou v nabídce jak  moduly s částečně předefinovanými prolisy, tak i čisté, do kterých si můžete vyřezat otvor pro jakýkoli konektor nebo průchod.

 

Pak vše vypadá asi takto. Můžu potvrdit, že v praxi je to ale ještě lepší než na obrázku.

 

Pro doplnění ještě jednodušší prostup, kde stačí na montáž pouze kulatý otvor. Určeno například pro servisní rozhraní USB nebo RJ45, tedy Ethernet s variantou včetně vnitřního kabelu. Krytí také IP65.

 

Jestliže potřebujeme zajistit jednodušší vývody ze skříně, Murrelektronik nabízí rozvaděčové rozhraní. Do tohoto modelu vložíte všechny varianty M12 konektorů pro snímače, video-audio konektory, průmyslový Ethernet a jiné.

 

Závěr:

Jestliže se dá říci, že detaily dotahují zařízení k dokonalosti, u těchto rozhraní to platí na 100%. Elegantní řešení nenechá nikoho na pochybách o tom, že investované peníze jsou v tomto případě opravdu dobrou vizitkou výrobce zařízení, který se věnuje i detailům.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Murrelektronik Česká republika: http://www.murrelektronik.cz/cz/products/interface/

Technická podpora Murrelektronik: tech.podpora@murrelektronik.cz

Manuály k rozhraní MSDD Modlink: http://onlineshop.murrelektronik.com/mediandoweb/index.php?ID_O_TREE_GROUP=396&xtree=1&BEGIN=1&sLanguage=English&pageturning=10

Další články o PLC, Scada/HMI systémech, pohonech, profi-software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: