LASCAM systems se zaměřuje na nejnovější trendy v oblasti laserových aplikací se zaměřením na plastikářský průmysl. Soustředí se na laserové stroje a automatizační periferie, které jsou určeny nejen ke vstřikolisům pro opracování plastů a jejich výrobu. LASCAM systems se zabývá také 3D selektivní odstraňováním pokovených a lakovaných vrstev (decoating a laser etching), laserovému svařování plastů, laserové čištění nebo ořez vtokových soustav. Právě reálná aplikace ořezu a svařování polymerních dílů a čisticí laser SPYRE bude k vidění na veletrhu MSV 2024.
Unifikovaná buňka Vario Compact
Unifikovaná buňka umožňuje opracování dílu do rozměru až 600x400x200 mm (š x h x v) a je speciálně vyvinuta pro precizní opracování plastových nebo kovových dílů. Stanice je standardně vybavena výsuvným šuplíkem se zachování maximálního komfortu pro operátora stroje a laserové bezpečnosti třídy I. Ovládání a řízení buňky je kompletně zajištěno pomocí operátorského panelu, který obsahuje standardizované Gui pro snadnou obsluhu a efektivitu výrobních programů.
Předností Vario Compact je malá zástavba a maximální využitelnost pracovní plochy s velkou paletou integrovaných laserových zdrojů. Optika zařízení je vždy pečlivě navržena pro funkčnost dodávané aplikace. V případě potřeby je možné integrovat rotační karusel nebo malé robotické rameno. Díky tomu dosáhne lepší přístupnosti k dílu a zefektivní čas nakládání/vykládaní.
Více informací o Vario Compact buňce naleznete na https://www.lascam.cz/nase-reseni/produktove-platformy-a-produkty/compact/
Čistící laser Spyre
3D selektivní odstraňování pokovených nebo lakovaných vrstev, známou také jako decoating či laser etching umožňuje precizní odstranění povrchových vrstev, a to otevírá nové možnosti pro výrobu složitých a detailně propracovaných dílů. Laserové čištění je v dnešní době již obecným pojmem, který zahrnuje více dalších metodik a technologií. Základním principem tohoto procesu je plošné či parciální odstranění vrstvy ze základního povrchu/materiálu/substrátu v tloušťkách od 1 do 1000 μm a ve vysoké rychlosti cm²/s. V definovaných podmínkách lze odstraňovat vrstvy z kovových, plastových/polymerních, skleněných/silikátových či dokonce organických materiálů. Laserové čištění je vždy kombinací tří základních procesů – vaporizace/odpaření, sublimace, narušení adheze či vazeb mezi odstraňovaným a základním materiálem. Vlivem krátkých a velmi výkonných pulzů laserového svazku s velmi malým vneseným teplem dochází k minimálnímu ovlivnění základního materiálu. V definovaných případech je laserový proces k základnímu materiálu netečný a nezpůsobuje tak změny na povrchu ani vnitřní strukturu základního materiálu.
Údržba a čištění forem
Bezkontaktní, šetrná a ekologická technologie splňující nejvyšší požadavky na čistotu v průmyslu, vhodná pro čištění plastikářských, gumárenských, slévárenských, farmaceutických nebo kompozitních forem a jejich periferií od oxidů, separátorů, mastnoty, tlakové rzi a jiných provozních nečistot. Laserová údržba forem je aktuální náhradou mechanických a chemických procesů při kterém nevznikají náklady na provoz a likvidaci spotřebovaného materiálu. Při použitých výkonech laserů 200 – 1000 W lze odstranit nerovnoměrné a nehomogenní vrstvy, které vznikají při běžném používání plastikářských a gumárenských forem. Při tomto procesu jsou využity kombinace všech zmíněných principů (sublimace, odpaření, narušení vazby/adheze) a díky tomu je možné odstranit škálu vrstev, od tlakové rzi (10– 50 μm) přes vrstvy separátorů až po funkční znečištění (200 – 600 μm), které obsahuje maziva smíšené s dalšími nečistotami vznikající při procesu. Při definovaných podmínkách lze čistit různé typy desénů hlavně pak v gumárenském průmyslu. Díky minimálnímu ovlivnění základního materiálu neodebíráme materiál z funkčních ploch a nenarušujeme tak funkci formy.
Plošné odmašťování povrchů
Příprava povrchů před lakování, lepením a tmelením bez potřeby tvorby kotvícího profilu, fosfátování či jiné chemické předúpravy. Ekologická a bezodpadová náhrada stávají chemické přípravy a odmaštění povrchů.
Úprava před a po svařování
Připrava povrchu kovů před svařováním zabezpečující maximální čistotu a kvalitu svarů bez vad způsobených nečistotami na povrchu. Následná úprava svarů – odstranění oxidů, silikátů, tepelně ovlivněné zóny a aktivace povrchu před následnými procesy lakování nebo pasivace.
Úprava povrchu pomocí laserového čištění je nyní velmi využívána jako příprava povrchů před následující proces svařování či lakování. Pro přípravu před svařováním je využíván zejména princip sublimace a odpaření základních provozních nečistot při výkonech 100 – 1000 W je možné za vysokých rychlostí připravit povrch pro následující operaci. Zásadním rozdílem od jiných mechanicko/chemických postupů je minimální narušení materiálu, kdy nezbavujeme materiál přirozené pasivační vrstvy. Díky tomuto pozitivnímu jevu je pak výrazně prodloužena možná časová prodleva mezi čištěním a následujícím procesem svařování. V případě přípravy povrchu svaru pro následnou povrchovou úpravu (kovení, lakování) je naopak využíván jev narušení vazby či adheze mezi odstraňovanou vrstvou a základním materiálem. V souvislosti s tímto jevem jsme schopni odstranit při výkonech 100 – 500 W tepelně vzniklou oxidaci či silikáty vzniklé při chladnutí svarové lázně.
Údržba lakoven
Preventivní a pravidelná údržba sušicích pecí, lakovací komor, lakoven a jejich periferií. Ekologické a CO2 neutrální odstranění kondenzátů, primerů, metalických vrstev a provozních nečistot bez potřeby řešit odpadový management. Kompetentní náhrada za čistění pomocí vysokotlaké vody, pyrolýzy nebo mechanického odstraňování.
Pro odstraňování větších nánosů barev je využíván zásadní rozdíl od ostatních popsaných technologií. Tím je postupný odběr čištěné vrstvy, při kterém jsme schopni v jedné vrstvě odstranit až 300 um a při dopadu svazku na základní materiál nedegradujeme tento materiál ani při opakované expozici. Postupným odstraňování vrstev za vysokého výkonu 500 – 3000 W s velmi krátkými pulzy využíváme sublimaci a odpařování ve vysokém reakčním čase. Vlivem této metodiky nedegradujeme odstraňovaný materiál a ten si následně zachovává své původní vlastnosti, které umožňují odstranit nekovové vrstvy od 500 μm až do jednotek mm v závislosti na počtu opakování. Efektivním využitím je odstranění přestřiků lakovacích přípravků či jiných opakovaných nánosů a odstraňujeme tím ekonomicky i logisticky náročné chemické či pyrolitické čištění.
Selektivní odstraňování vrstev
Odstraňování KTL laku před dalším procesem svařování a spojovaní krytů bateriových stacků v oblasti e-mobility. Přípravy funkčních vrstev polovodičů na skleněných nebo kovových substrátech. Laserové odstranění kovových vrstev z kovového základního materiálu vnímáme jako další technologický krok navazující na laserový decoating. Kovové vrstvy jsou stejně jako u metody LPS postupně odstraňovány v jednotlivých vrstvách v požadované geometrii až na základní kovový materiál. Jednotlivé vrstvy jsou odebírány rozvnoměrně po celé ploše a podobně jako u decoatovacího procesu je přesnost v řádu desítek μm. Díky vysoké kvalitě svazku a vyšších výkonů (až 1000 W) jsme schopni tento jinak často mikroobráběcí proces zakomponovat do standardních výrobních časů. Vysoký výkon umožňuje odebírání i materiálů s vyšší mírou odrazivosti Al, Au, Cu, Pt.
Dezinfekce a čištění povrchů
Kompletní nebo selektivní odstranění organických nebo anorganických nečistot z funkčních farmaceutických, medicínských a potravinářských povrchů s úplnou sterilizací bez potřeby chemického čištění.
Laserový decoating
Základním principem laserového decoatingu je parciální/částečné odstranění tenkých napařených, naprášených či lakovaných vrstev v řádech jednotek tloušťky vrstvy (μm) s cílem zachování pohledových i funkčních vlastností základního materiálu. Tento proces je náhradou maskování jednotlivých částí a eliminuje tak údržbu maskovacích přípravků a jednoduchou změnu vzoru, který je ze základního materiálu odstraněn. Z důvodu častého využití procesu na pohledových či exponovaných plochách jsou na tento proces jsou kladeny vysoké požadavky na přesnost a homogenitu výsledku. Velmi častým základním materiálem je polymer, ze kterého jsou odstraňovány vrstvy kovů jako je hliník, železo, chrom či jiné vrstvy s polymerním či kovovým základem. Pro laserový decoating využíváme lasery 10–100 W s velmi krátkým a výkonným průběhem pulzu pro minimální ovlivnění základního materiálu. Jsou tak zaručeny široké možnosti tlouštěk a typů základních materiálů.
Lascam bude opět v pavilonu G1, který je věnován plastikářskému průmyslu. Společně s partnery FANUC a PP Kovanda se zde zaměří na prezentaci pokročilých řešení pro tento sektor. FANUC se na stánku představí se svým elektrickým vstřikovacím lisem ROBOSHOT α-S50iB, který nabízí uzavírací sílu 65 tun, vstřikovací rychlost 350 mm/s a objem komory 28 ccm. Tento lis bude doplněn mobilní robotickou buňkou s kolaborativním robotem CRX10iA/L vybaveným 2D kamerou FANUC. Integrované periferie, včetně sušiček a systémů pro dopravu granulátu, dodá společnost PP KOVANDA.
Více informací o čistícím laseru Spyre naleznete na https://www.spyretechnology.com
Lascam bude vystavovatelem na Mezinárodním strojírenském veletrhu, který je nejvýznamnějším průmyslovým veletrhem ve střední Evropě. Zastoupeny jsou všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Hlavním tématem MSV 2024 je Průmysl 4.0 a digitální továrna. Mezi další zvýrazněná témata patří cirkulární ekonomika. Součástí veletrhu je špičkový doprovodný program složený z odborných konferencí, seminářů a workshopů na aktuální technická, obchodní a ekonomická témata. Veletrh probíhá na Výstavišti Brno od 8.10. do 11.10.2024. https://www.bvv.cz/msv