Základem výroby firmy INVT jsou frekvenční měniče, servopohony, HMI panely, PLC, motion kontroléry a solární měniče. INVT je rozšířené po celém světě a pokrývá více než 60 zemí a regionů. Své výrobky přizpůsobuje potřebám daného trhu, v Evropě splňují požadavky CE, TUV a HW požadavky na standardy jako je komunikační rozhranní a bezpečnostní funkce. V tomto článku si představíme frekvenční měniče, servopohony a HMI panely.
Frekvenční měniče INVT
Frekvenční měniče INVT jsou určený pro řízení asynchronní a synchronních elektromotorů. Vyrábějí se v různých řadách rozdělených dle aplikací a výkonu. Všechny měniče mají stejnou strukturu parametrů, parametry mají vždy stejný význam a u vyšších řad měničů se pouze sada parametrů rozšiřuje. Parametry jsou přehledně rozděleny do skupin P00 až Pxx podle významu a jejich nastavení je velmi snadné a intuitivní. Každý měnič je vybaven základní komunikací Modbus RTU/ASCII, která je rovněž stejná pro všechny typy měničů. Lze tak snadno přecházet mezi měniči dle aplikace, aniž by bylo nutné studovat veškeré parametry měniče.
GD350 – nový vysoce výkonný frekvenční měnič určený pro náročné aplikace pro rozsah výkonu 1,5kW až 500kW (paralelně až 3000kW) s napájením 3x400VAC
- Vektorové řízení SVC bez zpětné vazby a se zpětnou vazbou pro asynchronní a synchronní elektromotory
- Precizní řízení rychlosti, pozice a momentu a velmi rychlá odezva rychlosti motoru
- Možnost doplnění PLC karty s programováním v CODESYS
- Dopňkové komunikační karty - PROFINET, CANopen, PROFIBUS-DP, EtherCAT, Ethernet
- Doplňková komunikační karta Bluetooth nebo WiFi pro bezdrátové komunikace s mobilem nebo tabletem
- Doplňková zpětnovazební karta PG - inkrementál, absolutní, Sin-Cos, resolver
- Možnost instalace až tří doplňových karet současně (dvě karty pro výkony do 4kW)
- Bezpečnostní funkce STO (SafeTorque OFF, SIL2)
- Unikátní I/F řízení, vhodné pro situaci, kdy má asynchronní motor nízké otáčky a vyžaduje se vysoký moment a je potřeba velkou přesnost otáček
- USB2.0 A - port pro stažení parametrů. Displej s grafickým rozhraním a zobrazením až 16 řádků a intuitivním průvodcem nastavení
- Komunikace RS485 s protokolem Modbus RTU / ASCII
- Integrovaný filtr C3 (IEC61800-3 C3)
- Modely s provedením v krytí IP54
GD20EU – vektorový frekvenční měnič pro rozsah výkonu - 0,4kW až 2,2kW napájení 1x230VAC, 0,75kW až 110kW pro napájení 3x400VAC
Jedná se nejrozšířenější měnič s vektorovým řízením.
- Vektorové řízení bez zpětné vazby (možnost autotuningu motoru), skalární řízení
- Bezpečnostní funkce STO (Safe Torque Off) SIL2/3
- Rozběhový moment motoru 150% od 0,5Hz
- Komunikace RS485 s protokolem Modbus RTU / ASCII
- Brzdný tranzistor pro <=37kW – pro připojení brzdného rezistoru
- Kompaktní provedení, malá zástavba
- PID regulace
- Standardní LED panel s potenciometrem, vyjímatelný panel pro >=4kW
- Vestavěný odrušovací filt kat. C3 pro >=4kW (možno nezapojit)
GD200A – vektorový frekvenční měnič pro rozsah výkonu - 0,75kW až 500kW napájení 3x400VAC
Měnič vhodný pro standardní aplikace tak i aplikace HVAC a díky konstrukci pro dvojí zatížení (konstantní/proměnné) dosáhnou úspory při volbě výkonu měniče.
- Vektorové řízení bez zpětné vazby (autotuning motoru), skalární řízení
- Rozběhový moment motoru 150% od 0.5 Hz
- Vestavěná brzdná jednotka (<=30kW), externí brzdná jednotka (>=37kW)
- Vyjímatelná klávesnice s funkcí kopírování parametrů (>=18.5kW), standardní membránová klávesnice (<=15kW), doplňková klávesnice s možností kopírování parametrů
- Standardně vestavěný odrušovací filtr kat.C3, doplňkové filtry kat.C2
- Jednoduchá funkce pro čerpadla (vodní napáječky), PID regulace
- Výkon dle typu zatížení (dual rating) pro výkony >=4kW - konstantní / proměnné
GD10 – skalární měnič frekvenční měnič pro malé výkony - 0,2kW až 2,2kW napájení 1x230VAC, 0,75kW až 2,2kW a napájení 3x400VAC
Ekonomický typ měniče vhodný pro aplikace malého výkonu.
- SVPWM řízení – skalární řízení
- Kompaktní provedení, malá zástavba
- Vestavěná PID regulace s 16 stupňovým rychlostním řízením
- Standardní LED panel s potenciometrem, možnost externí instalace
- Bez ventilátorové chlazení (1~230VAC 0.2-0.75kW)
- Brzdný tranzistor – pro připojení brzdného rezistoru
- Komunikace RS485 s protokolem Modbus RTU / ASCII
Servopohony INVT - DA200
Servopohony jsou tvořeny kombinací servomotoru a servoměniče. Vyrábějí se v rozsahu výkonu 100W až 22kW. Jedná se o špičkové servopohony vhodné svými parametry i pro nejnáročnější aplikace. Díky rozsáhlým periferiím ať už digitálním nebo komunikačním je lze řídit různými PLC (např. SIEMENS, OMRON, Beckhoff).
Servomotory se dělí podle jmenovitých otáček, jmenovitého momentu, (výkonu), provedení bez klidové brzdy nebo s brzdou, rozlišení a provedení enkoderu (počet pulsů na otáčku, absolutní, inkrementální). Servomotory jsou v uzavřeném provedení, nevyžadují cizí chlazení ventilátorem a odpadá tak náročná údržba. Rozměrově jsou servomotory menší než asynchronní motory se stejnými parametry. V náročnějších aplikacích, kde je potřeba asynchronní elektromotor doplnit zpětnou vazbou, cizím chlazením případně brzdou, jsou servopohony výhodnějším řešením.
Servoměniče se dělí dle způsobu řízení:
- Řízení pomocí digitálních vstupů a výstupů, analogové řízení, řízení dle polohové tabulky:
Pulsní řízení – rychlost a poloha se určuje pomocí vyslaných pulsů, servopohon pracuje v pozičním módu. Analogovým signálem lze případně regulovat momentové omezení.
Analogové řízení – rychlost servomotoru se určuje analogovým signálem (většinou +/-10V), servopohon pracuje v rychlostním režimu. Dalším analogovým signálem lze regulovat momentové omezení. Vhodné pro aplikace s externím polohovým regulátorem, aplikace s regulací momentu (navíječky). - Polohová tabulka – možnost zadání až 127 poloh, pro každou polohu rychlost, ACC/DEC a podmínky návaznosti na další pokračování. Jednotlivé řádky tabulky lze vyvolávat dle kombinace digitálních vstupů. Lze rovněž ovládat a měnit polohy dle komunikace Modbus RTU.
- Řízení pomocí průmyslové sběrnice (např. EtherCAT, Profibus-DP, PROFINET (připravuje se), Modbus, CANopen):
Řízení je prováděno pomoci sběrnice. Servopohon lze provozovat v polohovém režimu, v rychlostním režimu, lze nastavit rychlostní i momentové omezení a sledovat stavy. Dle typu komunikace PLC řídí trajektorii pohybu, provádí motion funkce. Výhodou je snadné řízení více servopohonů pomocí jednoho PLC (interpolace, synchronní řízení).
Ovládací terminály - HMI VS serie
Jedná se o nový typ ekonomického dotykového barevného terminálu velikostí 3,5“ až 15“ s rozsáhlými funkcemi a konektivitou.
- V každém typu je COM port RS232/422/485, USB programovací port, USB port pro flash. Vybrané typy jsou s ethernet komunikací.
- Multiprotokolové rozhraní – Omron, Siemens, Mitsubishi, Yaskawa, Allen-Bradley, INVT a dalších cca 40 rozhraní.
- Rozsáhlá knihovna prvků, tvorba vlastních prvků, True Type fonty, alarmy, grafy, recepty atd.
- SW zdarma - intuitivní, jednoduché programování. Možnost simulace online, offline.
Závěr
Ke všem produktům jsou uvedené pouze stručné informace neboť rozsahy funkcí a použitelnosti jsou tak velké, že by se do tohoto článku nevešly. Cílem článku je uvést značku INVT do povědomí a nabídnout zákazníkům inovativní řešení s kvalitními a dostupnými komponenty. Rovněž je kladen důraz na dodávku široké škály komponentu, tak, aby bylo možné použít vše od jednoho výrobce, zachovat design a snadnou implementaci k různým řídicím systémům. Mnohem více informací se lze dozvědět na produktových stránkách www.invtcz.cz a na e-shopu. Nabízené produkty jsou dlouhodobě odzkoušené v mnoha aplikacích a je k nim poskytnuta technická podpora. K dispozici jsou české manuály a vzorové příklady formou aplikačních listů, které usnadní uvedení do provozu.
Veškeré informace poskytl certifikovaný distributor: JRX automation s.r.o.