Jste zde

21. ročník veletrhu AMPER v Brně

Další ročník automatizačního veletrhu Amper je za námi, tak se tentokrát trochu netradičně podíváme, jak to probíhalo a co nás zaujalo.

My jsme letos veletrh pojali částečně pracovně, takže jste nás mohli zastihnout na jednom ze stánků, jak uvidíte dále. Pokusili jsme se získat i zajímavou videoukázku od jednoho vystavovatele, tak jdeme na to.

Pro návštěvníky celý "cirkus" začínal v úterý 19.3, ale my jsme začali již o den dříve. Všechno bylo zatím ve výstavbě jako třeba velký stánek společnosti Controltechnik - Emerson, kde bude k vidění již nová řada měničů. 

 

Spousta vystavovatelů to měla relativně jednoduché, všechno přivezli v popsaných a očíslovaných bednách, místy to vypadalo jako před bigbítovým koncertem, samá bedna.

 

Například TECO Kolín ukázala nasazení jejich PLC i pro řízení domovní automatizace, tady ale zatím nic neautomatizují, jeřábek a žebřík jsou jediné automatizační pomůcky.

 

Dost často se ale začíná od začátku, tohle bude za několik hodin hotový stánek společnosti Helmholz.

Nyní to tak ale ani zdánlivě nevypadá.

 

Mávneme kouzelným proutkem a jsme těsně před otevřením prvního dne. Stánek z předchozího obrázku kupodivu stojí a funguje, Controltechnik - Emerson již má také vše připraveno, prostě jen otevřít.

 

U ABB byla k vidění hezká ukázka úspory energie při použití různých pohonů při stejné práci.

 

Vacon Finská společnost výrobce všech druhů měničů vystavoval mimo jiných odolný VACON 100x, který s arktickým doplňkem může pracovat v rozsahu -40°C až +60°C. Na dotaz jak to v tom mrazu dělá, je nezbytné instalovat právě ten doplněk, který vnitřek měniče vytopí na přijatelnou teplotu a pak umožní jeho provoz. Vzhledem k tomu že se jedná o decentralizované zařízení, asi to jinak nejde. 

Měnič vypadá ale velmi futuristicky, pomalu jak motor na sekačku.

 

V oblasti pohonů Controltechnik vystavoval celou novou řadu měničů M od verze M100 až po M800. nejedná se o výkonové rozlišení, ale každá řada umí něco jiného, od jednoduchých střídačů až po servoměniče.

Některé řady, M400 a výše,  jsou programovány přes CodeSys, takže s trochou nadsázky můžeme říci, oprašte příkazy z Pascalu.

 

Několik měničů řady M700 dokonce i v "řezu", kde jsme si prohlédli co je pod krytem.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

 

Další novinka SINAMICS V20 společnosti Siemens, jednoduchý měnič pro spoustu aplikací, bez složitějších komunikací a cenově přijatelný. Programovatelný v StartDrive V12 a TIA V12, což si představíme někdy v dalším článku.

 

Jednoduchá ukázka jak se dá SINAMICS V20 rozšířit. To co na obrázku není, tak nejde.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Nová řada napájecích zdrojů EMPARO od Murrelektronik se pyšní účinností téměř 95% a tím pádem velmi příjemnými rozměry pro 5A, 10A a 20A verzi.

Detailněji Vás s tímto zdrojem seznámíme za pár týdnů v samostatném testu.

 

Jedno z ocenění Zlatý Ampér, získal teplotní senzor GridEye společnosti Panasonic Electric Works - PEW, psali jsme o něm v článku u nás tady

Je to ten malý čip ve vyznačeném obdélníku

 

IFM v hezkých ukázkách použití snímačů "čehokoliv" pro "cokoliv".

 

Helmholz - doplňky pro PLC Simatic S7, například stále modernizovaná klasika NETlinků pro připojení k PLC jak přes USB tak Ethernet nyní s podporou TIA portálu, optický a bezdrátový Profibus a hlavně REX300, dálková správa všech PLC Simatic S7 jak přes Step7, tak přes TIA Portal.

 

Systém vizualizace a ovládání domu s jednotkou Control4 a PLC Tecomat. O těchto jednotkách si můžete přečíst na jiném serveru tady.

Tento stánek společnosti TECO jsme si ukázali ne začátku článku ve výstavbě.

 

Jestliže jste v oblasti PLC ještě neviděli něco ze zlata, u stánku REM-Technik jste měli možnost. Zlaté PLC s technologií speed7 bylo dokonce funkční a skutečně prý pozlacené.

Níže se podívejte na zajímavou videoukázku ekvalizéru se servoměniči firmy STÖBER, kdy při změně rytmu hudby dochází k rychlému přizpůsobení činnosti servomotorů, které ovládají ekvalizér „žluté pohyblivé plochy" na modelu. Aplikace je řízena programem CODESYS, dodavatel pohonů REM-Technik Brno.

 

Videoukázka ekvalizéru s pohony STÖBER, REM-Technik Brno: http://youtu.be/511-647cMzA?hd=1

 

Vertikální balička firmy Viking-Mašek kompletně osazená Siemens komponenty nás dovedla až ke stánku Siemens. Balila chvíli lentilky, chvíli semínka. Obojí mizelo u návštěvníků rychlostí blesku.

 

Další držitel letošního ocenění Simatic S7-1500. Jen jedna mnoha zajímavých nových vlastností těchto PLC je obrovský posun v diagnostice systému. Veliký displej na CPU zobrazí nejen stavy v diagnostickém bufferu PLC, ale také další poruchy a události, dokonce i když je PLC ve stopu.

 

V případě nového HMI panelu připojeného k CPU, je pak možné do projektu panelu v TIA V12 vložit hotovou komponentu, která podobně jako na displeji PLC zobrazí poruchy a další stavy. Není pak nezbytné použít první moment software, na displeji je vše vidět stejně jako v TIA. 

 

Porucha vypadlého napájení jedné z karet v sestavě PLC S7-1500 v detailním výpisu.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.  

 

Závěr:

Bylo toho dost, 620 přihlášených vystavovatelů je vidět. Bohužel nelze vůbec v jednom článku podchytit vše zajímavé, takže jsme se třeba vůbec nezmínili o LAPP Kabel a jejich novém ÖLFLEX CLASSIC 110, dále firma Amtek představila dvě nové řady frekvenčních měničů Fuji, společnost Euchner ukázala nový miniaturní bezpečnostní spínač, a třeba u Micro-Epsilon, jsme viděli online systém měření barev.

Pokud se budete chystat na příští rok, nejlepší den k návštěvě je pátek, minimum lidí a klid na to si všechno pořádně prohlédnout. 

Jaroslav Blažek


 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

Hodnocení článku: