Jste zde

Novinka - Indukční vazební člen Turck NIC pro bezkontaktní přenos

Společnost Turck představila nový způsob propojení prvků, založený na bezkontaktním přenosu energie a dat, využívající indukční vazbu.

Řešení je stejně magické a jednoduché, jako když položíte mobilní telefon na bezdrátovou nabíječku. Technologie indukčního přenosu energie sice není nová, ale její široké využití teprve přichází. Nabíjení elektrických zubních kartáčků a bezdrátových telefonů je prozatím jediným masovým využitím této technologie.

Největší výhodou bezdrátového přenosu signálů a energie, pro kterou se používá indukční vazba, je provoz nepodléhající naprosto žádnému opotřebení. Zatímco při použití v domácnosti není tato výhoda příliš důležitá, v průmyslových aplikacích může být klíčovou vlastností. Dlouhé intervaly údržby, krátké časy odstávek a prodloužené provozní cykly jsou hlavními argumenty pro zákazníky. Zvláště v aplikacích, kde se kontakty velice často propojují a rozpojují, je opotřebení významným problémem. Drahé kovy sice opotřebení kontaktů snížily, ale nezabránily mu. Právě aplikace s vysoce namáhanými kontakty, ať už vibracemi nebo častým přepojováním, jsou ideální k nasazení „bezkontaktního propojení“.

Typickým příkladem aplikace jsou roboti s měniči nástrojů nebo otočné stoly. Dalším příkladem aplikace jsou závěsné dopravníkové systémy, které se často používají v automobilovém průmyslu. Indukčních vazební členy řady NIC společnosti TURCK se skládají z primárního členu (např. NICP-M30-IOL2P8XH1141, na straně řídicího systému, a sekundárního členu (např. NICS-M30-IOL2P8-0,3-RKC4.4T) na straně senzorů/akčních členů. Velikost mezery mezi nimi může být až 7 milimetrů. Systém umožňuje přenést až 8 spínacích signálů a energii (pro napájení senzorů) až 12 Wattů.

První variantou je přenos spínacích signálů. K sekundárnímu členu se jednoduše připojí jeden nebo dva PNP senzory (pomocí Y kusu). Primární člen je připojen na vstup řídicího nebo sběrnicového systému. K propojení se využívají standardní konektory M12.

První variantou je přenos spínacích signálů. 

Druhou možností je přenášet signál ze senzoru IO-Link. Zde je primární člen připojen na IO-Link master. IO-Link senzor je pak připojen přímo k sekundárnímu členu. K sekundárnímu členu je také možné připojit IO-Link hub (např. Turck řady TBIL…) a k němu až 16 PNP senzorů.

Druhou možností je přenášet signál ze senzoru IO-Link.

Třetí variantou použití je přímý přenos až 8 PNP signálů. Primární člen je připojen na 8kanálovou vstupní kartu, k sekundárnímu členu se pomocí rozdělovače připojí až 8 spínacích senzorů.

Třetí variantou použití je přímý přenos až 8 PNP signálů.

Ve všech třech variantách jsou přenášeny nejen příslušné signály, ale i energie k napájení prvků, připojených k sekundárnímu dílu. K dispozici je až 12 W. IO-Link varianty navíc přenáší také diagnostické informace. Velikost mezery může být až 7 mm, případně 4 mm a vyosení 15⁰. Systém pracuje i při větších vzdálenostech nebo vyoseních, nemusí ale dosahovat jmenovitých hodnot. Pro mnoho aplikací je důležitá také rychlost náběhu systému. Sekundární člen je schopen provozu již 10 ms poté, co se dostane do dosahu primárního členu.

Odkazy:

Hodnocení článku: