Jste zde

Hermes Award 2024 získává sada robotického uchopovače

Hlavní cenu letošního veletrhu Hannover Messe odborná porota předala firmě Schunk za 2D Grasping Kit – systém strojového vidění a učení pro robotické aplikace.

Při slavnostním otevření veletrhu HANNOVER MESSE 21. dubna 2024 byla německá společnost Schunk oceněna cenou HERMES AWARD za project 2D Grisping Kitu, založeného na umělé inteligenci. Aplikační sada se skládá z kamery s objektivem, průmyslového počítače, softwaru s umělou inteligencí a chapadla pro konkrétní aplikaci. Inovativní povaha projektu spočívá v obecném modelování variant komponent založeném na umělé inteligenci a přenosu do menšího souboru trénovacích dat, což zkracuje dobu učení pro rozpoznávání. Intuitivní uživatelské rozhraní umožňuje spolehlivé vychystávání a manipulaci s náhodně uspořádanými a nepolohovanými díly ze vstupního dopravníkového pásu, podnosu nebo přípravného stolu, a to i při měnících se světelných podmínkách, barvě nebo pozadí. To umožňuje automatizovat opakující se třídění nebo logistické úkoly s malými náklady.

Princip kitu je na první pohled jasný. Kamerový systém snímá materiál na podávacím pásu a na základě jeho pozice a tvaru rozhoduje o tom, jak jej nejlépe uchopit konkrétním nástrojem. Stránka sady na webu firmy prozrazuje, že sadu Schunk staví na mixu komponent vlastního vývoje a výroby a výrobků dalších firem. Systém strojového vidění je od německé firmy Basler, konkrétně kamery řady Ace2, platforma pro Deep Learning skrývá DLAP 411 Orin od Adlinku. Celý systém je optimalizován pro ramena dánské firmy Universal Robots.

Tato architektura vychází z toho, že kamerový systém strojového vidění musí mít samostatný nosič nad stolem nebo dopravníkem. Ten bývá zpravidla statický. Má-li být skutečně variabilní, různorodost objektů musí vykompenzovat optika a digitální rozpoznávání obrazu nebo musí pomoci mechanické nastavení polohy kamery. Důležitá je také konzistentní kvalita rozpoznávání objektů v celém požadovaném zorném poli. Zvolená řada kamer Basler Ace2 má pro tento účel dostatečně široké možnosti z hlediska volby optiky, senzorů i vlastního software pro korekci. Schunk systém koncipoval s ohledem na své portfolio uchopovačů, které jsou konstruovány pro konkrétní úlohy.

Tato klasická bloková architektura výrobní linky může mít i zajímavé alternativy. Není pro ně třeba chodit daleko, například u Universal Robots a jeho partnerů lze najít několik řešení, které kombinují uchopovač s 2D nebo 3D kamerou, umístěnou přímo na konci ramene robota. Pohyblivost kamery a její focus je tak omezen pouze počtem os a dosahem robota. Zcela jinak na to jde Flexiv, který se u svého gripperu spoléhá na strojový hmat, kombinující momentové senzory a vlastnosti použitých materiálů.

https://schunk.com/au/en/automation-technology/application-kits/2d-grasping-kit/2d-grasping-kit/p/EPIM_ID-173531 
https://www.baslerweb.com/en/cameras/ace2/ 
https://www.adlinktech.com/Products/Deep_Learning_Accelerator_Platform_and_Server/Inference_Platform/DLAP-411-Orin 
https://www.universal-robots.com/

Hodnocení článku: