Jste zde

Agrivoltaický systém TSE řídí stínicí panely s fotovoltaickými články

Agrivoltaika, spojení solárních elektráren a ploch pro produkční zemědělství, je pojem, o kterém se u nás zatím zejména diskutuje. Příklad z Francie ukazuje, jak vypadá praxe. Systém vyrábí energii z obnovitelných zdrojů a navíc pomáhá při pěstování zemědělských plodin.

Klasická fotovoltaika má dvě hlavní podoby. Instalace na střechách jsou zejména u průmyslových a zemědělských objektů velmi efektivní z hlediska výroby energie i provozních nákladů. Velká plocha panelů, dobrý mix světových stran a robustní měniče spolu s akumulací a využitím vyrobené energie v místě výroby pomáhají optimalizovat užitečný výkon FVE a zároveň mají příznivý poměr provozních nákladů. Naproti tomu solární parky, postavené na zelené louce a často i přímo v obcích jsou plně závislé na předávání energie do sítě. Jejich provoz by ještě před pár měsíci bez vydatných dotací ani nedával smysl a jakékoli smysluplné využití ploch okolo panelů je také spíše utopií. Využití půdy pod fotovoltaickými panely vyžaduje složitější technologii, než je statická konstrukce, ale vytváří i novou přidanou hodnotu. Nejenže lze na jedné ploše produkovat plodiny a zároveň elektřinu, panely mohou výrazně vylepšit mikroklima pro různé typy plodin.

V roce 2022 otevřela TSE svůj první pilotní závod v oblasti tzv. agrivoltaiky na třech hektarech v regionu Amance ve Francii. Fotovoltaický stínicí systém o výkonu 2,4 MWp, který odpovídá spotřebě energie 1 350 obyvatel, je však v tomto případě instalován přímo na polích, kde se pěstuje sója, pšenice, pícniny, ozimý ječmen a řepky.

Projekt vznikl proto, že farmě se postupně snižovaly výnosy. Plodiny totiž trpí velmi horkými a suchými léty, která se opakují více než deset let. Stínicí systém s fotovoltaickými panely, vyvinutý společností TSE, si zemědělci vybrali proto, že panely se mohou natáčet, a tím se mění zastínění plodin. Zastínění umožňuje zmírnit klimatické podmínky v letní sezóně a snížit teplotu na zastíněné ploše.

Agrivoltaický systém se skládá z velké stínicí konstrukce vybavené solárními panely s trackerovými pohony, upevněné na lanech pět metrů nad poli. K dispozici je také dohledový systém, který řídí orientaci panelů v závislosti na povětrnostních podmínkách a zcela automatizuje získávání provozních dat.

Po provedení průzkumu trhu vybrala divize Data & Optimization společnosti TSE pro implementaci systému SCADA (Supervisory Control & Data Acquisition) platformu PcVue. Mezi rozhodujícími kritérii pro výběr platformy PcVue byla možnost mít platformu plně pod kontrolou, snadnost vývoje, využití specializovaného řešení pro solární elektrárny dodávaného s platformou a kvalita služeb týmu technické podpory.

Systém dohledu v tomto případě spravuje databázi 25 000 datových bodů. Optimalizované zobrazení umožňuje obsluze rychle porozumět alarmům a podporuje rychlé řešení problémů. Architektura je vybavena centrální řídicí jednotkou s PcVue, která funguje jako server pro sběr dat. Jednotka umožňuje spojení se všemi solárními měniči, stejně jako s několika jednotkami NCU (Network Control Units) pro řízení a sledování každého z 612 solárních panelů, které tvoří konstrukci stínicího systému.

Specifické řídicí jednotky jsou určené pro sběr dat s periodou vzorkování až deset milisekund. Data jsou určená pro matematické modely běžících v reálném čase. Velmi přesná data také umožňují určit, jak bude systém reagovat na specifické podmínky.

Firma TSE uzavřela partnerství s pařížskou školou Ecole des Mines, součástí Université PSL, a bude s ní pracovat na některých tématech souvisejících s fotovoltaikou. Zbytek výzkumu a vývoje probíhá interně. Například na fotovoltaické stanici se provádí sada testů, aby se zajistilo, jaký vliv na její životnost mají faktory jako mechanické namáhání kabelů nebo potenciální eroze kyvného uložení. 

https://tse.energy/en/

https://www.pcvuesolutions.com/

Hodnocení článku: