Jste zde

IFM color senzor O5C500 detekuje naučenou barvu

Ukážeme si snímač, který dokáže detekovat naučenou barvu. Pro zajímavost zkusíme mimo jiné zjistit pomocí tohoto snímače rozdíl mezi Whisky a Rumem, takže koukněte i na video v závěru, zda je výhodné použít elektroniku, nebo raději zůstat u klasické formy degustace.

Žádné složité nastavení není nutné pro použití tohoto snímače, který umí poznat naučenou barvu. Díky funkci učení jednoduše snímač nastavíte na potřebnou barvu a je to.

 

Snímač O5C500 rozpoznává barvy na principu difúzního odrazu, umožňuje nastavit rozlišení a automaticky rozpozná, zda je jeho výstup připojen na PNP nebo NPN logiku. Navíc má trigrovací vstup, kterým snímači stanovíme kdy má vyhodnotit barvu a kdy ne.

Celý snímač je překvapivě malý 56x46mm při tloušťce 18mm a pro jeho zapojení není ani nutno sahat po manuálu. 

 

Připojení snímače přes M12 5-ti pinový konektor, přičemž pátý pin není použit.

 

Všechny hlavní parametry jsou vytištěny na těle snímače včetně důležitého údaje o snímací vzdálenosti "r", která u tohoto typu činí 17mm. Katalog uvádí 15-19mm, v praxi fungoval snímač i na dvounásobnou vzdálenost, ovšem s větší tolerancí rozpoznání barvy. 

Pro úplnost je nezbytné doplnit, že IFM electronic nabízí ještě typ OD5008. který pracuje na vzdálenost 60mm, v reflexním provozu až do 1000mm.

 

Dokonce i jednoduchý popis základního učícího mechanismu najdete na těle snímače. Pro detailnější nastavení jako tolerance dekované barvy a varianty signalizace už je nutno nahlédnout do manuálu. Nastavení můžete zvolit pro aktivní nebo pasivní výstup při detekci barvy, tedy výstup aktivní při shodě nebo neshodě barvy.

 

Dvě LED diody na těle snímače stačí pro indikace jakéhokoliv stavu podle přiložené tabulky.

 

Optika snímače má viditelnou vysílací a přijímací část. 

 

Jak bylo zmíněno výše, k celému nastavení stačí dvě tlačítka a LED diody. Tlačítka jdou díky překrytí gumou trochu hůře mačkat, ale za chvíli si zvyknete.  Krytí IP67 vyžaduje svoje.

Do půlkruhu seřazených pět zelených LED indikuje nastavenou citlivost nebo toleranci senzoru, vhodnou kombinací použití tlačítek je možné nastavení senzoru elektronicky zamknout.

 

Naučili jsme snímač indikovat černou barvu, shoda je signalizována žlutou LED. Jedná se o režim sepnutí výstupu při shodě barvy. 

 

Tenhle reklamní obrázek není jistě moc zajímavý, podstatně jiný problém nás čeká v případě detekce a rozlišení barvy lihoviny.

 

To je ono. Kvalitní whisky Jack Daniels a Tuzemský rum. Dokáže snímač rozlišit velmi nepatrnou barevnou odchylku obou nápojů? 

 

Jak vidno tohle jsou obrázky po zkoušce. Vzorky vypité, ještě že u našeho testu nebyl nikdo cizí přítomen, asi by tomu co děláme moc nerozuměl. Nic naplat, věda vyžaduje oběti, jeden panák v závěru roku nemůže uškodit. 

Výsledek a celý průběh testu je na videu níže, takže mějte trochu trpělivosti, trvá cca 4,5min. Zároveň omluvte chybnou informaci na video ukázce ohledně nastavení tolerance, pro náš test není podstatná.

 

Video ukázka detekce whisky a rumu snímačem IFM : http://youtu.be/wDqbLcA3OvQ?hd=1

 

Závěr:

Snímač IFM electronic pro detekci barev má své specifické použití. Vzhledem k ceně, která není zase až tak vysoká, je jeho využití například pro vyhodnocení označení dobrých a špatných kusů dobrá volba.

Zcela jistě detekce barvy lihoviny není hlavní účel pro tento snímač, napadlo mě to zkusit jen pro zpestření, aby jste viděli, že i takové testy mohou být zajímavé.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Další informace a česká technická podpora: http://www.ifm.com/ifmcz/web/mailstart.htm 

Manuál a technické informace snímače: http://www.ifm.com/ifmcz/web/plist1!1_40_60_30_05_30_30.html 

 

Hodnocení článku: