Dnes se pro změnu podíváme na velmi jednouchý přístroj, který by si zkušenější bastlíři mohl vyrobit i sami. Jde o testovací přípravek na kontrolu LAN kabelů VOLTCRAFT CT-2. Není to žádný inteligentní sofistikovaný prostředek. Je to na dnešní poměry úplně triviální zařízení, které však přesto každému současnému elektrotechnikovi velmi ulehčí jeho práci.
Hlavním úkolem a funkcí této „testovací dvojkrabičky“ je prakticky kontrola „průchodnosti“ LAN kabelu od konektoru ke konektoru a také vzájemné propojení pinů obou konektorů na koncích kabelu.
Právě obvykle nekvalitní nakontaktování jednotlivých vodičů v konektoru bývá ve většině případů problém, když zařízení spolu přestanou komunikovat či někdy komunikují a někdy nikoliv. Pokud naopak zařízení po prvním připojení ani nezačnou komunikovat, může být také problém v prohozením některých vodičů v konektoru. Posledním problémem může být i zkrat mezi žílami způsobený například špatně „nakrimpovaný“ konektorem, naříznutým kabelem či též zatečením vodivé kapaliny do konektoru.
Tester VOLTCRAFT CT-2 se skládá z hlavní krabičky (vysílač/přijímač) a přídavné krabičky (vzdálený přijímač).
Přístroj pracuje na jednoduchém principu, kdy postupně na jednotlivé piny konektorů vysílá napětí jehož přítomnost se na druhé straně kabelu snímá. No tedy posílá na klasickou LED diodu, kde každá LED představuje jen vodič kabelu / pin konektoru. Ta buď svítí nebo nesvítí. Na který vodič / pin je aktuálně napětí vysíláno je pak indikováno další řadou LED reprezentující přítomnost testovacího signálu na daném vstupu. Pokud je na řadě LED výstupní straně rozsvícena jiná dioda než na vstupu kabelu, je vodič překřížený, pokud nesvítí žádní, nemá vodič kontakt. Pokud na výstupu svítí současně více LED najednou, je příslušný vodič zkratován i na další vývod. V případě, že je u stíněných STP kabelů STP je přítomen zkrat na stínění (zem) nesvítí LED ani na vysílací, ani na přijímací straně.
Přechod mezi jednotlivými piny / vodiči pak může být buď automatický (periodicky cca každou 1 sekundu se přejde na sousední vývod a tak v cyklu pořád dokola) nebo manuální, kdy pro přeskok na sousední vodič je nutné stisknout velké tlačítko „TEST“.
Krátké kabely lze testovat tak, že oba jeho konce se přímo zapojí do základní hlavní krabičky testeru. Pro zkoušení dlouhých či například ve žlabech umístěných kabelů lze použít přídavnou krabičku testeru (přijímač), která se umístí na konce kabelu, zatímco začátek kabelu se zapojení do červenou šipkou označeného konektoru hlavní krabičky (vysílač). Při volbě automatické funkce pak stačí být jen u přijímače, zjišťovat zda se „prosvítí“ všechny vodiče a v jakém pořadí indikační LED problikávají. Tak se zjistí případné překřížení, zkrat či špatná „průchodnost“ kabelu.
Tester tímto způsobem umožňuje odzkoušet všech 8 pinů / vodičů UTP kabelu konektoru RJ-45 nebo i se stíněním, které se používá u specifikace STP. Zároveň jej lze použít i pro modemové/telefonní/ sériové kabely s konektory RJ-11, které se zasunují v testeru také do konektorů RJ-45, nebo i koaxiální kabely s BNC konektory, pro které jsou v kitu testeru přiloženy redukce BNC-RJ45.
Při testování nekříženého LAN kabelu svítí stejné LED diody na obou PIN-OUT indikátorech. Při kříženém kabelu se pak svítí LED na různých pozicích odpovídající propojeným pinům konektoru.
Dalšími přípravky testeru lze zkoušet i již pevně položené kabely (pomocí vzdálené přijímací jednotky) nebo koaxiální kabely (pomocí BNC-RJ45 redukce).
Závěrem…
Výše uvedený tester kabelů je sice určen hlavně pro LAN kabely, ale vzhledem k jeho jednoduché funkci jej lze použít prakticky pro každý kabel. Omezením jsou prakticky jen konektory. V kitu, který je tvořený hlavní a vedlejší krabičkou testeru a velmi dobrým zavíracím pouzdrem, jsou pak i redukce RJ-45/BNC a krytky pro vytvoření konektoru RJ-11 z RJ-45. Ale samozřejmě není problém si vytvořit další redukce, například konektory RJ-45 na sériový 9pin. Canon D-SUB konektor a tím snadno testovat i kabely sériové linky. Tester je tedy díky své jednoduchosti velmi univerzální, což se v praxi vždy hodí…
Součástí dodávky testeru je pouzdro a propojovací redukce (spojky).
Výše uvedený tester je z e-shop nabídky společnosti Conrad Electronic, ale lze jej najít i v nabídkách jiných elektroshopů a i některých prodejců počítačové techniky. Konkrétně uvedený tester VOLTCRAFT CT-2 od Conradu stojí něco přes 800,- Kč, ale jinde lze podobné testery koupit i levněji (i za cca 300,- Kč). Zde však navíc máte o BNC redukce a odolné pouzdro, takže v tomto světle již není cena tak vysoká.
Součástí dodávky testeru je pouzdro a propojovací redukce (spojky).
Autor článků i fotografií: Antonín Vojáček
DOWNLOAD & Odkazy
- Odkaz na stránku výrobce - společnosti VOLTCRAFT - www.voltcraft.de
- Produkt byl zakoupen u společnosti Conrad Electronic Česká republika, s.r.o. - http://www.conrad.cz
- Další články a testy o snímačích, PLC, komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na stránkách serveru automatizace.HW.cz