Jste zde

Propojení měniče přímo s HMI.

Jestliže jste někdy potřebovali přidat na obrazovku HMI nějaký parametr z měniče, většinou je nutné dostat data nejprve do PLC programu a pak tagem z HMI zobrazit na obrazovce. Občas to jde ale i přímo, ukážeme si jak.

S měniči SIEMENS souvisí i monitorování jejich chodu, parametrů nebo dokonce i ovládání a to ne vždy přes PLC, ale přímo z HMI ovládácího panelu. To je možnost, která není úplně známá, i když častější účastníci různých školení SIEMENS ji již zcela jistě viděli a znají. V podstatě jde o to, využít u měničů SIEMENS to, že se vůči HMI panelu chovají a jeví jako PLC SIMATIC S7. Odtud je již jen krok spojit měnič a HMI panel přímo a zkusit zobrazit parametry z měniče jako tag na obrazovce panelu, nebo měnič ovládat, pokud víte na jaké parametry je nutno přistupovat.

 

V software pro HMI panely WinCC flexible si založíme nové spojení s PLC SIMATIC. Jen potřebujeme panel a měnič se stejným rozhraním, tedy buď Ethernet/Profinet nebo Profibus. Na ukázce máme HMI panel s rozhraním PROFIBUS, nastavíme ještě správně rychlost a adresu.


 

Jak uvidíme dále, bude dobré si založit dvě spojení pro různé typy měničů, neboť tagy do nich se budou definovat různě.


 

Vždy si chceme zobrazit parametr 63, tedy aktuální rychlost, který je stejný pro oba měniče. Klíč k napsání tagu je následující:

Číslo DB je číslo parametru v měniči a dále platí vztah číslo objektu x 1024 + index parametru = číslo byte. Viz obrázek.

Pro měniče G120 a MM4 je objekt vždy 0, pro sestavy S120 viz. dále. 


 

Číslo objektu je v podstatě označení "kam sáhnout", protože u sestav SINAMICS S120 můžeme mít na jedné adrese řídící jednotku, pohony a ty všechny obsahují parametry. Proto musíme v tagu definovat do které jednotky-objektu má "šahat". Jak bylo uvedeno výše u G120 a MM4 je vždy jen jedna jednotka, proto je číslo objektu vždy 0. V S120 je číslo objektu viditelné v konfiguraci jednotky v označeném sloupci. 


 

Nebo se číslo objektu dá vyčíst přímo z parametru měniče r975[7] (index 7), jenže jen v on-line režimu přímo v měniči.

Pokud se s číslem objektu nechcete piplat, stačí udělat několik tagů na stejný parametr a do každého dosadit výpočet s objektem 0, 1 a 2. Pak už jen zjistíme který "žije" a hotovo.

Jestliže se nasměrujeme do parametru i pro zápis, můžeme jej měnit přímo z panelu, tedy například je možné měnič zapnout a přepínat mezi pevnými frekvencemi. 

 


 

Závěr:

Možná se to na první přečtení zdá složité, ale jakmile rozchodíte jeden tag, už bude vše jasné. Zkuste si to s různými měniči, experimentování se meze nekladou. Zcela jistě by to šlo využít i ze SCADA systému, jen použít tu správnou komunikační linku a definovat tag.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Siemens automatizace a pohony, hlavní web: https://www.cee.siemens.com/web/cz/cz/corporate/portal/home/industry/IADT/Pages/IADT.aspx

Střídavé měniče Sinamics: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=f6f52ef13b&ctxp=home

Program STARTER pro parametrizaci měničů SINAMICS: http://stest1.etnetera.cz/ad/current/index.php?ctxnh=6417b3eeeb&ctxp=home

 

Hodnocení článku: