Jste zde

Magelis GTO nová řada HMI panelů s multiprotokolem

Nová řada inovovaných HMI panelů Magelis GTO vyniká dotykovým displejem s podporou 65000 barev, vysokým krytím a protokoly pro spousty PLC nejen od Schneider Electric.

Nás v případě této nové řady bude nyní zajímat samozřejmě spojení s PLC Simatic řady S7 a to se všemi modely, ale také jak si vývojový software Vijeo Designer poradí s přenosem aplikace ze staršího panelu do nového GTO2315. Uvidíme, jak zůstalo zachováno i nadefinované připojení pro Simatic S7 jak přes Ethernet, tak hlavně přes MPI, neboť GTO panely mají přímý driver na MPI port PLC Simatic S7. Celou konfiguraci a projekt pro panely vytváří software Vijeo Designer, nezbytná je poslední verze 6.1.

Horní panel GTO2315, je ve verzi s nerezovým předním rámečkem, který se používá v potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Na podzim bude dostupný ATEX certifikát pro instalaci do prostředí s nebezpečím výbuchu (zóna 2). 

Řada Magelis GTO s barevným dotykovým displejem se vyrábí v pěti variantách s úhlopříčkou obrazovky od 3,5" do 12,1" a s podporou 65 000 barev. 

 

Nerezový rámeček panelu GTO 2315. Rámeček displeje je přizpůsoben proti zachycování nečistot s vyšší odolností proti vysokotlakému čištění dle normy DIN40050-9. Se speciální ochrannou fólií lze u běžných terminálů zvýšit krytí až na IP 67f a ochránit je tak proti agresivním chemickým látkám a olejům. 

 

Pro spojení s PLC slouží COM1 pro sériové připojení v CANON verzi a COM2 s RS485 ve verzi RJ45, který umožní přímé připojení na MPI port PLC Simatic S7, nebo např. DH485 pro PLC Allen Bradley.

Dále na zadní straně najdeme ještě napájecí svorkovnici, prostor pro paměťovou SD kartu, baterii a hlavně mini USB pro spojení s PC a nahrávání aplikace do panelu. Pro další komunikační možnosti slouží ještě Ethernetový RJ45 konektor.

 

Nerezový rámeček GTO2315 je odnímatelný, k panelu je připevněn čtyřmi šrouby.

 

K samotnému software Vijeo Designer a panelům je velká spousta manuálů v pdf, z nichž jeden například graficky ukazuje, jaké propojovací kabely je nutné objednat pro různé PLC. Pro Simatic S7 a MPI port stačí ZG9721.

 

Zdůrazňuji, že se nejedná o spojení s PLC Simatic S7 s nějakým převodníkem ukrytým v kabelu, ale GTO panely mají přímý MPI driver, viz zapojení kabelu v manuálu.

 

Na detailní fotografii jsou u kabelu ZG9721 opravdu vidět jen dva vodiče v RJ45 konektoru pro RS485 port v HMI panelu.

 

Pro vytvoření projektu pro magelis HMI panely slouží software Vijeo Designer, je nutná nejnovější verze 6.1. Tento nástroj pro tuto a další vyšší řady panelů není zdarma, na rozdíl od jeho použití pro malé STO/STU panely, je nutné jej koupit. Ovšem cena je spíše lidová, za těch pár tisíc máte nástroj pro všechny HMI panely Schneider Electric.

Na instalačním CD najdete referenční a sériové číslo nutné pro instalaci. 

Grafické prostředí Vijeo Designer díky pěti konfigurovatelným oknům urychluje a usnadňuje realizaci aplikačních programů a navrhování grafických obrazovek. V základním okně je navigátor se stromovou strukturou. V něm zpravidla začíná návrh projektu výběrem konkrétního panelu a jeho vlastností. Při označení daného objektu uživatel nastavuje vlastnosti v samostatném okně "inspektor vlastností".
Nad rámec základních vlastností má Vijeo Designer vyspělé rozhraní s podporou nástrojů ke zpracování receptur. Při programování receptur se využívají předem připravené tabulky v rámci „manažeru receptur“ a dalších funkcí. Receptury lze archivovat ve formátech TXT, nebo CSV.
Vijeo Designer nabízí také několik možností zabezpečení a řízení přístupových práv. Uživatel tak dokáže spolehlivě chránit svá provozní data a bezpečně ovládat své terminály. Přístupová práva mohou být členěna podle jednotlivých uživatelů nebo skupin uživatelů – vždy s řízeným přístupem k ovládání displejů, dialogových oken, funkčních kláves a objektů.
Pro účely diagnostiky a vzdáleného dohledu jsou určeny dva nástroje. Web gate (vzdálený displej) umožňuje obsluze v dispečinku na dálku nejen sledovat snímky přímo z panelu, ale také jej plnohodnotně ovládat a řídit (má-li operátor příslušné oprávnění). Naopak pracovníci údržby ocení funkci Web server, s jejíž pomocí dokážou spravovat a diagnostikovat konkrétní terminál. Oba nástroje vyžadují pouze webový prohlížeč a připojení na internet.
Základní forma archivace a práce s daty je integrována přímo v prostředí Vijeo Designer nastavením ukládání dat do interní paměti terminálu (paměťová karta CF, USB flash disk), nebo exportem proměnných ve formátu CSV na PC. Při vyšší formě archivace a správy dat lze použít doplňkový nástroj IDS (Intelligent Data Services). 

 

Při instalaci Vijeo Designer pozor na zadání cesty k projektům, software neumožňuje při výběru projektu procházet celý PC, jen uvedenou složku.

 

A jsme u toho, instalace najde na disku předcházející projekty z minulé verze a elegantně je přesune do přednastavené složky.

 

Hotovo, instalace je funkční během dvaceti minut bez jakýchkoliv potíží. Je třeba podotknout, že i na několik let starém PC běží software velmi svižně a necítíte nijaké omezení staršího "železa". 

 

Vezmeme si funkční projekt pro starší Magelis STU panel stejného rozlišení a zkusíme jej použít pro nový GTO panel. Pouze informační okno nás upozorní na otvírání projektu z předchozí verze Vijeo Designeru a jinak všechno funguje.

 

V projektu pak stačí zaměnit panely. Jak je vidět původní STU855 nahradíme novým GTO2310/15. Jediný rozdíl mezi 2310 a 2315 je nerezový rámeček u panelu 2315 pro potravinářský a farmaceutický průmysl.  

 

Zbývá překontrolovat nastavení driverů pro PLC Simatic S7 jak pro MPI port tak pro Ethernet.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Znovu musím připomenout perfektní nápovědu, ve které se ještě nacházejí odkazy na detailní pdf manuály třeba k jednotlivým komunikačním možnostem. Tam je pak vše rozepsáno do detailů včetně zapojení jednotlivých konektorů a podobně.

Tyto pdf jsou po instalaci také přímo dostupné ve složce s nápovědou.

 

Celé prostředí Vijeo Designer nevybočuje z řady předchozích verzí. Upravil jsem jen jednotlivé obrazovky, aby projekt nebyl úplně stejný. Tohle je ale výborné pro náhradu starších panelů, i původní projekty jdou klidně nahrát do nových panelů bez problémů.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

  

 

Nahrajeme projekt do panelu přes USB rozhraní. Před samotným transferem si kompilátor zkontroluje chyby, dokud je neodstraníme, další krok není povolen.

V logu je přesně zvýrazněno, co a kde je špatné.

 

Odstranění je pak otázka několika drobných změn, a vše je pak zelené. Kompilace se dá spustit i samotná přes označenou ikonu.

 

Tak a už to jede, celý přenos aplikace do panelu trvá pár desítek sekund. Je to vidět i na videoukázce v závěru.

 

Tohle je obrázek při startu panelu, který se dá samozřejmě nastavit. Vybral jsem jen screen kousku webu výrobce a celkem to i pasuje. Můžete si pro start dát i vlastní logo, prostě cokoliv v grafickém formátu.

Celkem jsem se s tématem trefil, klidně tam tento obrázek mohl být z výroby.

 

Pro vložení fotografií je již paměť GTO panelů dostatečná, při menším rozlišení obrazovky samozřejmě není obrázek tak kvalitní ale dá se to.

Obrázky těchto rozcestníků jsou lépe viditelné v dalším testu širokoúhlého 7" panelu GTO3510, který disponuje rozlišením 800x480. 

 

Další obrazovka pro již známý výpočet rovnice v PLC.

Pokud se tento jednoduchý výraz tak dá nazvat.

 

Celá řada GTO panelů má paměť pro projekt 96MB, takže prostor je dostatečný. Navíc se dá paměťovou SD kartou rozšířit až na 4 GB.

 

Z původního projektu bez potíží konvertovaly i alarmy. Jen v případě použití staršího projektu na nový panel s jiným rozlišením, je nutné si polohy objektů překontrolovat.

Magelis GTO a Vijeo Designer s PLC Simatic S7: http://youtu.be/ybNF_rLf4Ng?hd=1 

 

Závěr:

Stejně jako předchozí řada STO/STU panelů i tato nová řada GTO nabízí mimo jiné bezproblémové připojení k PLC Simatic S7. V nové verzi je opět rozšířena nabídka nových komunikačních ovládačů, což je důležité, neboť ne vždy je nezbytné využívat jen Siemens HMI panely, ale dá se zvolit i jiný ekvivalent. Pokud je dodavatelem navíc velká společnost, která Vám zaručí podporu jak nyní tak i v budoucnosti, není se čeho při použití Magelis GTO panelů v Simatic aplikacích obávat.

Magelis GTO můžou být provozovány až do 55°C. Připravené funkce a knihovny software Vijeo Designer významně rozšiřují možnosti uplatnění panelu. Typické využití panelů může být pro jednoúčelové stroje, dopravníkové systémy, stroje a technologická zařízení pro potravinářský a farmaceutický průmysl, RTU stanice pro vodárenství a teplárenství, atd.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

  • HMI panely Magelis GTO další informace, katalogy, manuály: tady
  • Bezplatné objednání DVD "Operátorské panely a iPC Magelis": zde
  • Podpora pro produkty Schneider Electric: podpora@schneider-electric.com

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

Hodnocení článku: