Společnost Comitronic-Bti nabízí širokou řadu bezkontaktních bezpečnostních spínačů. Výhodou je využití procesu ACOTOM při detekci magnetu.
Použití bezkontaktních bezpečnostních spínačů
Bezpečnostní spínače slouží k ochraně osob před možným úrazem. Spínače spolehlivě detekují uzavření otvorů či dveří vedoucích do míst s nebezpečím úrazu.
Upevňují se např. na dveře vedoucí k nebezpečným strojům, na vstupní otvory do strojů, kde hrozí nebezpečí úrazu, případně do jakéhokoliv místa, kde po otevření, nebo vstupu může dojít k úrazu. Bezpečnostní spínače zajistí vydání signálu, že dveře jsou otevřeny a následuje okamžité zastavení nebezpečného zařízení a tím ochrana osoby, která dveře otevřela.
Z čeho se skládá bezkontaktní bezpečnostní spínač
Bezkontaktní bezpečnostní spínače se skládají ze dvou částí – vysílače a přijímače. Vysílač obsahuje kódované permanentní magnety a není třeba ho napájet. Přijímač pak zajišťuje detekci vysílače a v případě, že je vysílač ve správné poloze, aktivuje svoje výstupy.
Volitelná součást bezpečnostních spínačů Comitronic-Bti je bezpečnostní modul. Spínače totiž již v sobě obsahují veškerou elektroniku nezbytnou pro vyhodnocení výstupů a monitorování vlastní funkce. Samostatné spínače dosahují kategorie 4 dle EN 954-1, PLd dle ISO 13849-1.
Pro zvýšení bezpečnostní kategorie na nejvyšší PLe je pak možné využít bezpečnostní modul AWAX.
Díky tomu, že magnety vysílače jsou kódované, není možné přijímač obelstít běžným magnetem. Jak se tomu může stát u jednoduchých magnetických bezpečnostních spínačů. Vždy je třeba použít originální protikus vysílače.
Proces ACOTOM a jeho výhody
Velká výhoda bezpečnostních spínačů Comitronic-Bti je využití procesu ACOTOM při detekci vysílače.
U jednoduchých bezpečnostních spínačů aktivují magnety vysílače přímo jazýčkové relé na přijímači. Tím vzniká celá řada omezení těchto spínačů. Spínače jsou citlivé na přítomnost kovu, nelze je použít pro některé typy zavírání dveří (hrozí např. dlouhá desynchronizace mezi dvěma kontakty), kontakty spínačů jsou navrženy pro velmi malé proudy, díky tomu vždy vyžadují přítomnost bezpečnostního relé nebo PLC.
Naproti tomu u bezpečnostních spínačů využívající proces ACOTOM detekuje přijímač magnetické pole vysílače s využitím Hallova jevu. Přijímač detekuje oba kódované magnety vysílače, vyhodnotí, zda je vysílač ve správné pozici a následně aktivuje oba bezpečnostní výstupy a případné pomocné výstupy spínače.
Bezpečnostní spínače díky tomu dokáží přímo spínat proudy až 2A, nevyžadují použití externího bezpečnostního modulu a nejsou citlivé na přítomnost kovu, ani na okolní magnetická pole. Přijímač detekuje magnet ve vzdálenosti 6 – 12mm, což velmi zjednodušuje montáž spínačů. Navíc zde není omezení pro způsob zavírání krytu / dveří.
Bezpečnostní spínače dokáží spolehlivě pracovat i přes stěnu z nerez oceli, nebo hliníku o tloušťce až 6mm. Díky tomu je možné spínače zabudovat přímo do kostry stroje. Led dioda na každém spínači ukazuje skutečný stav detekce aktuálního spínače. Bez ohledu na počet spínačů zapojených v sérii.
Další výhody
Spínače se vyrábí v plastovém (PA6) i v celokovovém (leštěná nerez ocel 316L) provedení, kdy je přijímač i magnet uzavřen v pouzdře z nerez oceli bez omezení funkce, s laserovým značením na nerez oceli.
Bezpečnostní spínače Comitronic-Bti mají krytí až IP68 / IP69K, nabízí i spínače do teploty až 110°C a jsou vhodné i do potravinářského průmyslu. Vyrábí se i verze s integrovaným magnetický přítahem. To je zvláště vhodné v provozech s otřesy, kde magnetický přítah zabraňuje samovolnému otevření dveří.
Existují varianty spínačů, které kromě bezpečnostních výstupů nabízí i další pomocné výstupy.
Tyto a další spínače si můžete sami vyzkoušet na veletrhu AMPER 2020 v Brně 17. – 20. 3.,
v našem stánku č. V7.03, hala V.
Bezkontaktní bezpečnostní spínače Comitronic-Bti naleznete u společnosti Infrasensor s.r.o.
www.infrasensor.cz/comitronic-bti/comitronic-bti.html