Jste zde

EtherCAT CPU svět S7 a EtherCAT v jednom hardwaru

Nová CPU německého výrobce VIPA, jež se právě dostávají na trh, mají integrovanou komunikaci EtherCAT a PROFIBUS a zároveň jsou programovatelná ve STEP7 od Siemens, čímž spojují dříve dva oddělené světy automatizace.

Využití CPU programovatelných ve STEP7 také k ovládání zařízení s komunikací EtherCAT a již existujícími moduly EtherCAT decentralizovaného I/O systému, je nyní možné díky novým PLC od firmy VIPA. Ta jako jediná je zatím schopna nabídnout v tomto směru kompletní řízení.

VIPA vyvinula dvě EtherCAT CPU: 315SN/EC a 317SN/EC. CPU 317SN/EC má navíc integrovanou vysokorychlostní sběrnici SPEED-Bus pro extrémně rychlou komunikaci mezi vstupními a výstupními moduly a CPU. 

Díky novým PLC od firmy VIPA je nyní možné využít CPU také k ovládání zařízení s komunikací EtherCAT, navíc společně s již existujícími moduly EtherCAT decentralizovaného I/O systému. V tomto směru je VIPA zatím jako jediná schopna nabídnout kompletní řízení. 

 

Připomeňme si, že komunikace EtherCAT (Ethernet for Control Automation Technology) je založena na Ethernetu 100 Mbit/s, používá 1 datový rámec pro všechny Slave moduly, z něhož si každý Slave vybírá. Komunikovat mohou navzájem nejen podřízená zařízení s příslušným nadřízeným, ale navzájem mezi sebou i jednotlivá nadřízená zařízení (master) a popř. i podřízená zařízení (slave).

 

Obě CPU mají komunikační port PROFIBUS-DP Master s přenosovou rychlostí až 12 Mbit/s, počet Slaves až 124, v případě potřeby je port přepínatelný na PtP komunikaci (ASCII, STX/ETX, 3964R, Modbus Master, USS Master) standardem RS485; oddělené potenciály, Ethernet rozhraní pro PG/OP komunikaci, EtherCAT kontroler, MPI, MMC slot a hodiny reálného času.

 

Pracovní paměť je u typu 315SN/EC rozšiřitelná z 1 MB až na 2 MB, u druhého typu 317SN/EC lze paměť rozšířit ze 2 MB až na 8 MB (50 % program/50 % data).

 

Nová CPU jsou programovatelná pomocí VIPA softwaru SPEED7 EtherCAT Manageru, nebo SIMATIC Step7 Manageru od verze V5.5 SP2. Jejich kombinací získáte úplnou funkčnost CPU. PLC zabere v hardwarové sestavě šířku dvou modulů, tedy 80mm, podle počtu konektorů, rozhraní a signalizačních LED by se vše do menšího rozměru ani nevešlo.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

K PLC sice přes EtherCat nic od Siemes jednoduše nepřipojíte, ale někteří výrobci I/O periferíí tento interface nabízejí.


 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

VIPA EtherCAT CPU: http://www.rem-shop.cz/ridici-systemy/vipa-ridici-system-300s/cpu/cpu-315sn-net-449.html#bookmark-description    

Beckhoff I/O periferie: http://www.beckhoff.com/english.asp?EtherCAT/default.htm      

EtherCat informace: http://en.wikipedia.org/wiki/EtherCAT

Prodejce a podpora VIPA u nás: http://www.rem-technik.cz/informace/o-nas/kontakt.html     

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz 
 
 
Hodnocení článku: